X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Będziemy rozmawiali o planach związanych z relokacją wojsk". Prezydent o spotkaniu z Donaldem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 14:30
- Będę rozmawiał z prezydentem USA na temat planów związanych z dalszymi decyzjami amerykańskimi, co do tego, w jakim kierunku zostaną przemieszczone jednostki, o których Donald Trump mówił, że będą relokowane - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda poinformował o tematach rozmów z Donaldem Trumpem
Andrzej Duda poinformował o tematach rozmów z Donaldem TrumpemFoto: East News/Piotr Molecki
  • Spotkanie prezydentów Polski i USA odbędzie się w przyszłym tygodniu w Białym Domu
  • O szczegółach dotyczących tematów spotkania Andrzej Duda mówił podczas konferencji prasowej
  • - Będziemy rozmawiali na temat planów USA związanych z dalszymi decyzjami o relokacji wojsk - zapowiedział
duda opoczno 1200 pap.jpg
"Jesteśmy liczącym się sojusznikiem i partnerem gospodarczym". Prezydent o relacjach Polski z USA

Zakończyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada w sprawie jego przyszłotygodniowej wizyty w USA i spotkania z prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem.

W naradzie wzięli udział m.in.: szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:32 10475339_2.mp3 Prezydent Andrzej Duda o obszarach rozmów z Donaldem Trumpem (IAR)
00:32 10475339_1.mp3 Prezydent: mamy plany umieszczenia kolejnego gazoportu (IAR)
00:23 10475350_3.mp3 Energetyka jądrowa wśród tematów spotkania prezydentów Polski i USA (IAR)
00:24 10475380_4.mp3 Andrzej Duda o spotkaniu z ministrami ws. wizyty w Stanach Zjednoczonych (IAR)
pap_20190612_1Z5 (1) (1).jpg
Andrzej Duda: jestem pierwszym prezydentem po pandemii zaproszonym przez Donalda Trumpa

Rozmowy "na poziomie dyplomatycznym"

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że w trakcie ostatniej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA ustalili, że do spotkania dojdzie, gdy pandemia koronawirusa "będzie dobiegała końca", a przez ostatnie tygodnie trwały rozmowy w tej sprawie na poziomie dyplomatycznym.

Andrzej Duda informował także o tematach rozmów z Donaldem Trumpem. Wśród nich wymienił m.in. obronność, w tym "współpracę militarną, sojuszniczą" między Polską i USA oraz w ramach NATO.

Plany umieszczenia kolejnego gazoportu

Jako kolejne tematy wymieniał współpracę handlową, relacje dwustronne oraz współpracę w dziedzinie energetyki. Przypomniał, że Polska importuje do terminala LNG w Świnoujściu gaz skroplony z USA.

- Nie ma co kryć, że mamy również plany umieszczenia kolejnego gazoportu, tym razem najprawdopodobniej pływającego w rozbudowywanym porcie gdańskim i w związku z tym te relacje także nabierają na przyszłość być może nowych barw - mówił prezydent.

"To jest ogromna amerykańska inwestycja"

Andrzej Duda przypomniał, że firma Microsoft ogłosiła, że zamierza w Polsce zainwestować miliard dolarów, po to, żeby zainstalować nowoczesne centrum baz danych, we współpracy z PKO. - To jest ogromna amerykańska inwestycja i będę chciał z panem prezydentem Donaldem Trumpem rozmawiać o kolejnych dużych amerykańskich inwestycjach w naszym kraju - powiedział prezydent.

Kazimierz Kik 1200.jpg
Prof. Kazimierz Kik: spotkanie Duda-Trump może mieć duży wpływ na wybory w Polsce

- Także obecność armii amerykańskiej w Polsce jest dla amerykańskich inwestorów istotnym wzmocnieniem gwarancji bezpieczeństwa naszego kraju, a tym samym inwestowanych przez nich tutaj pieniędzy - podkreślił Andrzej Duda.

Sprzyja to - jego zdaniem - rozwojowi Polski i tworzeniu nowych miejsc pracy "w nowoczesnym przemyśle, w oparciu o nowoczesne technologie". A lokowanie tej inwestycji u nas - dodał prezydent - potwierdza np. markę naszych informatyków, uważanych za "absolutną czołówkę światową".

Narada w BBN

- Omówiliśmy poszczególne tematy, ja poprosiłem o przedstawienie mi zwięzłego opisu bieżącej sytuacji, a następnie przedyskutowaliśmy kwestie tego, czego możemy się spodziewać i w jakim kierunku zmierzać w tych rozmowach z prezydentem USA - powiedział Andrzej Duda.

Wyraził zadowolenie z rezultatów narady i ocenił, że "będziemy dobrze przygotowani do spotkania z Donaldem Trumpem i przedstawicielami jego administracji".

Prezydent zwrócił również uwagę, że w ostatnich latach wielokrotnie spotykał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. - Nie ukrywam, że jestem z tego zadowolony. Mogę śmiało mówić, że jesteśmy jednym z poważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych, na pewno w Unii Europejskiej - przekonywał.

W związku z tym - dodał - "będziemy omawiali ważne tematy, które - mam nadzieję - jeszcze rozwiną naszą współpracę, partnerstwo, które i tak w ostatnich latach jest bardzo żywotne". - Spodziewam się dobrej wizyty - ocenił.

koz/pb

Czytaj także

Przygotowania do wizyty prezydenta w Białym Domu. Andrzej Duda będzie rozmawiał z szefem NATO

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 11:05
Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz: ustalenia ws. Fortu Trump są realizowane

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:34
- Wielkim oczekiwaniem byłoby, gdyby administracja waszyngtońska rozważyła możliwość relokowania części swoich żołnierzy właśnie z baz niemieckich do Polski, co by w sposób wymierny zwiększyło bezpieczeństwo Polski i Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Polityk PiS skomentował informację na temat spotkania prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, do którego dojdzie 24 czerwca w Waszyngtonie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To może być game changer wyborów prezydenckich". Potocki o wizycie Andrzej Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 14:00
- To mocny argument dla zwolenników polskiego prezydenta, łącznie z ich większą mobilizacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
rozwiń zwiń