X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bp Libera: niech w dniu inauguracji w Hagii Sophii meczetu zabiją dzwony na znak żałoby

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:41
Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do kapłanów, aby na znak żałoby, w dniu oficjalnej inauguracji meczetu w Hagii Sophii w Stambule (Turcja), czyli w piątek 24 lipca, we wszystkich kościołach diecezji zabiły dzwony, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów.
Hagia Sophia
Hagia SophiaFoto: Nelson Antoine/shutterstock.com

hagia sophia PAP 663 stambuł turcja.jpg
Hagia Sophia będzie meczetem. Turecki sąd anulował status muzeum

Ordynariusz diecezji płockiej podkreślił m.in., że przemianowaniem na meczet historycznej chrześcijańskiej świątyni zasmucony jest papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca "ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagię Sophię", wzywając wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony i do obniżenia flag do połowy masztów.

Znak solidarności

Dlatego też biskup płocki zaapelował do kapłanów tej diecezji. - Proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, kościelne flagi zaś – maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała, tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów - zwrócił się bp Libera.

Przesyłając kapłanom diecezji płockiej pozdrowienia i błogosławieństwo, wspomniał, że przebywa ponownie w eremie kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, gdzie – jak wyjaśnił – spędza "kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu". Modląc się m.in. za Kościół, bp Libera przebywał w krakowskim eremie klasztoru kamedułów pół roku, od początku lipca do końca grudnia 2019 r.

Dekret o przekształceniu muzeum w meczet

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
Papież: jestem bardzo zasmucony decyzją ws. Hagii Sophii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał 10 lipca dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję tureckiego rządu z 1934 r. o przekształceniu meczetu w muzeum. Spotkało się to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi m.in. przez papieża Franciszka, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i rząd Grecji.

Zbudowana w VI w. Hagia Sophia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Stambułu. Chrześcijańskie mozaiki wewnątrz świątyni będą na czas muzułmańskich modlitw zakrywane zasłonami – zapowiedział kilka dni temu rzecznik prasowy prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Podkreślił, że celem jest zachowanie wszystkich fresków, ikon i zabytkowej architektury budynku, a ozdoby z epoki bizantyjskiej będą eksponowane poza czasem muzułmańskich modlitw.

pg

Czytaj także

Hagia Sophia będzie meczetem. Turecki sąd anulował status muzeum

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 04:02
Najsłynniejszy zabytek Stambułu, Hagia Sophia, nie będzie już muzeum, ale meczetem. Decyzję ogłosił turecki prezydent. Wszystko po tym, jak turecki sąd anulował status muzeum, jaki posiadała budowla. Wcześniejsze zapowiedzi ponownego przekształcenia budynku w meczet spotkały się z ostrą krytyką religijnych przywódców z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hagia Sophia przekształcona w meczet. Światowa Rada Kościołów: żal i konsternacja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 23:20
Tymczasowy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Ioan Sauca w piśmie do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana wyraził "żal i konsternację" z powodu decyzji o przekształceniu świątyni Hagia Sophia z muzeum w meczet - poinformowała w sobotę agencja AP.
rozwiń zwiń