Jadwiga Emilewicz: najważniejsze jest utrzymanie płynności firm

2020-08-05, 08:15

Jadwiga Emilewicz: najważniejsze jest utrzymanie płynności firm
Jadwiga Emilewicz. Foto: PR24/AK

- Bankructwo firmy i konsekwencje, jakie powoduje, trwają znacznie dłużej niż spłata zobowiązania długu, który zaciągamy dzisiaj, by dodając płynności firmie, pomagać ratować miejsca pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Jadwiga Emilewicz podkreślała w rozmowie, że jedną z najważniejszych kwestii w obliczu kryzysu ekonomicznego wywołanego przez pandemię jest ratowanie miejsc pracy.

Powiązany Artykuł

shutterstock inżynier fabryka robotnik 1200.jpg
Coraz więcej dużych firm składa wnioski o pomoc z PFR

- To nie jest czas na oszczędzanie, ważniejsze jest utrzymanie płynności firm (…) Dzisiaj jest czas na jak najszybsze uruchomienie procesu inwestycji. Tylko odbudowujące się firmy i gospodarka będą w stanie spłacać zaciągane w tej chwili długi. Z całą pewnością polityka, którą uruchomiliśmy na przełomie marca i kwietnia, daje już efekty, mamy jeden z niższych poziomów bezrobocia w UE, także planowany spadek PKB, to są nasze atuty i pozwalają myśleć optymistycznie o kolejnych latach i wychodzeniu Polski z kryzysu - zaznaczyła minister.


Posłuchaj

05.08.2020 Jadwiga Emilewicz (Polskie Radio 24 / 24 Pytania) 15:24
+
Dodaj do playlisty

 

Sposób wypłaty 500+ bez zmian

Jadwiga Emilewicz dodała także, że rząd nie planuje zmiany formy wypłacania świadczenia 500+. - To świadczenie nie mogłoby mieć formy cyfrowej, jak bon turystyczny, z przyczyn technicznych. Wielość jego przeznaczenia uniemożliwia jednoznaczne wskazanie, w jaki sposób środki miałyby zostać wydane. To powszechne wsparcie rodziny, nie może mieć wskazanego charakteru, gdzie i na co te pieniądze wydajemy, tak jak ma to miejsce w przypadku bonu turystycznego, gdzie mamy zdefiniowane miejsca, w których możemy realizować środki i dlatego mogliśmy go wprowadzić w formie cyfrowej - podkreślała.

Powiązany Artykuł

kołobrzeg pap 1200.jpg
POT walczy z obrotem bonami turystycznymi. Do zgłoszenia wystarczy e-mail

"Podjęliśmy działania, by zapobiegać nielegalnemu handlowi bonami turystycznymi"

Wicepremier zapewniła, że rząd sprawdza i monitoruje przypadki "sprzedaży" bonu turystycznego w sieci. - Bonu nie można wydać na nic innego niż to, co zostało zapisane w ustawie, czyli usługi noclegowe, turystyczne, co więcej sprzedaż jego jest trudna, zakłada przekazanie kodu do płatności. Podjęliśmy działania, by zapobiegać temu nielegalnemu procederowi - stwierdziła i dodała, że jej zdaniem są to pojedyncze przypadki.  

Minister rozwoju zaznaczyła, że bon turystyczny to jeden z elementów wpisanych w plan finansowy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. - Ze środków, które pochodzą z emisji obligacji, wydaliśmy ponad 125 mld złotych na różne formy pomocy dla firm, m.in. zawieszenie składek na ubezpieczenie, dopłaty do pensji w ramach postojowego. Bon turystyczny szacujemy na ok. 3,5 mld złotych - przypominała.

Powiązany Artykuł

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Prezes PiS: rekonstrukcja rządu we wrześniu lub na początku października

"Rozmawiamy o programie, a nie o kształcie nowego rządu"

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że Zjednoczona Prawica na razie skupia się na uzgodnieniu kwestii programowych na nadchodzące lata, a nie na dyskusjach o składzie rządu, którego rekonstrukcja ma nastąpić po wakacjach. Jak dodała minister, obecna kadencja Sejmu przyniesie dla państwa poważne wyzwania, związane przede wszystkim z opanowaniem skutków pandemii koronawirusa. Dlatego - podkreśliła - najważniejsze jest teraz opracowanie programu działań na kolejne lata.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jadwiga Emilewicz

Data emisji: 05.08.2020

Godzina emisji: 7.15

PR24/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej