X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Listy poparcia do KRS. Senator Jackowski: opozycja chce prowadzić nagonkę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:38
Zdaniem senatora PiS Jana Marii Jackowskiego komunikat Kancelarii Sejmu dotyczący wyboru członków do KRS rozwiewa wątpliwości, jakie mogły pojawić się wokół tej sprawy. Tymczasem opozycja wciąż domaga się publikacji nazwisk sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do KRS. - Opozycja chce prowadzić politykę hejtowania osób, które się podpisały - uważa polityk PiS. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Gzell

Kancelaria Sejmu przedstawiła szczegółowe dane dotyczące wyboru członków-sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem polityków PiS opublikowany komunikat zamyka wątpliwości, jakie mogły pojawiać się wokół tej sprawy.

- Te listy pokazują, że zostały spełnione kryteria ustawowe, ponieważ wszyscy kandydaci, którzy zostali członkami KRS mieli stosowane poparcie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Jan Maria Jackowski.

Tadeusz Cymański 1200.jpg
Tadeusz Cymański: nie jesteśmy formacją, która unika problemów

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Sejmu czytamy, że członkowie KRS zostali wybrani 6 marca 2018 roku na mocy uchwały Sejmu VIII kadencji. Zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły pomiędzy 23, a 25 stycznia 2018 roku. Wszyscy zgłoszeni kandydaci zostali poparci przez wymaganą ustawowo grupę co najmniej 2000 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. W sumie zgłoszono 18 kandydatów. Kandydatów zgłoszonych przez grupę co najmniej 25 sędziów poparło łącznie 364 sędziów.

W tej liczbie 275 sędziów udzieliło poparcia tylko jednemu kandydatowi, a 89 sędziów udzieliło poparcia więcej niż jednemu. Zgodnie z wymaganiami ustawy uzyskano potwierdzenie od Ministra Sprawiedliwości, że osoby popierające poszczególne kandydatury faktycznie posiadają status sędziów. Listy obywateli udzielających poparcia kandydatom zostały zbadane przez Kancelarię Sejmu, analogicznie jak w przypadku postępowania z obywatelską inicjatywą ustawodawczą.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Rozjechała się narracja opozycji". Kaleta o listach poparcia sędziów do KRS

Zdaniem Katarzyny Lubnauer, wiceprzewodniczącej klubu Koalicji Obywatelskiej, komunikat Kancelarii Sejmu nie realizuje wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie list poparcia do KRS. W związku z tym opozycja dalej domaga się ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS.

paweł juszczyszyn pap 1200.jpg
Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna. Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej SN

Kancelaria Sejmu zaznacza, że żaden przepis ustawy o KRS nie przewiduje możliwości wycofania poparcia, raz udzielnego kandydatowi do KRS. Podobnie jak sędzia nie może wycofać się z wydanego wyroku, nie można po podpisaniu listy poparcia wycofać tego podpisu.

Zarówno z opinii Biura Analiz Sejmowych, jak i opinii zewnętrznej, sporządzonej przez doktora habilitowanego Marka Dobrowolskiego wynika, że ze względu na brak przepisów umożliwiających wycofanie raz udzielonego poparcia, oświadczenie o wycofaniu poparcia jest bezskuteczne.

MF, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: POLSKA Sejm krs
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta: w sporze o sądownictwo czekam na głos Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 11:11
- Trzeba zachęcać prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - nawoływał Jerzy Mosoń ("Polish Market"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także publicyści: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy") i Paweł Krulikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Anna Łabno: uchwała Sądu Najwyższego jest z całą pewnością wadliwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 14:19
- Sąd Najwyższy wczorajszą uchwałą wyszedł poza przyznane mu kompetencje, wszedł w uprawnienia Sejmu, Senatu i prezydenta. Rozszerzył znaczenie pewnych przepisów kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu postępowania cywilnego, a to rozszerzenie naruszają obowiązujące przepisy - stwierdziła prof. Anna Łabno. Gośćmi audycji byli także prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozjechała się narracja opozycji". Kaleta o listach poparcia sędziów do KRS

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:23
"W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wyboru członków KRS przypominamy, że członkowie zostali wybrani 6 marca 2018 r. na mocy uchwały Sejmu VIII kadencji" - brzmi komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu. "No i rozjechała się narracja opozycji o rzekomych brakach w listach poparcia do KRS" - skomentował na Twitterze Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń