X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Impas w sprawie Orbana. Fidesz zostaje w EPL, ale nadal zawieszony

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 20:33
Zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało w poniedziałek, że węgierski Fidesz postanie w tej rodzinie politycznej. Ugrupowanie Viktora Orbana nadal ma być zawieszone, a jego dalszy los będzie zależał od rozwoju sytuacji na Węgrzech.
Viktor Orban
Viktor Orban Foto: shutterstock.com/photocosmos1

Taka decyzja to efekt różnicy zdań polityków, którzy ze względu na działania Fideszu na Węgrzech chcieli usunąć go z EPL i tych, którzy uważali, że nie należy podejmować takiego kroku, bo zaszkodzi to europejskiej chadecji.

Utrzymanie obecnego stanu nie jest zaskoczeniem, bo już wcześniej pojawiały się przecieki, że choć od dłuższego czasu rosła presja na wykluczenie Fideszu, EPL nie zdecyduje się na ten krok ze względu na brak wystarczającego poparcia wśród członków ugrupowania.

Nadzieja na zmianę

Przewodniczący EPL Donald Tusk, który prowadził konsultacje w tej sprawie z ponad 30 liderami ugrupowań, mówił działaczom za zamkniętymi drzwiami podczas zgromadzenia politycznego w Brukseli, że nikt mu nie powiedział, że akceptuje działania Fideszu, ale niektórzy w EPL nadal mają nadzieję na pozytywną zmianę w Budapeszcie.

Kaczynski 1200.jpg
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński spotkali się z premierem Węgier

Przyznał przy tym - jak relacjonowały źródła PAP - że są i tacy, którzy obawiają się ostrych podziałów w przypadku wykluczenia Fideszu lub stworzenia alternatywy przez Orbana z niektórymi politykami z EPL.

Orban we Włoszech

W dniu, w którym liderzy chadecji spotykali się, by przypieczętować dalsze zawieszenie Fideszu, węgierski przywódca pojechał do Włoch na spotkanie prawicowych polityków z udziałem Matteo Salviniego z Ligi, Marion Marechal-Le Pen z francuskiego eurosceptycznego Zjednoczenia Narodowego, a także Ryszarda Legutko z PiS.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ekspert: uzależnienie Węgier od Rosji jest coraz większe

Wykluczenie węgierskiej partii rządzącej oznaczałoby nie tylko wyjście polityków tego ugrupowania z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, ale też kilku dodatkowych europosłów powiązanych z Fideszem lub bliskich Orbanowi. Źródła w kierownictwie EPL szacują, że oznaczałoby to uszczuplenie grupy o około 10 proc. członków.

Choć po stronie Fideszu opowiadali się politycy francuskich, hiszpańskich czy włoskich partii wchodzących w skład EPL, kluczowe było podejście niemieckiej CDU-CSU, której przedstawiciele uznali, że wykluczenie ugrupowania Orbana zaszkodziłoby Europejskiej Partii Ludowej.

Ostatnia szansa

Shutterstock Donald Tusk 1200.jpg
Magdalena Cedro: sprawa węgierskiego Fideszu będzie jednym z ważniejszych wyzwań Donalda Tuska

Inaczej niż w zeszłym roku, gdy podjęto decyzję o powołaniu komitetu mającego się zająć sytuacją na Węgrzech i wyznaczono horyzont czasowy do dalszych kroków, tym razem zawieszenie jest bezterminowe. Tusk - jak podały źródła PAP - zapowiedział spotkanie z Orbanem pod koniec lutego. Dodatkowo w połowie przyszłego roku ma się odbyć kongres w sprawie politycznej wizji EPL.

- Jeśli sytuacja się nie zmieni, nie widzę możliwości, by Fidesz powrócił do naszej rodziny, przynajmniej tak długo, jak długo jestem przewodniczącym - oświadczył Tusk.

Konsekwencje zawieszenia

Fidesz jest zawieszony w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej od marca 2019 roku. Powodem były działania uznawane za wymierzone w niezależność sądownictwa, podważanie autonomii uniwersytetów oraz negatywna kampania z wykorzystaniem wizerunku ówczesnego szefa KE Jeana-Claude'a Junckera.

Konsekwencją zawieszenia jest mniejszy wpływ Fideszu na podejmowane decyzje, ale przede wszystkim brak możliwości brania udziału w spotkaniach EPL, jak choćby w przedszczytowych naradach premierów. Węgierska partia nie ma też prawa do głosowania ani proponowania kandydatów na stanowiska w tej rodzinie politycznej.

fc

Czytaj także

"Ulubione kraje do politycznego grillowania". Senator PiS o rezolucji PE ws. Polski i Węgier

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 12:39
PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.
rozwiń zwiń