X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wirtualna 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Andrzej Duda będzie też na jubileuszowych spotkaniach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 08:44
- Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu weźmie udział w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która z powodu pandemii koronawirusa będzie miała formę wirtualną. To będzie programowe wystąpienie prezydenta na arenie międzynarodowej - mówi prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Igor Smirnow / KPRP / prezydent.pl

- Tegoroczna, rozpoczynająca się w przyszłym tygodniu, 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest wyjątkowa i z pewnością przejdzie do historii. Po pierwsze dlatego, że będzie ona miała charakter "zdalny", z uwagi na pandemię koronawirusa, a po drugie, ponieważ w tym roku obchodzona jest 75. rocznica ustanowienia Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Nagrane wystąpienia przywódców i debata

Jak zaznaczył, udział prezydenta Dudy w sesji, jak i innych głów państw oraz szefów rządów, będzie się odbywał na zasadzie wirtualnej - wystąpienia przywódców zostaną nagrane i odtworzone w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

pap_20190518_05V-1200ad.jpg
Pierwsza zagraniczna podróż w nowej kadencji. Znamy plan wizyty prezydenta w Rzymie

Formalnie debata generalna rozpocznie się we wtorek, 22 września. Prezydent Duda zabierze głos w drugi dzień obrad w sesji popołudniowej. - Będzie to najważniejsze, programowe wystąpienie prezydenta – pierwsze po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Rzeczypospolitej na drugą kadencję - podkreślił Szczerski.

Spotkania jubileuszowe

Zaznaczył, że nie będzie to jedyne wystąpienie polskiego przywódcy na tegorocznej sesji. W poniedziałek, 21 września prezydent Duda weźmie udział w spotkania wysokiego szczebla poświęconemu 75. rocznicy powstania ONZ. Z kolei w środę 30 września prezydent Duda zabierze głos w szczycie ONZ nt. różnorodności biologicznej - przekazał Szczerski.

- W swoim wystąpieniu na uroczystość 75. rocznicy powstania ONZ, prezydent Duda podkreśli wkład Polski w prace i rozwój Organizacji Narodów Zjednoczonych na przestrzeni dekad. Wymienić tutaj można chociażby Rafała Lemkina – autora pojęcia "ludobójstwo" oraz projektu konwencji ws. zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku - powiedział Szczerski. Prezydent wskaże też na uchwalenie przez ONZ, z inicjatywy Polski, konwencji o prawach dziecka w 1989 r.

Zaangażowanie na arenie międzynarodowej

Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda odniesie się także zaangażowania Polski w prace ONZ i na arenie międzynarodowej w ostatnich latach. - Warto wspomnieć o naszej ostatniej kadencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, do której zostaliśmy wybrani rekordową liczbą głosów: 190 państw zagłosowało za, dwa wstrzymały się od głosu, a żadne nie zagłosowało przeciw - powiedział.

Czytaj także:

Jak zaznaczył, na przestrzeni 75 lat istnienia ONZ Polska sześciokrotnie była pochodzącym z wyboru państwem członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ, zasiadając w niej w sumie przez dziesięć lat, ostatni raz w latach 2018-2019. Szef gabinetu prezydenta dodał, że od 2020 do 2022 r. Polska pełni też mandat w Radzie Praw Człowieka.

Szczerski zaznaczył, że Rada Praw Człowieka ONZ w poniedziałek zgodziła się zebrać na pilnym posiedzeniu w sprawie sytuacji praw człowieka na Białorusi. Spotkanie odbędzie się na wniosek występujących w imieniu Unii Europejskiej Niemiec. Jak podkreślił, o taki ruch apelował w swoim liście do członków Rady prezydent Duda. - Dobrze, że spotkało się to z pozytywną odpowiedzią - stwierdził.

Konferencje klimatyczne ONZ

Szczerski zaznaczył, że wart podkreślenia jest też wkład Polski w międzynarodowe wysiłki w walce ze zmianami środowiskowymi. Jak mówił, w ostatnich latach Polska trzykrotnie gościła konferencje klimatyczne ONZ: COP 14 w Poznaniu w 2008 r., COP 19 w Warszawie w 2013 r. oraz COP 24 w Katowicach w 2018 r. "To w Katowicach przyjęliśmy Reguły Katowickie – Katowice Rulebook – będące »instrukcją obsługi« mówiącą, w jaki sposób założenia Porozumienia Paryskiego wprowadzić w życie" - zaznaczył prezydencki minister.

pap_prezydent_andrzej_duda1200.jpg
Prezydent rusza na spotkania z Polakami. W czwartek wizyty w Wytycznie i Chełmie

Prezydencki minister wskazał też, że podczas 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu 2015 r. – była to pierwsza wizyta w ONZ Andrzeja Dudy jako nowo zaprzysiężonego prezydenta RP – zadeklarował on powrót Polski do misji pokojowych ONZ.

"W listopadzie 2019 roku 250-osobowy polski kontyngent, którego trzon stanowią żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina im. gen. Józefa Hallera, wznowił swój udział w misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP.

Kryzysy czasów współczesnych

Prezydencki minister poinformował, że w "programowym wystąpieniu podczas debaty generalnej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Duda odniesie się do trzech kryzysów czasów współczesnych, które w sposób najbardziej dotkliwy i namacalny wpływają na relacje międzynarodowe".

- Pierwszy z nich to kryzys społeczno-zdrowotny, wynikający z pandemii COVID-19; drugi to kryzys jakości relacji między państwami, a trzeci – dotyczący ochrony środowiska naturalnego – wynika z braku odpowiednich instrumentów do walki o zachowanie środowiska naturalnego przy jednoczesnej sprawnej transformacji gospodarek na niskoemisyjne - powiedział Krzysztof Szczerski.

Czytaj także:


- Odpowiedzią na te wyzwania, jaką zaproponuje prezydent Duda jest idea "globalnej solidarności". W sierpniu w Polsce obchodziliśmy 40. rocznicę powstania Solidarności. Tak, jak ruch ten zmienił bieg historii w Polsce, regionie i świecie, tak "globalna solidarność będzie instrumentalna w wyprowadzeniu społeczności międzynarodowej z kryzysów dzisiejszego świata" - powiedział prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski poinformował też, że w wystąpieniu dot. różnorodności biologicznej, które będzie miało miejsce 30 września, prezydent Duda podkreśli fakt dużego zaangażowania Polski w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. "Ponadto, zaznaczy, że Polska należy do państw, które mogą poszczycić się wielowiekowym dziedzictwem ochrony przyrody, a rozsądne korzystanie z zasobów naturalnych jest częścią naszej tradycji i kultury" - dodał szef gabinetu prezydenta RP.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy ocenili działalność prezydenta. Wzrosło poparcie dla Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:15
56 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, negatywną opinię wyraziło 38 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Zadowolenie z działalności prezydenta wyraża zdecydowana większość zwolenników PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Gabinetowa ws. koronawirusa. Prezydent: przewidywania na przyszłość są dobre

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 17:47
Zwołana na wniosek prezydenta Rada Gabinetowa omówiła sytuację w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Wśród tematów, które prezydent Andrzej Duda poruszył z przedstawicielami rządu, była sytuacja w szkołach po rozpoczęciu nowego roku szkolnego i powrocie do nauczania stacjonarnego, przygotowanie służby zdrowia do jesiennego wzrostu zachorowań na koronawirusa oraz kwestie kondycji ekonomicznej państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent i premier z jednakowo wysokim poparciem wśród Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:08
- Na starcie nowego sezonu politycznego premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda mogą się cieszyć z poparcia podobnej liczby Polaków - 54 proc. - wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń