X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Relacje polsko-amerykańskie nie zmienią się znacząco". Prof. Szeremietiew o wynikach wyborów w USA

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:45
- Chodzi o to, byśmy na kwestię relacji ze stanami Zjednoczonymi, również jeśli chodzi o politykę międzynarodową, patrzyli z pewnym spokojem i nie przenosili na to wszystkich emocjonujących klasę polityczną w Polsce sporów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony. 
Audio
  • 09.11.2020 prof. Romuald Szeremietiew (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald SzeremietiewFoto: TB/PR24

Utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA i zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, którą w poniedziałek ratyfikuje prezydent Andrzej Duda.

Urszula Pasławska 1200.JPG
"Joe Biden jest politykiem dialogu". Urszula Pasławska o wyniku wyborów w USA

Jak podkreślał prof. Romuald Szeremietiew, nie powinniśmy przenosić wewnętrznych sporów politycznych w kraju na obszar relacji z USA. - Elity amerykańskie definiują politykę amerykańską w ten sam sposób, dążąc do zachowania dominującej w porządku międzynarodowym pozycji USA, także opierając się o ten fragment Europy, w którym znajduje się Polska, czyli Europę Środkowo-Wschodnią. Ten region jest ważny dla interesów Stanów Zjednoczonych, nie tylko Polski. Koncepcja "flanki wschodniej" powstawała, kiedy prezydentem był polityk Demokratów - przypominał.

Zaznaczył jednak, że znaczenie we wzajemnych stosunkach mogą mieć kwestie światopoglądowe. - Względy obyczajowo-ideowe, forsowane przez ośrodki lewicowe, mogą mieć wpływ na postawę administracji amerykańskiej, co nie byłoby dobre. Z takimi wpływami mamy do czynienia także w Europie, mamy w związku z tym kłopoty, jeśli idzie o naszą pozycję w UE - zauważył.

Posłuchaj
16:49 _PR24_AAC 2020_11_09-11-33-46.mp3 09.11.2020 prof. Romuald Szeremietiew (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zawarli w 2019 r. dwa porozumienia dotyczące zmiany formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą i zwiększenia do co najmniej 5,5 tys. liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce. Uzgodniono wówczas także lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Romuald Szeremietiew

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 11:33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Biden będzie chciał poprawić stosunki z Unią Europejską". Prof. Domański o wyborach w USA

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 19:19
- Stosunki między prezydentem Dudą a prezydentem Trumpem były chyba najlepsze, jeżeli chodzi o te relacje między głowami obu krajów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, komentując współpracę polsko-amerykańską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: niezależnie od tego, kto rządzi w Białym Domu, potrafimy się z Amerykanami dogadać

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 08:53
- Ameryka przede wszystkim będzie się kierowała własnym interesem, niezależnie od tego, kto sprawuje urząd prezydenta RP - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie Strony" był także Paweł Poncyljusz z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń