X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Odradzaliśmy mu, ale się uparł". Kulisy spotkania Grodzkiego z ambasadorem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 08:31
Portal tvp.info powołując się na źródło w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przedstawił kulisy spotkania marszałka Senatu z ambasadorem Rosji. - Od sierpnia obserwujemy akcje propagandowe Kremla i wiedzieliśmy, że się zaktywizują przed rocznicą Auschwitz, ale pragnienie marszałka było silniejsze i się uparł - powiedział jeden z dyplomatów.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki Ambasador Federacji Rosyjskiej Sergey Andreev
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki Ambasador Federacji Rosyjskiej Sergey AndreevFoto: Twitter/PolskiSenat

W czwartek 19 grudnia o godzinie 14:13 na oficjalnym twitterowym koncie Senatu pojawił się wpis informujący o spotkaniu Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem.

Tego samego dnia, około dwóch godzin wcześniej padły jednak kłamliwe słowa Władimira Putina, które wywołały medialną burzę w Polsce i na świecie. Rosyjski przywódca na spotkaniu z dziennikarzami skrytykował przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję dotyczącą wybuchu II wojny światowej i stwierdził, że nie doprowadził do niej pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku.

Czytaj więcej
grodzki pap arch 1200.jpg
Grodzki spotkał się z ambasadorem Rosji. Bez uzgodnienia z MSZ

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Grodzki: nikt trzeciej osobie w państwie nie będzie dyktować, co ma robić

Do spotkania Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji odniósł się Andrzej Duda. - Nie będzie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która będzie kolejną okazją do tego, żeby ten problem [kłamstw Rosji] rozgrywać wewnątrz Polski politycznie, jak to robią niestety dzisiaj politycy opozycji - mówił w niedzielę w programie TVP "Gość Wiadomości". Prezydent przypomniał przypadek marszałka Tomasza Grodzkiego, który "zaraz później" po wypowiedzi Putina "zaprasza do siebie Ambasadora Rosji - uśmiechają się, robią sobie razem zdjęcia". - Nie da się w ten sposób prowadzić polskiej polityki - podsumował Andrzej Duda.

Dziwne tłumaczenia Senatu

Do całej sytuacji odniosła się również kancelaria Senatu. "Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie wyjaśnia, że do kurtuazyjnego spotkania Marszałka Senatu RP, prof. Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Federacji Rosyjskiej panem Sergiejem Andriejewem doszło w czwartek, 19 grudnia na prośbę ambasadora. (...) pierwsza kłamliwa wypowiedź prezydenta Federacji Rosyjskiej, dotycząca odpowiedzialności Polski za II wojnę światową, pojawiła się w przestrzeni publicznej 20 grudnia br. Łączenie zatem kurtuazyjnego spotkania Marszałka Senatu RP z tą i następnymi wypowiedziami prezydenta Rosji jest nieuprawnione" - napisano.

"Jest to informacja o tyle nieprawdziwa, że być może nikt z pracowników biura prasowego Senatu nie zwrócił na to uwagi, ale słowa Putina w przestrzeni publicznej pojawiły się od razu, a nawet… były transmitowane na żywo w internecie" - zauważa zaś portal tvp.info.

"Twardo mu odradzaliśmy"

Kulisy spotkania marszałka Senatu z rosyjskim ambasadorem ujawnił jeden z dyplomatów. - Twardo mu to odradzaliśmy, ale oni nie chcieli słuchać, bo Marszałek się uparł i zapowiedział, że będzie się spotykał z całym korpusem. On nie pytał nas o zdanie, on tylko nam zakomunikował, że się zamierza spotkać. Pragnienie marszałka Grodzkiego było silniejsze i się uparł. Było sporo rozmów, że odradzamy, bo to zły sygnał. Nie zastosowali się - relacjonuje rozmówca portalu tvp.info.

Czytaj więcej
putin_1200.jpg
Andrzej Duda o słowach Putina: Polska zareagowała adekwatnie, nie daliśmy się sprowokować

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "To był sojusz dwóch diabłów". Historyk o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Dodaje, że Tomasz Grodzki dostał pismo, w którym otrzymał informację, iż MSZ "sugeruje raczej niższy poziom spotkania" - najlepiej szefa senackiej komisji spraw zagranicznych.

- Akcje propagandowe Kremla [w sprawach dotyczących historii współczesnej] obserwujemy od sierpnia i wiedzieliśmy, że się zaktywizują przed rocznicą Auschwitz - zauważył rozmówca tvp.info. Wskazał on również na wypowiedź ambasadora Rosji, który na początku grudnia nazwał żołnierzy Armii Czerwonej "zbawicielami", a o Polakach mówił, że "nie zasługują nazywać się wolnymi".

Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu tvp.info, to był osobisty pomysł marszałka Senatu, w żaden sposób nie konsultowany z ministerstwem spraw zagranicznych. Żadna taka propozycja nie pojawiła się również w materiałach, jakie z MSZ otrzymał Grodzki.

jp/tvp.info

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To był sojusz dwóch diabłów". Historyk o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 12:26
Na antenie TVP Info prof. Roger Moorhouse tłumaczył powody podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow przez Związek Radziecki i III Rzeszę. - To był sojusz dwóch diabłów. To była zbieżność interesów - powiedział historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent pojedzie do Izraela? Bielan: zostawiłbym ten głos na uroczystości w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:14
Trwają uzgodnienia w sprawie udziału prezydenta Andrzeja Dudy we współorganizowanym przez Instytut Jad Waszem 5. Światowym Forum Holokaustu. Polsce zależy, aby podczas tego wydarzenia prezydent Rzeczpospolitej Polskiej mógł zabrać głos, szczególnie, że zaplanowano tam wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Financial Times": Putin w niebezpieczny sposób przeinacza fakty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 16:57
Bronienie przez prezydenta Rosji Władimira Putina paktu Ribbentrop-Mołotow jest niebezpiecznym przeinaczaniem faktów - pisze publicysta brytyjskiego dziennika "Financial Times" Tony Barber.
rozwiń zwiń