X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

B. ambasador USA w Polsce: cieszy wzmocnienie wschodniej flanki NATO, ale to nie koniec tego procesu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 17:59
- To nie koniec drogi. Musimy robić więcej na rzecz obrony Polski i NATO w kontekście potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji. Ale nasza obecna sytuacja jest lepsza niż 10 lat temu. Tym razem Amerykanie przybyli późno – ale nie za późno - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Daniel Fried, b. ambasador USA w Polsce.
Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Drawsku Pomorskim
Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Drawsku PomorskimFoto: DVIDS/Sgt. Eric McDonough, 145th MPAD, Oklahoma Army National Guard

PolskieRadio24.pl: Polska i Stany Zjednoczone 15 sierpnia podpisały nową umowę o obronności podczas wizyty sekretarza stanu w Warszawie w setną rocznicę bitwy warszawskiej.

Daniel Fried, b. ambasador USA w Polsce: Cieszę się, że dialog-polsko amerykański jest obecnie tak dobry. Cieszę, się, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedził Warszawę. Ta część polityki Donalda Trumpa jest bardzo dobra, dobre relacje z Polską  - to  ma sens. Oczywiście, tak dobre powinny być relacje nie tylko z Polską, ale także z Niemcami, z innymi państwami.

shutterstock_1163954908 (1).jpg
Otrucie Nawalnego. B. ambasador USA w Polsce: to może być reakcja Kremla na protesty na Białorusi i w Chabarowsku

Podczas wizyty Mike’a Pompeo w Warszawie podpisano umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Potwierdzono, że w Polsce będzie wysunięte dowództwo V Korpusu armii USA na wschodniej flance NATO. To wzmacnia wschodnią flankę w znaczący sposób.

To bardzo cieszy, ale patrząc na rozkład sił w regionie, warto chyba podkreślić, że jesteśmy jeszcze daleko od zakończenia wzmacniania wschodniej flanki.

To nie koniec tego procesu. Prezydent Barack Obama zainicjował wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Prezydent Donald Trump pogłębił ten proces, pogłębił relacje z Polską. Popieram politykę Obamy i Trumpa wobec Polski.

To jednak nie koniec drogi. Musimy robić więcej na rzecz obrony Polski i NATO w kontekście potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji.

Ale nasza obecna sytuacja jest lepsza niż 10 lat temu. Tym razem Amerykanie przybyli późno – ale nie za późno.

Czy możliwe jest, że decyzja w sprawie wycofania oddziałów USA z Niemiec zostanie jeszcze cofnięta? I czy na przykład większa część tych wojsk może zostać przesunięta na wschodnią flankę?

To będzie zależeć od decyzji przyszłej administracji USA. Popieram wzmacnianie obecności wojsk USA na terytorium Polski. Jednak na rzecz poprawy zdolności obronnych NATO potrzebujemy żołnierzy USA i w Polsce, i w Niemczech.

Wycofanie oddziałów z Niemiec miało charakter polityczny. Zgadzam się, że Niemcy powinni zwiększyć wkład w obronność. Jednak wycofanie wojsk amerykańskich nie ma sensu. To ruch politycznie krótkofalowy.

Polski rząd był w trudnym położeniu – na osi tarć między Berlinem i Waszyngtonem. Muszę jednak powiedzieć, że polski rząd poradził sobie doskonale w tej sytuacji.


mid-epa08627174 (1).jpg
B. ambasador USA w Polsce: trzeba przekonać Kreml, że interwencja na Białorusi byłaby kosztowna

Jeżeli zaś chodzi o Nord Stream 2. Sankcje amerykańskie uderzyły w niego potężnie, czy już jego los jest przypieczętowany?

Jestem przeciwnikiem tej inicjatywy rosyjsko-niemieckiej, nie podobał mi się także NS1. Nie jestem pewien, czy sankcje są najlepszym sposobem reagowania na tę niedobrą inicjatywę.

Nie jestem pewny, czy uda się zablokować NS2 poprzez sankcje. Jeśli nie, to Polacy i inni przeciwnicy NS2 w Europie, musimy myśleć o innym wariancie. A zatem trzeba myśleć, co możemy zrobić, aby zmniejszyć strategiczny potencjał NS2 dla Rosji. Trzeba zatem wzmacniać europejską niezawisłość w sferze energetyki.

Polska polityka energetyczna ma wiele pozytywnych aspektów – to sprowadzanie LNG, wzmacnianie sieci rurociągów, interkonektorów na linii zachód-wschód. Chodzi o to, by region nie był tak bardzo zależny od rosyjskiego gazu.

 ***

Daniel Fried był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 1997–2000, a więc w czasie gdy Polska wstępowała do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Był również koordynatorem ds. sankcji i asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji (odpowiadającym w latach 2005-2009 za stosunki dyplomatyczne z 50 krajami europejskimi i euroazjatyckimi oraz z NATO. 

***

Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siergiej Dawidis: to złożona operacja, jak otrucie Litwinienki czy Skripala. Nawalny jest najgroźniejszym przeciwnikiem Kremla

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 21:16
- Aleksiej Nawalny to najpoważniejszy oponent rosyjskiej władzy i najbardziej znaczący polityk w opozycji antykremlowskiej. Tylko aparat państwowy dysponuje środkami, by przeprowadzić tego rodzaju operację – i widzimy próby zacierania śladów, ukrywania informacji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Dawidis z Memoriału, obrońca praw człowieka, odnosząc się do próby otrucia opozycjonisty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otrucie Nawalnego. Siergiej Aleksaszenko: Nawalny ostatnio mało podróżował, Kreml czekał na okazję. Decyzja zapadła dawno

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:00
- Liczba osób, które Kreml starał się nastraszyć albo zabić – jest dostatecznie długa. Aleksiej Nawalny przedstawia duże zagrożenie dla Kremla. To jedyny polityk opozycyjny, który konsekwentnie i bardzo aktywnie stawia czoło reżimowi. Przeszkadzał Kremlowi. Nie mam specjalnych wątpliwości co do tego, kto mógł pokusić się o zamach na jego życie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Aleksaszenko z Fundacji imienia Borysa Niemcowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Łukaszenka traci szansę, by wybrać, jak odejdzie. Tymczasem Kreml posłał na Białoruś specjalnych "doradców"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 09:34
- Rosja próbuje obecnie zorientować się w sytuacji na Białorusi i uzyskać narzędzia wpływu na sytuację  - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Wład Kobets z ośrodka iSANS. Dodaje, że według niezależnych źródeł oprócz dziennikarzy z Rosji, samolotami FSB przylecieli ludzie do zadań specjalnych. Ekspert ostrzega, że Aleksander Łukaszenka za wszelką cenę będzie próbował utrzymać się przy władzy, nawet jeśli będzie musiał uciec się do przemocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski działacz: historyczny zryw Białorusi wynika z logiki zdarzeń. Przyszłość jest przesądzona, jak na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 13:23
- Bieg wypadków może być nie do końca konsekwentny, na tej drodze mogą być przystanki. Niemniej jednak na Białorusi wyrosło pokolenie, które chce żyć wedle zrozumiałych zasad, według zasad demokracji. I to jest fakt, to naturalna kolej rzeczy. Białorusini uważają się za część Europy, a nie Azji albo Eurazji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Siergiej Aleksaszenko z Fundacji im. Borysa Niemcowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otrucie Nawalnego. B. ambasador USA w Polsce: to może być reakcja Kremla na protesty na Białorusi i w Chabarowsku

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 15:43
- Musimy postrzegać Kreml takim, jaki jest. Rzeczywistość jest smutna. To system autorytarny. Morderstwo jest jednym z narzędzi tego systemu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Zauważa, że Kreml mógł dokonać ataku na Aleksiej Nawalnego w związku z falą protestów w Chabarowsku i na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. ambasador USA w Polsce: trzeba przekonać Kreml, że interwencja na Białorusi byłaby kosztowna

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 07:45
Białoruś dziś przypomina Polskę w sierpniu 1980 roku i w pewnym sensie Ukrainę podczas pomarańczowej rewolucji. Wiele zależy od woli społeczeństwa białoruskiego – mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador USA w Polsce Daniel Fried, pytany o dalszy rozwój sytuacji na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. więzień polityczny: białoruski protest może trwać miesiącami, Europa nie może oddać nas na pastwę reżimu na Kremlu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 19:00
- To Łukaszenka jest słaby, a nie naród białoruski. Widać, że Białorusini są zdeterminowani i będą walczyć aż do zwycięstwa, to znaczy do czasu aż Łukaszenka odejdzie. To może potrwać parę miesięcy – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Źmicier Bandarenka, białoruski polityk opozycyjny, b. więzień polityczny, zmuszony do emigracji z Białorusi. Apeluje do Europy, by nie oddawała Białorusi pod wpływy Rosji.
rozwiń zwiń