X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ordo Iuris zgłosiło sprawy ataków na kościoły do prokuratury. "Przynajmniej kilkanaście w toku"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 14:04
- Zgłosiliśmy szereg przypadków wandalizmu, w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw dotyczących naruszenia przepisów mówiących o obrazie uczuć religijnych lub przeszkadzaniu w wykonywaniu aktu religijnego - przekazał Instytut Ordo Iuris, nawiązując do toczących się obecnie protestów.
Funkcjonariusze policji i kontrdemonstranci pod Kościołem św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, 28 października.
Funkcjonariusze policji i kontrdemonstranci pod Kościołem św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, 28 października.Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Demonstracje w całej Polsce odbywają się od ubiegłego czwartku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

strajk_kobiet1200.jpg
"Coś chyba poszło bardzo nie tak". Plakat Strajku Kobiet to propagandowa grafika III Rzeszy

W nawiązaniu do protestów Instytut Ordo Iuris przekazał, że w ostatnim tygodniu do jego Centrum Interwencji Procesowej wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski związanych z "atakami na kościoły".

Wandalizm, obraza uczuć religijnych i chrystianofobia

"Na chwilę obecną Instytut zgłosił szereg przypadków wandalizmu, natomiast w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw, związanych z naruszeniem m.in. art. 196 KK, art. 195 KK czy art. 288 KK" - podano w specjalnym oświadczeniu. W art. 196 Kodeksu karnego mowa o obrazie uczuć religijnych, art. 195 dotyczy "złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktów religijnych", natomiast w art. 288 mowa o zniszczeniu mienia. Instytut podkreślił, że każdy przypadek "noszący znamiona chrystianofobii" jest rozpatrywany indywidualnie.

W związku z "narastającymi aktami przemocy oraz wandalizmu" prawnicy Instytutu przygotowali poradnik prawny dotyczący tego, jak postępować w przypadku ataków na symbole religijne i miejsca sprawowania kultu. Organizacja przypomniała też, że będąc świadkiem czynu zabronionego, należy powiadomić stosowne służby.


Strajk kobiet lgbt EN-1200.jpg
"Skrajna nieodpowiedzialność, zagrożenie dla życia wielu osób". Prokuratura Krajowa o protestach ws. wyroku TK

W ramach akcji "Słowo na Niedzielę" zainicjowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet w ubiegłą niedzielę, protesty organizowane były przed kościołami, a także w ich wnętrzach. W niektórych miejscach doszło do przepychanek z kontrmanifestantami, zwykle należącymi do organizacji narodowych. W środę hasła i symbole strajku umieszczono na budynku PAST-y przy ul. Zielnej w Warszawie, gdzie mieści się m.in. biuro Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

"Spalimy was"

W piątek na Twitterze prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski udostępnił zdjęcie z wulgarnymi napisami pod adresem swojej organizacji oraz nagranie z protestu w Krzeszowicach, na którym jeden z demonstrujących mówił, że pokojowe manifestacje "niestety nie robią na rządzących żadnego wrażenia". "Jedynie, co może zrobić wrażenie, to to, żeby wziąć pierwszy kamień i k... strzelić w okno" - mówił. "Czy ktoś nazywa to jeszcze 'protestem'? Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości? Czy ktoś chce jeszcze zapraszać Martę Lempart?" - napisał Kwaśniewski.

Do zdarzenia odniósł się uczestniczący wówczas w proteście szef małopolskiej PO Aleksander Miszalski, który podkreślił, że wypowiedź manifestującego "przekroczyła granice debaty publicznej". "Mimo naszych wzburzonych emocji i kolejnych prowokacji ze strony PiS, narodowców i skrajnie prawicowych organizacji nie możemy posuwać się do agresji" - napisał.
Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet podkreślają z kolei, że akcja protestów przed kościołami i w ich wnętrzach była jednorazowa. "Ubiegłej niedzieli zachęcałyśmy ludzi do tego, by wyrazili to, co naprawdę myślą o roli kościoła, ale nie zachęcamy ludzi do tego, by atakowali kościoły ani w ogóle żeby atakowali kogokolwiek. Wydaje mi się, że nasze stanowisko wybrzmiało, było jasne i nie sądzimy, że musimy je powtarzać" - mówiła w piątek liderka organizacji Marta Lempart.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk Kobiet zapowiada piątkowy marsz "Na Warszawę". Stowarzyszenie zachęca, by nie przyjmować mandatów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:28
Stowarzyszenie Strajk Kobiet zapowiedziało, że w stolicy zgromadzenia rozpoczną się w trzech miejscach, w tym m.in. pod KPRM i podpowiedziała uczestnikom, by nie podpisywali żadnych wystawianych mandatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Patrzę na to z obrzydzeniem, a jako katolik – ze smutkiem". Andrzej Rzepliński o protestach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 09:30
- Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – tak o protestach w sprawie aborcji mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna". Dodał, że nie ma jego aprobaty dla "wycia pod oknami Jarosława Kaczyńskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzy im się jakiś nowy Majdan". Lichocka o inspirowaniu protestów przez opozycję

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 09:27
- Totalna opozycja chce za wszelką cenę doprowadzić do przesilenia politycznego. Ja mam wrażenie, że marzy im się jakiś nowy Majdan i przy użyciu tych emocji, przy prowokowaniu różnych agresywnych działań, chcą po prostu wrócić do władzy - oceniła w piątek poseł PiS Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń