X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 15:55
- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Jan Paweł II, 8 grudnia 2004, Rzym.
Jan Paweł II, 8 grudnia 2004, Rzym.Foto: shutterstock.com

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. 42 lata temu mało kto przypuszczał, że nowym papieżem zostanie Polak - metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła.

EN_00909003_0034 JP II 1200x660.jpg
42 lata temu Karol Wojtyła został pierwszym papieżem Polakiem

Jak podkreślał ks. prof. Waldemar Chrostowski wybór Jana Pawła II miał wpływ nie tylko na Polskę i kraje bloku komunistycznego. - Dotyczyło to zwolenników komunizmu, których nie brakowało w Zachodniej Europie. Sam widziałem w tych krajach dużo manifestacji, które były dużo bardziej żywiołowe, niż to, co działo się w okresie PRL - zaznaczył.

- Komunizm był znacznie szerszym zjawiskiem, niż blok krajów sowieckich. Przyczyn wrogości wobec papieża trzeba szukać w różnych miejscach na świecie. Wątki śledztwa, które zostało podjęte po zamachu na Jana Pawła II prowadziły w bardzo różnych kierunkach. Ta intryga mogła mieć drugie i trzecie dno - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj
21:11 _PR24_AAC 2020_10_17-15-05-49.mp3 17.10.2020 ks. prof. Waldemar Chrostowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Ukazanie uniwersalności Kościoła"

Zdaniem prof. Waldemara Chrostowskiego jednym z największych dokonań pontyfikatu Jana Pawła II było ukazanie uniwersalności Kościoła. - Okazało się, że nie jest on tylko sprawą europejską, ludów i narodów które zostały wszczepione w chrześcijaństwo niemal dwa tysiące lat temu, i tych, które przez setki lat włączały się w te wspólnotę. Okazało się, ze chrześcijaństwo jest dosłownie wszędzie. Jan Paweł Kontynuował to, co podjął Paweł VI, podróże zagraniczne. To były spotkania z milionami ludzi, które ukazały wielka solidarność Kościoła, chrześcijan. Od czasu tego pontyfikatu mamy te świadomość powszechności - akcentował.

- To był papież, który promował wartości, oparte na ewangelii i tradycji Kościoła i chrześcijańskiej. Mógł dzięki temu wchodzić w rozmaite dialogi i ekumenizmy - dodał profesor Waldemar Chrostowski.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gośćks. prof. Waldemar Chrostowski

Data emisji:17.10.2020

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Czytaj także

Premier: Jan Paweł II wlał solidarność w nasze serca i umysły

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 10:49
- Pontyfikat Jana Pawła II był inny od poprzednich. Kościół otworzył swoje podwoje dla całej ludzkości jak nigdy dotąd – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych w 42. rocznicę wyboru abpa Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PRL przestał istnieć". Piotr Gliński wspomina wybór papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 20:02
Cały PRL w jednej chwili przestał istnieć… Byliśmy szczęśliwi jak dzieci - podkreślił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, wspominając wybór Karola Wojtyły na papieża. W piątek przypada 42. rocznica tego wydarzenia.
rozwiń zwiń