X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zryw solidarnościowy". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o akcji "Światło dla Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 17:25
- Chcieliśmy przekazać, poprzez oświetlanie w kolorze biało-czerwonym-białym budynków publicznych i instytucji kultury, także domów prywatnych, nasz symboliczny wyraz wsparcia dla Białorusinów i procesów demokratyzacji na Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego oświetlony w ramach akcji Światło dla Białorusi
Gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego oświetlony w ramach akcji "Światło dla Białorusi"Foto: twitter / NCK

W weekend 12 – 13 września br. - w geście solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność – na fasadzie siedziby Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie, Filharmonii Pomorskiej i wielu innych instytucji kultury w Polsce i zagranicą pojawią się iluminacje w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

#lightforbelarus 1200.jpg
"Wyraz naszej solidarności jest bardzo ważny". Dyrektor NCK o akcji "Światło dla Białorusi"

Prof. Rafał Wiśniewski przypominał, że w tym roku przypada 40. Rocznica powołania NSZZ Solidarność. - Zryw, który nastąpił w Polsce 40 lat temu, w którym uczestniczyło 10 mln Polaków, który był jednym z największych ruchów społecznych na świecie, mocno w Polakach drzemie. Pokazujemy, że Solidarność zaczęła się w Polsce, że chcemy wspierać dziś Białorusinów. (…) Ten duch solidarnościowy jest wśród Polaków mocno zakorzeniony - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj
23:19 PR24_MPLS 2020_09_13-16-35-33.mp3 12.09.2020 prof. Rafał Wiśniewski (Polskie Radio 24 / Pro publico)

 Dyrektor NCK dodał, że w piątek miał miejsce koncert "Gramy dla Białorusi", podczas którego artyści polscy i białoruscy występowali na jednej scenie. - Teraz oświetliliśmy instytucje publiczne i domy w Polsce i za granicą. Ta inicjatywa, która została przygotowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego pokazuje, że Polacy są solidarni. Wiele instytucji zagranicznych może z podziwem spojrzeć na ten solidarnościowy zryw Polaków i symboliczny wyraz wsparcia Białorusi - zauważył.

- Od lat Ministerstwo Kultury i narodowe Centrum Kultury wspiera artystów białoruskich, którzy przyjeżdżają do Polski. Poczynając od programu Gaude Polonia, przez inicjatywę pomocy dla konserwatoriów białoruskich, po wsparcie podczas takich festiwali jak Eufonie czy Festiwal Wschód Kultury - dodał Prof. Rafał Wiśniewski. 

Biało-czerwono-białe barwy od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Manifestacjom i wiecom towarzyszą również teraz. Po raz pierwszy wprowadzone zostały oficjalnie w 1918 roku, a w latach 1991-1995 roku były oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Prof. Rafał Wiśniewski

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ: musimy zaproponować scenariusz gospodarczy dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:40
- Dyskusja w Unii Europejskiej na ten temat Białorusi jest ciągle żywa. Strona polska uważa, że oprócz sankcji powinniśmy zaproponować pozytywny scenariusz natury gospodarczej dla Białorusi, która chciałaby wyjść z tego kryzysu, w jakim obecnie się znajduje - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska w Polsce. "Reżim Łukaszenki jest w agonii"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 08:00
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, gościła w Polsce. Dziękowała Polakom za pomoc udzielaną Białorusinom, którzy protestują przeciwko fałszerstwom wyborczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Istotna jest odwaga w komunikowaniu tego, jak ważna jest wolność". Prof. Kozłowski po spotkaniu szefów rządów Grupy V4

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 11:40
- To, żeby Białoruś przeszła przemianę w stronę społeczeństwa decydującego o własnym losie, jest niezwykle istotne także dla bezpieczeństwa Polski i państw byłego bloku sowieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
rozwiń zwiń