X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Publicysta: opozycja i sędziowie mogą doprowadzić do paraliżu państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 09:37
Trwa spór wokół reformy sądownictwa. Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") uważa, że działania części sędziów i opozycji "mogą doprowadzić do kompletnego chaosu wymiaru sprawiedliwości". Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") powiedział, że zmiany w sądach "nie spełniły podstawowych założeń". - Rządzący ponoszą większość odpowiedzialności w tej sprawie - ocenił Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
Audio
  • Komentarze publicystów nt. reformy wymiaru sprawiedliwości ("Debata poranka")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Sędzia Paweł Juszczyszyn miał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, wycofanie sędziemu Juszczyszynowi przez prezesa Sądu Rejonowego w Olszynie Macieja Nawackiego delegacji do Warszawy uniemożliwiło przedstawienie żądanych list.

Bogumił Łoziński: państwo bez wymiaru sprawiedliwości nie będzie funkcjonować

- Te listy dotarły do ministra sprawiedliwości i marszałka Sejmu. Weryfikacja to ich obowiązek. Jeżeli się okaże, że była ona niewłaściwa, to będzie niesamowita rozróba i to uderzy też w nich - powiedział Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). - Zakładam, że to nie jest aż tak, żeby były prawne nieprawidłowości - dodał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Narzędzie zemsty pewnego środowiska". Karnkowski o projekcie senackim ws. KRS

Zdaniem dziennikarza "działania, które podjęła opozycja i sędziowie opozycyjni, bo tak ich chyba trzeba nazwać, na arenie międzynarodowej, mogą doprowadzić do kompletnego chaosu wymiaru sprawiedliwości i paraliżu państwa". - Państwo bez wymiaru sprawiedliwości nie będzie funkcjonować - podkreślił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Izba Dyscyplinarna SN zwróciła się do TK ws. wstrzymania posiedzenia trzech izb SN

Marcin Piasecki: chaos się pogłębia 

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marcin Piasecki nie zgadza się, że działania opozycji doprowadzają do paraliżu. - Cały proces, który się nazywa reformą wymiaru sprawiedliwości, został zapoczątkowany po wygranych wyborach w 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość - mówił. - Ten proces, nawiasem mówiąc, nie spełnił podstawowych założeń, jakimi, jak sądzę, miało być usprawnienie wszystkich procesów - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rzecznik dyscyplinarny sędziów: wątpliwości RPO sprzeczne z regulacjami

- Wszystkie posunięcia obozu rządzącego związane zarówno z kwestiami dotyczącymi KRS, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych doprowadziły do tego, z czym musimy się teraz zmierzyć i z czym zmierzyć się coraz trudniej, bo chaos się pogłębia - powiedział gość PR24.

Jakub Majmurek: rządzący ponoszą większość odpowiedzialności w tej sprawie

- Jeżeli nie będzie refleksji, kroku wstecz czy okrągłego stołu ws. sądownictwa skończy się tym, że będą dwa równoległe systemy sądownicze, które nie będą się wzajem uznawać i potężny chaos prawny - ocenił z kolei Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". Wskazał na przypadek wniosku o unieważnienie wyroku z powodu rzekomo nieprawidłowo obsadzonego sędziego.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ]: Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: te kwestie nie dotyczą prawa europejskiego

W opinii publicysty "rządzący ponoszą większość odpowiedzialności w tej sprawie". Jego zdaniem grozi nam "ryzyko całkowitej kompromitacji wymiaru sprawiedliwości i jego delegitymizacja w oczach obywateli. - Od początku władze ostrzegano, że tego typu reformy skończą się w ten sposób - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 7.35

msze/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sędzia Juszczyszyn przybył do Sejmu. Zapozna się z listami poparcia KRS

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:12
We wtorek po godz. 9.00 sędzia olsztyńskiego sądu Paweł Juszczyszyn przybył do Kancelarii Sejmu w celu zapoznania się z listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń