X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polscy medycy w Tadżykistanie, wesprą walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 22:46
Zespół polskich medyków wesprze walkę z koronawirusem w Tadżykistanie w Azji Środkowej. Trzytygodniową misję zorganizowano na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i przy wsparciu Wojska Polskiego.
Audio
  • Polska misja wyruszyła do Tadżykistanu. Relacja Pauliny Kurek (IAR)
Polska misja wyruszyła do Tadżykistanu
Polska misja wyruszyła do TadżykistanuFoto: PCPM

W skład 23-osobowej grupy wchodzi Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wraz z czteroosobowym zespołem specjalistów WHO. 15 członków ekipy poleciało rano do stolicy kraju Duszanbe wojskowym samolotem. Jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, w czasach zawieszenia prawie wszystkich połączeń lotniczych, przelot nie byłby możliwy bez wspólnego zaangażowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozostałych 8 uczestników misji dołączy do ekipy w przyszłym tygodniu.

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że wsparcie wielu krajów w potrzebie nie byłoby możliwe bez współpracy międzynarodowej. Dodał, że Tadżykistan mierzy się nie tylko z walką z koronawirusem, ale i innymi chorobami, w tym polio.

- Nasi lekarze, lekarze WHO, prowadzą programy szczepień. Wraz z tą misją wysyłamy do Tadżykistanu 600 kilogramów sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej - wszystko będzie służyło tamtejszej służbie zdrowia - mówił Paweł Jabłoński.

Ratownicy PCPM/Twitter pk
Polscy lekarze we Włoszech. Prof. Gielerak: to misja humanitarna i zdobywanie doświadczeń

Medycy pomogą ludności regionu

Jak przekazał prezes Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej doktor Wojciech Wilk, medycy będą pracować nie tylko w Duszanbe, ale i w odleglejszych regionach. - Bardzo możliwe, że będziemy musieli też dostać się w góry, do regionu Górskiego Badachszanu - mówił.

Wyjaśnił, że celem misji jest wsparcie tadżyckich szpitali pod kątem zapobiegania infekcjom wewnątrz szpitali, co jest wielkim problemem na całym świecie. Misja wesprze też personel medyczny pod kątem opieki nad pacjentami z ciężkimi symptomami koronawirusa oraz pomoże przy reorganizacji pracy - tak, żeby oddzielić zakażone osoby od potencjalnie zdrowych. Polscy specjaliści podzielą się też doświadczeniem w zakresie rozpoznawania objawów COVID-19, także pod kątem diagnostyki obrazowej - na przykład, jak rozpoznać koronawirusa na rentgenowskim prześwietleniu klatki piersiowej.

CZYTAJ TEŻ: Polska misja medyczna w Kirgistanie >>>

Dr Wojciech Wilk zaznaczył, że w niektórych szpitalach może nie być możliwości przeprowadzenia testów na koronawirusa. Ponadto, jak mówił, ogromnym problemem w Tadżykistanie jest dostępność laboratoriów. Znajdują się one tylko w stolicy i miastach regionalnych, a ze względu na bardzo ciężki, górzysty teren, dowiezienie próbek staje się czasem niemożliwe. Dlatego niektóre szpitale będą musiały polegać na możliwości rozpoznania koronawirusa w inny sposób, wypracowując sposoby i protokoły działań odpowiednie do sytuacji i wyposażenia tadżyckich placówek medycznych.

Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Paloma Cuchi mówiła, że jedynym sposobem na pokonanie koronawirusa, "który nie ma granic", jest solidarność i współpraca.

- Cieszymy się, że możemy liczyć na fachową wiedzę ekspertów z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy przyłączyli się do odpowiedzi na prośbę Tadżykistanu. Byli już w innych krajach, we Włoszech i Kirgistanie, i przynoszą doświadczenie z Polski, żeby pomóc innym państwom. To szczególnie ważne, że współpracując, uczymy się od siebie nawzajem - mówiła, dziękując polskiemu rządowi za współpracę.

W ponad dziewięciomilionowym Tadżykistanie, dziennie można wykonać kilkaset testów na obecność koronawirusa, co daje niepełny obraz sytuacji pod kątem COVID-19. Podobnie jest w wielu innych państwach Azji Środkowej.

IAR/agkm

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Tadżykistan pomoc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamieszanie na granicach Belgii z sąsiadami w związku z łagodzeniem ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:40
Od 30 maja zgodnie z decyzją rządu w Brukseli Belgowie mogą znowu wyjeżdżać do swoich rodzin mieszkających za granicą. Władze w Brukseli nie poinformowały jednak o tym sąsiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież przekazał na aukcję rower mistrza świata. Uzyskane środki trafią do szpitali w Brescii i Bergamo

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 19:46
Papież Franciszek przekazał na aukcję rower, który otrzymał w darze od mistrza świata w kolarstwie szosowym, Słowaka Petera Sagana.
rozwiń zwiń