X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Finlandia. Nieletni korzystali z broni należącej do sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 23:28
Na ochotnicze szkolenia z zakresu obrony narodowej, organizowane przez podlegające rządowi stowarzyszenie, zapisywały się osoby bez względu na wiek. Sprawę udziału nieletnich i udostępnienia im broni i amunicji zbada policja - podało w piątek fińskie Ministerstwo Obrony.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Allexxandar/Shutterstock

Raport Ministerstwa Obrony Finlandii dotyczy działalności Stowarzyszenia Obrony Narodowej (MPK), będącego organizacją prawa publicznego i działającą pod nadzorem rządu. Według raportu przynajmniej w latach 2016-2018 w licznych kursach tej organizacji uczestniczyli także nieletni, a "w pojedynczych przypadkach nieletni brali udział w szkoleniach, w których używano broni należącej do sił zbrojnych".

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Czy rozszerzyć dostęp do broni palnej?

"Z broni w szkoleniach korzystano pod nadzorem personelu sił zbrojnych" - podkreślono w raporcie, wskazując jednocześnie, że podjęte zostały już "działania naprawcze" w celu zaostrzenia nadzoru nad szkoleniami, a dodatkowo po przeprowadzonym audycie sprawa została zgłoszona do zbadania przez Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP).

broń shutterstock 1200.jpg
Czy Polakom potrzebny jest łatwiejszy dostęp do broni? Komentarze w Trójce

Jak podała Fińska Agencja Prasowa STT, od stycznia 2016 do sierpnia 2018 r. w ochotniczych kursach organizowanych przez MPK udział brało ponad 200 nieletnich, głównie w wieku 15-17 lat. Jednocześnie - zgodnie z oświadczeniem Stowarzyszenia - jedynie około 10 osób poniżej 18. roku życia uczestniczyło w rzeczywistych szkoleniach, służących zdobyciu umiejętności wojskowych.

"Nie było to celowe działanie"

Według MPK umożliwienie udziału w kursach nieletnim "nie było celowym" działaniem, ale wynikało z luki w systemie rejestracji.

W całym badanym przez Ministerstwo okresie przeprowadzono ponad 300 kursów, w których wydana została broń, a w ponad 180 przypadkach także amunicja. Udział nieletnich stwierdzono w około 100 różnego rodzaju wydarzeniach szkoleniowych (m.in. marsze, kursy strzeleckie, kursy przetrwania).

Na początku 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa, zgodnie z którą tylko armia może organizować ochotnicze szkolenia wojskowe.

W liczącej ponad 5,5 mln mieszkańców Finlandii utrzymywany jest powszechny obowiązek służby wojskowej, a ochotnicze szkolenia z zakresu obrony są, jak podkreśliło Ministerstwo Obrony w piątkowym oświadczeniu, "ważnym elementem systemu obrony narodowej", dlatego przeprowadzony audyt nie ma wpływu na kontynuację tego typu szkoleń.

bartos

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Finlandia broń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy potrzebujemy łatwiejszego dostępu do broni palnej?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 11:11
Według danych danych Komendy Głównej Policji z końca 2017 roku, w Polsce było zarejestrowanych ponad 464 tysięcy sztuk broni palnej. To najwyższa liczba od lat. Jednocześnie w Polsce trwa dyskusja o możliwej liberalizacji przepisów regulujących dostęp do broni. W studiu Polskiego Radia 24 głos w tej sprawie zabrali: Mateusz Rojewski (Forum Młodych PiS), Adam Smuga (Młodzi Demokraci PO), Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15) oraz Piotr Kaczmarek (Federacja Młodych Socjaldemokratów)
rozwiń zwiń