X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biskupi przed Dniem Papieskim: wyjście z kryzysów tylko przez całkowite zaufanie Chrystusowi

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 07:11
- Maryja uczy zawierzenia Bogu i miłości do drugiego człowieka - zwracają uwagę polscy biskupi w liście pasterskim zapowiadającym obchody XX Dnia Papieskiego. Będzie on obchodzony w niedzielę, 11 października, pod hasłem "Totus Tuus" – "Cały Twój".
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

Papieskie zawołanie św. Jana Pawła II będzie zaproszeniem do rozważania tajemnic życia Maryi i wzywania jej orędownictwa - podkreślają biskupi.

List zostanie odczytany w kościołach 4 października - w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski - podało biuro prasowe Episkopatu.

Przypominając, że XX Dzień Papieski przypada w roku stulecia urodzin św. Jana Pawła II oraz piętnastej rocznicy jego śmierci, polscy biskupi oparli swój list na papieskim zawołaniu "Totus Tuus", wskazując na jego aktualność.

"Wyjście z kryzysów przez zaufanie Chrystusowi"

Nawiązując do trwającej na świecie pandemii zwracają uwagę, że "wskutek kryzysu cierpią setki tysięcy ludzi na całym świecie, którzy zachorowali na Covid 19, doświadczając niejednokrotnie niewyobrażalnej traumy. Wielu z nich przeżywało ostatnie chwile swego życia w ogromnym bólu i osamotnieniu - piszą biskupi. Podkreślają jednocześnie, że najpoważniejszym źródłem kryzysów w życiu człowieka, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym, jest odrzucenie Jezusa i Jego Ewangelii. Wyjście z tych kryzysów może dokonać się tylko przez całkowite zaufanie Chrystusowi i oparcie się na Nim" - czytamy w liście pasterskim.

papiez audiencja pap 1200.jpg
Papież: z pandemii wyjdziemy lepszymi, jeśli będziemy służyć wspólnemu dobru

Biskupi przekonują, że "zawierzenie Jezusowi jest możliwe razem z Maryją i przez Maryję. Wyrazem tego jest zawołanie TOTUS TUUS, widniejące w papieskim herbie". W związku z tym, jak dodają - najbliższy Dzień Papieski będzie przeżywany w duchu rozważania tajemnic życia Maryi i wzywania jej orędownictwa.

W liście czytamy, że "w autentycznym zawierzeniu Maryi nie ma nic z bałwochwalczego aktu, przeciwnie, jest ono prostą drogą realizacji chrześcijańskiego powołania". "Zawierzenie Maryi oznacza najpierw pokładanie nadziei w Jej macierzyńskim orędownictwie. Wyznacza ono także konieczność zgłębiania tajemnic Jej życia, aby tak jak Ona podążać za Chrystusem w codzienności" - zwracają uwagę biskupi.

"Szkoła Maryi" w historii Polski

Piszą, że "Maryja i miłość do Niej były obecne w dziejach Polski od ich początków". Przypominają m.in. pieśń "Bogurodzica", cudowną obronę Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego oraz odparcie wojsk bolszewickich w 1920 roku, a także świadectwo bezgranicznego zawierzenia Maryi, jakie dali kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński. Zwracają również uwagę na liczne w naszym kraju sanktuaria maryjne i kapliczki świadczące "o wielkiej ufności Polaków w orędownictwo Matki Bożej".

Jan Pawe II 1200.jpg
"Dla komunistów to był wstrząs". Historyk o wizytach Jana Pawła II w Polsce

Zapowiadając Dzień Papieski, biskupi zapraszają wszystkich do "szkoły Maryi", zaznaczając, że "zażyła więź z Bogiem prowadzi i wyraża się w miłości do drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego, samotnego, ubogiego i bezradnego".

Jako środek wskazują modlitwę różańcową, która jak wyjaśniają - jest "prośbą i medytacją kształtującą w nas postawę zawierzenia TOTUS TUUS”. "Niech będzie ona zarówno wspólną modlitwą małżonków, jak i całych rodzin, a także ludzi samotnych, chorych i cierpiących, pozostających w kwarantannie czy w izolacji" - zachęcają biskupi. "Różaniec uczy nas słuchać natchnień Ducha Świętego, kochać Jezusa, służyć Kościołowi, cieszyć się wiarą, być pokornym, posłusznym i ofiarnym" - dodają.

Pomoc Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

List Episkopatu przypomina, że w Dniu Papieskim – podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych – będzie można wesprzeć materialnie stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" nazywanej "żywym pomnikiem" wdzięczności dla św. Jana Pawła II. "Niech udzielone w ten sposób wsparcie – nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków – będzie wyrazem naszej solidarności i wyobraźni miłosierdzia" - piszą biskupi.

FDNT-JP2-pap-1200.jpg
"Totus Tuus". Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ogłosiła hasło XX Dnia Papieskiego

Fundacja co roku obejmuje opieką blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości całej Polski.

pg

Czytaj także

XIX Dzień Papieski. Prymas: wyjdźcie z Ewangelią na ulice miast

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 21:25
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wezwał do tego, aby "być misjonarzami i głosicielami Ewangelii". - By z Ewangelią Chrystusa wychodzić na ulicę naszych wiosek i miast - podkreślił w orędziu z okazji przypadającego w niedzielę XIX Dnia Papieskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Totus Tuus". Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ogłosiła hasło XX Dnia Papieskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:58
Dzień Papieski 2020 będzie obchodzony 11 października pod hasłem "Totus Tuus". To zawołanie biskupie Karola Wojtyły. Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która w tym roku świętuje 20-lecie istnienia.
rozwiń zwiń