X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON: "fabryki trolli" ze Wschodu wykorzystują niewiedzę i niską świadomość obywatelską

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 08:40
Nie można się łudzić, że nie powtórzą się operacje dezinformacyjne. Wojskowi specjaliści dbają o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, ale jej użytkownicy powinni wybierać sprawdzone źródła informacji – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do zagrożeń informacyjnych towarzyszących także pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Odnosząc się do działań nastawionych na dezinformację i skłócenie sojuszników, minister obrony powiedział, że "rzeczywiście obserwujemy zwiększoną aktywność w cyberprzestrzeni".

Shutterstock haker 1200.jpg
Rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa

- Nasze wojskowe instytucje odpowiedzialne za ten obszar - myślę tu o Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - stale monitorują i analizują sytuację - powiedział minister.

Akcje hybrydowe

- Pamiętajmy, że zorganizowane przestępcze akcje w cyberprzestrzeni mają charakter hybrydowy i są skierowane do odbiorcy masowego. Dlatego tzw. fabryki trolli, intensywnie używane za naszą wschodnią granicą, wykorzystują niewiedzę i niską świadomość obywatelską, bo tylko w ten sposób fałszywe i szkodliwe treści mogą docierać do szerokiego grona odbiorców – zaznaczył.

Dlatego – dodał - tak ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji. - To od nas samych zależy czy coś podamy dalej, polubimy, powtórzymy itd. Obowiązkiem zaś specjalistów, w tym przypadku NCBC, jest dbanie o nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – podkreślił.

"Polska stała się celem"

- Jak istotne jest to połączenie, pokazuje zeszłotygodniowy incydent w Akademii Sztuki Wojennej. Polska stała się celem złożonej operacji dezinformacyjnej korespondującej z działaniami Rosji. Włamanie na stronę oraz zamieszczenie tam sfałszowanych treści mogły wywołać poważne konsekwencje. Podkreślam – mogły – bo zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie. Zadziałały służby cyber oraz służby prasowe – powiedział Mariusz Błaszczak.

- Ale nie możemy mieć złudzeń, że w przyszłości to się nie powtórzy. Dlatego też stale szkolimy się, by zwalczać tego rodzaje zagrożenia, dopasowujemy procedury i szkolimy ludzi - zapewnił.

koronawirus 663 twitter.jpg
Szef MON: 8 tys. medyków ze szpitali i jednostek wojskowych walczy z koronawirusem

Dodał, że NCBC prowadzi kampanie informacyjne wśród żołnierzy i pracowników wojska. - Wiedza i podnoszenie świadomości to podstawa przeciwdziałania. Kluczem są także profesjonalne i wykwalifikowane kadry. W MON robimy wszystko, by przyciągnąć do służby młodych i zdolnych ludzi - zapewnił. Przypomniał, że w ramach programu Cyber.mil.pl trwa budowa wojsk obrony cyberprzestrzeni, przy WAT zainaugurowało w ubiegłym roku działalność liceum informatyczne, zwiększono limit przyjęć na kierunki związane z informatyką na wojskowych uczelniach, a żołnierze służący w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni otrzymują specjalne dodatki finansowe.

Atak na Akademię Sztuki Wojennej

W ubiegłym tygodniu autorzy informatycznego ataku zamieścili na stronie Akademii Sztuki Wojennej fałszywy list retora-komendanta ASzWoj uderzający w stosunki polsko-amerykańskie. List wzywał żołnierzy do buntu wobec "sił okupacyjnych" z USA.

Prośby o komentarz do fałszywych tez rozesłano drogą mailową agendom NATO i instytucjom krajowym. Do tych działań – jak informował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych - wykorzystano służbowy adres mailowy byłego posła PO, a także - prawdopodobnie przejęty - adres jednego z dziennikarzy amerykańskich. Sfałszowany list zamieszczono później na portalach internetowych, w dwóch przypadkach podmieniając publikowane tam wcześniej artykuły.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W stanach nadzwyczajnych łatwiej nas oszukać". Maciej Kawecki o cyberprzestępcach w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 18:30
- Przenieśliśmy się do sieci, zmniejszyła się nasza czujność - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej. - Są ludzie, którzy chcą w sieci zarobić, chcą mieć chwilę sławy. Jedynym mechanizmem jest wbudowanie w sobie krytycznego kręgosłupa podejścia do rzeczywistości - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy uderzają w służbę zdrowia. Kanadyjski wywiad ostrzega przed cyberatakami

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 13:34
Kanadyjski wywiad elektroniczny ostrzegł, że pandemia koronawirusa zwiększa zagrożenie systemów IT instytucji służby zdrowia i zaleca instalowanie aktualizacji. Według nowego raportu, liczba ataków na instytucje służby zdrowia wzrosła prawie pięciokrotnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rz": rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 07:17
Widoczna jest bezpośrednia korelacja między liczbą infekcji koronawirusem w danym kraju a nasileniem cyberataków - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń