X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Uderzenie w wartości dla celów politycznych". Prof. Arkadiusz Jabłoński o atakach na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 12:45
- Ktoś, dla wąskich interesów politycznych, wykorzystuje pewną rewolucję kulturową, coś, czego w Polsce nie ma i jak się wydaje, nie da się wywołać. Częścią tych działań jest uderzenie w dobre imię Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie
Bazylika Świętego Piotra w WatykanieFoto: shutterstock.com

Watykan opublikował raport Sekretariatu Stanu dotyczący Theodore’a McCarricka - amerykańskiego kardynała, który w ubiegłym roku został definitywnie wydalony ze stanu duchownego z powodu pedofilii. Przed mianowaniem go arcybiskupem Waszyngtonu w 2000 roku, papież Jan Paweł II zlecił nuncjuszowi przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie. Trzech z czterech konsultowanych biskupów stwierdziło, że zarzuty wobec Theodore’a McCarricka są nieprzekonywające, świadomie wprowadzając Jana Pawła II w błąd.

Theodore McCarrick pap 1200.jpg
Weigel: raport ws. McCarricka nie podważa uczciwości Jana Pawła II

Prof. Arkadiusz Jabłoński zauważył, że od dłuższego czasu widoczne są ataki na osoby z najbliższego otoczenia Jana Pawła II, zwłaszcza kard. Dziwisza. - W ten sposób insynuuje się, że papież ponosi odpowiedzialność np. za działania swojego sekretarza, przy czym nie udowadnia się tego, że sekretarz popełnił czyn haniebny czy niedozwolony, który by jego samego w kontekście pedofilii kompromitował - podkreślał.

"Skandaliczne wypowiedzi"

- Mówi się, że Jan Paweł II czegoś nie zauważył czy był zbyt naiwny, to wszystko ma osłabiać autorytet papieża. Wypowiedzi Roberta Biedronia czy prof. Macieja Gduli o Janie Pawle II są skandaliczne, wydaje się, że na to musi paść odpowiedź ze strony państwa, jak i Kościoła katolickiego. Także wielu wiernych poczuje się w odpowiedzialności do obrony dobrego imienia świętego człowieka - dodał profesor.

Posłuchaj
17:53 _PR24_AAC 2020_11_16-11-10-58.mp3 16.11.2020 Prof. Arkadiusz Jabłoński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji ocenił, że polskie społeczeństwo jeszcze długo będzie w swoim ogóle broniło zasadniczych wartości związanych także z nauczaniem Jana Pawła II. - Dla celów politycznych uderza się w symbole i wartości, licząc, że w przyszłości to pomoże. To ma być przypodobanie się elitom zachodnim, działanie mające znaleźć jakieś punkty tożsamości dla opozycji, zwłaszcza lewicowej - powiedział. 

"Antyklerykalne ekscesy"

Zdaniem profesora Lewica wysyła swoje komunikaty na zewnątrz Polski. Sama, zgodnie z badaniami opinii publicznej nie notuje wzrostu poparcia w kraju. - Trudno mówić w Polsce językiem Roberta Biedronia (…) To nie jest fala antyklerykalna w Polsce, widzę tylko bardzo niebezpieczne ekscesy antyklerykalne, motywowane politycznie, inspirowane nurtami kulturowej alternatywy, jaka wytworzyła się w Europie Zachodniej - komentował prof. Arkadiusz Jabłoński.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: dr Bartłomiej Biskup

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 13.33

PR24/PAP/ka

Czytaj także

Tymoteusz Zych: Kościół jest pokazywany w wybiórczy sposób, jest to motywowane ideologicznie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 08:29
- Przypadki pedofilii w Kościele nie występują częściej niż w innych grupach, które mają kontakt z młodymi ludźmi i zajmują się wychowaniem - mówił w Polskim Radiu 24 Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Maciej Gdula: Kościół musi się liczyć z tym, że polityka do niego wkracza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 08:45
- Kościół bardzo mocno wsparł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i był jedną z sił, które do niego doprowadziły - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Gdula (Wiosna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodowski: epoka Jana Pawła II uśpiła w polskim Kościele czujność i troskę o własne szeregi

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:27
- Wszystko wiąże się z pewnego rodzaju niepoukładaniem i niedostateczną reakcją troszeczkę hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce. Ja myślę, że przez fantastyczny czas Jana Pawła II i to, że mieliśmy do czynienia z prawdziwymi książętami Kościoła na ziemiach Polski (...), to uśpiono pewnego rodzaju czujność i troskę o porządek we własnych szeregach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także politolog Paweł Krulikowski i Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń