X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kontrowersyjne słowa papieża o homoseksualizmie. Terlikowski: nic nie zmieniają w tradycyjnym stanowisku Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 11:53
- Ta wypowiedź nic nie zmienia w tradycyjnym stanowisku Kościoła i wystarczy zajrzeć do adhortacji Amoris Letitia papieża Franciszka, żeby jasno zobaczyć, że odrzuca on możliwości związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Tomasz Terlikowski.
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi Foto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

- Wypowiedzi publiczne czy prywatne Ojca Świętego nie są nauczaniem, to jest kluczowa rzecz - podkreśla Tomasz Terlikowski. - Zatraciliśmy poprawną katolicką teologię papiestwa - dodaje.

papież franciszek pap 1200.jpg
Audiencja generalna w czasie pandemii. Papież Franciszek po raz pierwszy w maseczce ochronnej

- Od nawet 70 lat w Kościele katolickim panuje kompletnie niekatolicki ulrtamontanizm i papolatria. Za poprzednich papieży było tak, że każda wypowiedź papieża była interpretowana w duchu absolutnej i czołobitnego posłuszeństwa, kiedy najzwyczajniej w świecie nie ma do tego powodów - wyjaśnia.


Posłuchaj
12:51 Tomasz Terlikowski o wypowiedziach papieża - rozmawia Przemysław Goławski.mp3 Tomasz Terlikowski o wypowiedziach papieża Franciszka - rozmawia Przemysław Goławski

 

Z kamerą u papieża

Kontrowersje wywołał film dokumentalny o działaniach i życiu papieża Franciszka. Reżyser Evgeny Afineevsky opowiada wiele historii z pontyfikatu Franciszka, jednak koncentruje się przede wszystkim na tym, jak papież z Buenos Aires wpłynął na ludzi, których spotkał na całym świecie. Wśród nich jest deklarujący się jako homoseksualista Juan Carlos Cruz, Chilijczyk, wcześniejsza ofiara wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

W filmie padają słowa papieża, że osoby homoseksualne „mają prawo być w rodzinie”. „To dzieci Boże i mają prawo do rodziny” powiedział Franciszek, dodając później także: „Musimy stworzyć prawo o związkach cywilnych. W ten sposób będą oni mieć legalną ochronę. Opowiedziałem się za tym”.

Promocja filmu

- Pierwsze zdania są bezdyskusyjne, nie ulegają wątpliwości i tak naprawdę dyskutujemy o tych następnych – mówi Terlikowski. - To nie jest manipulacja, to prawdopodobnie najmocniejsze zdanie w tym filmie, które ma przyciągnąć do obejrzenia filmu – ocenia publicysta.

Jak podkreśla, sformułowania językowe, których używa papież mają znaczenie. - Rzeczywiście papież mówi o jakiejś formie wsparcia prawnego, zabezpieczenia prawnego osób homoseksualnych, natomiast iberyści zadają pytanie, czy rzeczywiście mówi o związkach partnerskich osób tej samej płci, czy mówi np. o ustawie o wspólnym pożyciu – mówi publicysta. - Sformułowanie, którego używa papież nie dotyczy bezpośrednio związków partnerskich, w języku hiszpańskim jest na to inny termin – zaznacza.

Papież Franciszek PAP-1200.jpg
"Gadulstwo brzydszą zarazą niż COVID". Apel Franciszka do wiernych

Wcześniejsze wypowiedzi

- Niezależnie od tego, jak szczegółowo prawnie zrozumieć intencje papieża, niewątpliwie jest tak, że jakąś formę ułatwień prawnych dla osób żyjących w związkach partnerskich papież dopuścił – stwierdza Tomasz Terlikowski. - To w przypadku samego Franciszka nie jest nowością, już jako metropolita Buenos Aires kardynał Jorge Bergoglio miał wypowiedzi, w których wprost mówił o jakiejś formie dopuszczenia związków partnerskich, ta wypowiedź jest nawet łagodniejsza – dodaje.

- Ta wypowiedź nic nie zmienia w tradycyjnym stanowisku Kościoła i wystarczy zajrzeć do adhortacji Amoris Letitia papieża Franciszka, żeby jasno zobaczyć, że odrzuca on możliwości związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci – mówi dziennikarz. Podkreśla także, że jasne jest również w tej kwestii stanowisko zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego i nocie doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary z roku 2003.

- Gdyby Franciszek chciał zmienić nauczanie Kościoła w tej kwestii, nie zrobiłby tego przez wypowiedź dla mediów – podkreśla.

Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powinna być własnością wszystkich". Papież Franciszek o szczepionce przeciw koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 15:34
Papież Franciszek powiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być własnością ludzkości, a nie kraju czy laboratorium, w którym zostanie wynaleziona. Portal "Vatican News" zamieścił omówienie wywiadu, którego Franciszek udzielił hiszpańskiej edycji tygodnika "Il Mio Papa" - "Mój Papież".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Encyklika Papieża Franciszka "Fratelli tutti". Milcarek: to list do świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 19:55
- Papież Franciszek probuje mówić językiem dzisiejszego świata, tyle tyko, że nie wprowadza do tego języka nowej jakości nadprzyrodzonej, która jest właściwa nauczycielowi wiary - mówił na antenie Polskiego Radia 24 filozof i publicysta Paweł Milcarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja pandemii mobilizuje do troski o najuboższych". Światowy Dzień Misyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 10:51
W przedostatnią niedzielę października obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny. To dzień solidarności misyjnej w Kościele katolickim - modlitwy i wsparcia materialnego na potrzeby dzieł realizowanych na misjach w całym świecie. Organizacją pomocy zajmują się Papieskie Dzieła Misyjne. - To narzędzie w rękach Ojca Świętego i jego współpracownik w trosce o głoszenie Ewangelii - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. dr. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
rozwiń zwiń