X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrody Nobla. Dziś poznamy laureata w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 07:05
Dziś Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi tegorocznego laureata (bądź laureatów) Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Te prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu, są przyznawane od 1901 roku.
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 119 lat
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 119 latFoto: superjoseph/Shutterstock.com

Oprócz złotych medali i kaligrafowanych dyplomów, laureaci otrzymają 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 4 milionów 300 tysięcy złotych. W tym roku wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie podniesiono o milion koron w stosunku do roku poprzedniego.

Wyróżniona kosmologia

W 2019 roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za odkrycia kosmologiczne. Połowę nagrody otrzymał kanadyjski astronom i kosmolog James Peebles, za odkrycia teoretyczne, pozwalające zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Drugą część nagrody odebrali dwaj szwajcarscy astronomowie - Michel Mayor i Didier Queloz, również za badania w dziedzinie kosmologii. W 1995 roku dokonali odkrycia pierwszej egzoplanety, czyli planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca w naszej galaktyce. Przez ostatnie 25 lat zidentyfikowano ponad 4 tysiące takich planet.


EN_01448482_0647-1200.jpg
Znamy laureatów Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie medycyny. Doceniono badania nad wirusem

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki są wybierani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk spośród kandydatów rekomendowanych przez działający przy akademii sześcioosobowy Komitet Noblowski w dziedzinie fizyki.

212 laureatów

W dotychczasowej historii nagrody, Noblem z fizyki wyróżniono łącznie 212 osób.
W gronie laureatów znalazła się jedna Polka - Maria Skłodowska-Curie, która została nagrodzona w 1903 roku, wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla - także w 1911 roku, tym razem z chemii. Jest też jedynym uczonym w historii uhonorowanym Noblem w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odwołana. Zastąpi ją transmisja

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 16:54
Po raz pierwszy od 1944 roku ceremonia wręczenia nagród Nobla w Sztokholmie została odwołana. Ze względu na skutki pandemii organizatorzy zdecydowali się na telewizyjne łączenia z laureatami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywny Nobel" dla Alesia Bialackiego. "Tegorocznych laureatów łączy walka o demokrację"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 20:31
Białoruski działacz opozycyjny Aleś Bialacki oraz prowadzone przez niego Centrum Praw Człowieka Wiosna zostali w czwartek w Sztokholmie ogłoszeni jednym z laureatów Right Livelihood Award, wyróżnienia nazywanego "alternatywnym Noblem".
rozwiń zwiń