40-lecie wznowienia transmisji mszy świętej w Polskim Radiu. List z gratulacjami od prezydenta

2020-09-20, 12:30

40-lecie wznowienia transmisji mszy świętej w Polskim Radiu. List z gratulacjami od prezydenta
40-lecie transmisji Mszy świętej w Polskim Radiu. Foto: Wojciech Kusiński/PR

W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie została odprawiona uroczysta liturgia z okazji 40. rocznicy wznowienia transmisji mszy świętych w Polskim Radiu. Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście pogratulował ludziom radia za pracę.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha przypomniał, że wznowienia transmisji domagali się strajkujący w całej Polsce robotnicy. Wśród ich postulatów znalazło się żądanie dostępu przedstawicieli różnych wyznań do środków masowego przekazu.

Przewodniczący Kościelnej Redakcji Mszy świętej Radiowej ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski, proboszcz parafii św. Krzyża podkreślił, że przywrócenie mszy na antenę Polskiego Radia było iskrą nadziei. Duże znaczenie miało osobiste zaangażowanie Lecha Wałęsy i zdecydowana postawa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przywrócenie mszy św. w 1980 roku

Eucharystia została przywrócona 21 września 1980 roku - wspomina ojciec Jacek Salij, członek Redakcji Mszy Świętej Radiowej. - To był dowód jak bardzo władzy zależało, by przypochlebić społeczeństwu. Z tego co pamiętam 21 września przy odbiornikach Mszy św. słuchało aż 3,5 miliona osób - dodaje.

Powiązany Artykuł

EN Kondrusiewicz 1200.jpg
"Skandal, którego nie było jeszcze w historii Białorusi". Msza św. w intencji powrotu arcybiskupa Kondrusiewicza

Regulamin transmisji mszy świętej zawierał punkt o cenzurze - przypomina ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski. - Z początku nalegano, by msza święta była nagrywana i retransmitowana, na to nie zgodziła się strona kościelna, do tego tekst homilii trzeba było dostarczyć cenzorom do czwartku - zaznacza. Początkowo termin dostarczenia tekstu do cenzury był jeszcze dłuższy - wynosił dwa tygodnie.

Ojciec Jacek Salij wspomina, że po jednym z kazań dostał bardzo wiele listów od słuchaczy. - W kazaniu umieściłem duży fragment na temat naszych powinności wobec zwierząt i dostałem wtedy taki bezmiar listów, że w życiu tylu nie dostałem. Był to temat, którego wielu ludzi oczekiwało. Pamiętam, że zwróciłem uwagę na to, że ponieważ zbliżą się zima, to patrzmy, żeby ten pies miał w budzie możliwie ciepło - powiedział ojciec Jacek Salij.

Przygotowano pamiątkową publikację związaną z jubileuszem mszy świętej radiowej. Będzie tam między innymi wspomnienie o zmarłych kapłanach z Redakcji - dodaje ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski. - Ostatnim, który odszedł jest ksiądz Piotr Pawlukiewicz, którego kazania były tak chętnie słuchane w całej Polsce - dodaje.

Wręczenie wyróżnień

Po dzisiejszej mszy świętej odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień osobom zasłużonym dla radiowych transmisji z kościoła św. Krzyża. Wzięli w niej udział przedstawiciele NSZZ “Solidarność” oraz władz Polskiego Radia i członkowie Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. Zaproszono również byłych członków Kościelnej Redakcji Mszy świętej Radiowej.

List prezydenta Andrzeja Dudy

W liście napisanym z okazji 40. rocznicy wznowienia nadawania mszy świętych w radiu prezydent Andrzej Duda pogratulował wszystkim zaangażowanym w transmisje mszy radiowych na antenie Polskiego Radia. Przypomniał okoliczności, w jakich msze wróciły do radioodbiorników - dzięki porozumieniu między strajkującymi w Stoczni Gdańskiej, a reżimem komunistycznym. W dokumencie tym sprawę nadawania niedzielnych nabożeństw ujęto w punkcie dotyczącym wolności słowa.

W liście odczytanym podczas uroczystej mszy przez prezydenckiego doradcę Tadeusza Daszkiewicza czytamy między innymi, że paradoksy ówczesnej rzeczywistości zadziwiały odwiedzających Polskę gości z zagranicy.

"Oto robotnicy z wielkich zakładów przemysłowych wystąpili przeciw ustrojowi, który rzekomo właśnie im miał służyć. Domagali się swobód, sprawiedliwości, godności, ale przyświecały im nie hasła postępowe, lecz symbole wiary, tradycji i tożsamości narodowej" - napisał prezydent Duda.

W liście pogratulował także zespołowi Kościelnej Redakcji Transmisji Mszy Świętej oraz wszystkim ludziom, którzy przez 40 lat przyczyniali się do tego, że miliony Polaków w kraju i za granicą mogły uczestniczyć we wspólnej modlitwie.

Msza św. w Polskim Radiu

Polskie Radio transmitowało niedzielne msze święte jako pierwsza rozgłośnia na świecie od maja 1927 roku. Po przerwie wojennej ich emisję wznowiono w roku 1945, cztery lata później władze komunistyczne zdjęły je z anteny.

Kościelną Redakcję Transmisji Mszy św. przez Radio przy bazylice Świętego Krzyża w Warszawie tworzą obecnie: ks. Zygmunt Robert Berdychowski - przewodniczący, bp Michał Janocha - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, ks. Marek Białkowski, ks. Tadeusz Huk, ks. Józef Jachimczak CM, ks. Wiesław Kądziela, ks. Walenty Królak, ks. Piotr Markisz i o. Jacek Salij OP.

Podczas 35. rocznicy wznowienia transmisji eucharystii radiowej, mszę świętą celebrował biskup Józef Zawitkowski, który również był członkiem redakcji.

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej