X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wyjątkowe reportaże radiowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 13:17
Prezentacje dokumentów radiowych rozpoczęły XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów, reportaży radiowych, książek o tematyce historycznej rozpoczął się w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
Konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW
Konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNWFoto: PAP/Rafał Guz

W ramach Konkursu Dokument Radiowy, dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Karol Darmoros zaprezentował reportaż "Fort III Pomiechówek - gorszy niż Auschwitz", ukazujący grozę niemieckiego obozu przejściowego w Pomiechówku.

plakat festiwalu 1200x660.jpg
"Filmy pokazują drogę do wolności". W Gdyni rozpoczął się Festiwal Filmowy NNW

Fort był więzieniem karno-śledczym oraz obozem przesiedleńczym dla ludności Mazowsza Północnego. Panowały tam makabryczne warunki sanitarne i głód, więźniowie byli bici i mordowani przez Niemców, którzy grzebali zmarłych w bezimiennych dołach śmierci. Tragedię więzionych tam Polaków i Żydów odkrywają w ostatnich latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej.


Posłuchaj
00:27 Na Festiwalu NNW prezentacja dokumentów radiowych - Karol Darmoros (IAR).mp3 Na Festiwalu NNW prezentacja dokumentów radiowych - Karol Darmoros (IAR)

 


Cezary Galek z Polskiego Radia Zachód zaprezentował reportaż pod tytułem "Kurierzy", ukazujący działania tatrzańskich kurierów w czasach PRL-u, którzy przez Tatry przemycali na Słowację tajne wydawnictwa religijne, zabronione u naszych południowych sąsiadów. Bohaterem reportażu Cezarego Galka jest jeden z polskich kurierów, który opowiada o tym jak wyglądał przemyt materiałów dla Słowaków.

Kulisy prac historyków i archeologów


Po południu uczestnicy festiwalu będą mogli wysłuchać reportażu Anny Rębas z Polskiego Radia Gdańsk pod tytułem "Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte", poświęconego historii odnalezienia i zidentyfikowania szczątków żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku broniących przed Niemcami półwyspu. Autorka reportażu towarzyszyła z mikrofonem archeologom, którzy po 80 latach od wybuchu II wojny światowej odnaleźli szczątki kilku obrońców Westerplatte. Ekspertom udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska szczątki kilku osób. Podczas tegorocznej uroczystości w 81. rocznicę ataku Niemiec na Polskę, noty identyfikacyjne rodzinom poległych Żołnierzy wręczył prezydent Andrzej Duda.

golebiewski arkadiusz_1200.jpg
Arkadiusz Gołębiewski: dojrzewaliśmy do tego, aby Festiwal gościł również filmy fabularne

Zaplanowane są też między innymi pokazy dokumentów z Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, a w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych między innymi będzie można obejrzeć węgierski dramat "Szatański pomiot" w reżyserii Dezosa Zsigmonda - ukazujący dramat kobiety zgwałconej przez wkraczających na Węgry w 1944 roku żołnierzy Armii Czerwonej.

Pełny program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też będą transmitowane najważniejsze wydarzenia pierwszego dnia festiwalu.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa uczciła Mieczysława Fogga. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:37
Na warszawskim Grochowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Fogga. Dziś przypada 30. rocznica śmierci nestora polskiej piosenki, żołnierza Armii Krajowej i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: instytucje otrzymujące środki publiczne są wolne w ekspresji artystycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:00
- Prowadzimy aktywną politykę mecenatu państwa. Co roku przekazujemy prawie 250 mln zł na najróżniejsze wydarzenia i przedsięwzięcia z zakresu kultury w całym kraju - mówił w czwartkowym wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń