X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Poczobut: Putin jest zainteresowany utrzymaniem prorosyjskich elit na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:25
- Putin wie, ze jeżeli dziś można wyrzucić Łukaszenkę, to jutro Rosjanie będą mogli wyrzucić jego - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Poczobut, dziennikarz, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.
Audio
  • 23.09.2020 Andrzej Poczobut (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Aleksander Łukaszenka podczas uroczystości zaprzysiężenia
Aleksander Łukaszenka podczas uroczystości zaprzysiężeniaFoto: PAP/EPA/ANDREI STASEVICH / BELTA HANDOUT

Co najmniej 259 osób zatrzymano w środę w czasie protestów na Białorusi - informuje centrum praw człowieka Wiosna. Lista nie jest pełna. Białorusini protestowali przeciwko niezapowiedzianemu i potajemnemu zaprzysiężeniu Alaksandra Łukaszenki na prezydenta.

Białoruś 1200.jpg
Brutalne interwencje, setki zatrzymanych. Dramatyczne sceny na ulicach białoruskich miast

Zaprzysiężenie Łukaszenki katalizatorem protestów

Andrzej Poczobut odniósł się do zaprzysiężenia prezydenta Białorusi. - Aleksander Łukaszenka obawiał się protestów. Wiedział, że jego inauguracja stanie się katalizatorem, który wyprowadzi na ulicę setki tysięcy Białorusinów. Chciał uniknąć sytuacji, w której tłem inauguracji są obrazki protestów. To po części się udało. Protesty rozpoczęły się kilka godzin po inauguracji, którą udało się utrzymać w tajemnicy dzięki sprawności aparatu państwowego - stwierdził.

Posłuchaj
08:34 PR24_MPLS 2020_09_24-10-33-51.mp3 23.09.2020 Andrzej Poczobut (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Europa woli rozmawiać z Rosją

Komentując stanowisko UE wobec protestów na Białorusi, ocenił, że za deklaracjami nie idą zdecydowane  działania. - Jeżeli chodzi o konkrety, UE nie była w stanie uzgodnić nazwisk osób objętych sankcjami. Polska, Litwa, w mniejszym stopniu Łotwa są osamotnione. "Stara Europa" woli rozmawiać z Władimirem Putinem o Białorusi, UE wyraźnie nie chce się mocno angażować w rozwiązanie tego kryzysu. Czerwona linia, którą Putin wytyczył na mapie w 2014 r. na Ukrainie, została poważnie potraktowana, Białoruś postrzegana jest jako rosyjska strefa wpływów - dodał.

Zbieżność interesów Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki

Jak zauważył gość audycji, Władimir Putin jest zainteresowany tym, żeby nie wymieniała się prorosyjska elita na Białorusi. - Jeżeli zobaczymy reakcję Moskwy na obszarze postradzieckim, to widać, że jest zainteresowana zachowaniem status quo. Natomiast Łukaszence zależy na utrzymaniu władzy, tu jest pewna zbieżność interesów. Ceną za poparcie Rosji będą kwestie dotyczące gospodarki oraz reformy konstytucyjne. Rosja, zdając sobie sprawę, że osoba Łukaszenki jest niepopularna, będzie poszukiwała dodatkowych elementów wsparcia na wypadek jego usunięcia.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Andrzej Poczobut

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 10:33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To jasny sygnał dla Rosji". Anna Maria Dyner o zaprzysiężeniu Łukaszenki na urząd prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 21:09
- Zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki to jasny sygnał dla Rosji, że będzie on pełnił tę funkcję, nie przejmuje się głosami państw Zachodu i tym, że UE nie uznaje go za prezydenta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner (PISM). Gościem audycji była także Michał Baranowski (The German Marshall Fund of The US).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest problem z kolejną jego kadencją". Szczerski o inauguracji Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 21:21
- Samo zaprzysiężenie prezydenta Łukaszenki pokazywało, że jest problem z kolejną jego kadencją - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że Unia Europejska nie powinna wahać się, tylko wspomóc Białoruś w drodze do wolnych wyborów.
rozwiń zwiń