X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Witek: proszę szanować orzeczenia TK ws. wyższości konstytucji nad prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 19:49
- Jestem marszałkiem polskiego parlamentu, uchwalamy w polskim parlamencie prawo i proszę, by szanowane było orzeczenia TK mówiące o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE - tak marszałek Sejmu Elżbieta Witek odpowiedziała na wypowiedź szefa klubu KO Borysa Budki dotyczącą listu KE.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz zastępca szefa Kancelarii Sejmu Dariusz Salamończyk
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz zastępca szefa Kancelarii Sejmu Dariusz SalamończykFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Przed głosowaniem wniosku opozycji o odrzucenie w całości projektu PiS zmian w ustawach sądowych, głos zabrał szef klubu Koalicji Obywatelskiej nawiązując do listu skierowanego do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, w którym Komisja Europejska zwróciła się o wstrzymanie prac nad tym projektem do czasu przeprowadzenia konsultacji.

sejm-glosowania1200.jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych [RELACJA]

- To jest list, w którym obnaża się te wszystkie kłamstwa, którymi karmicie nas prze ostatnie 24 godziny. To jest list, który mówi prawdę o tym, że po raz kolejny przedkładacie projekt ustawy niezgodny z prawem europejskim i niezgodny z elementarnymi standardami państwa prawa. To jest ostatni moment, byście kolejny raz nie skompromitowali Polski za granicą, to jest ostatni moment, byście kolejny raz nie skompromitowali i parlamentu za granicą - mówił Budka.

Szef klubu KO dodał, że mimo zgłoszonej podczas posiedzenia Konwentu Seniorów prośby, marszałek Sejmu "nie zechciała przedstawić tego listu i wstrzymać prac nad tą ustawą". Dlatego - dodał Budka - wniosek o odrzucenie projektu jest w pełni zasadny.

Marszałek Sejmu o orzeczeniu TK

W odpowiedzi marszałek Sejmu powiedziała, że w piątek późnym popołudniem dostała tłumaczenie tego listu, który - jak dodała - posłowie opozycji "pokazywali na trybunie". - Ja jestem marszałkiem polskiego parlamentu, uchwalamy w polskim parlamencie prawo i bardzo państwa proszę, żeby wielokrotnie przytaczane w czasie dzisiejszej debaty orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z różnych okresów, 2005 r., 2010 r., 2011 r., 2013 roku, mówiące o wyższości polskiej konstytucji nad prawem Unii Europejskiej było przez państwa szanowane. Przeze mnie jest - oświadczyła Witek.

Rzecznik KE Christian Wigand poinformował w piątek w południe, że Komisja Europejska zwróciła się w liście do polskich władz o wstrzymanie prac nad projektem nowelizacji do czasu przeprowadzenia konsultacji.

W liście wiceszefowa KE Viera Jourova zachęciła mocno polskie władze do skonsultowania z Komisją Wenecką Rady Europy tego projektu i wszystkie organy państwa do wstrzymania prac nad projektem do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji.

Uchwalono nowelizację w sprawie 

W piątek po południu odbyło się w Sejmie drugie czytanie projektu, a następnie nowelizacja została uchwalona. Poparło ją 233 posłów klubu PiS, przeciw byli posłowie KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15, Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN. Ponadto poszerzone zostają też kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Rozstrzyganie tych spraw będzie należało wyłącznie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Izbie Dyscyplinarnej SN przekazane zostało z kolei uprawnienie do rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny.

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne ws. niektórych proponowanych rozwiązań skierowali do Sejmu jeszcze na etapie prac nad projektem: RPO, Sąd Najwyższy oraz Biuro Analiz Sejmowych.

PAP/IAR/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opozycja chce posiedzenia sejmowej komisji ws. Mariana Banasia. Jest wstępny termin

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:57
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała wniosek klubu KO ws. informacji rządu na temat sprawy prezesa NIK Mariana Banasia do sejmowej komisji ds. służb specjalnych - poinformowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) po posiedzeniu Konwentu Seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy przełamali się opłatkiem. Elżbieta Witek: wspólnie możemy wiele

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 12:57
Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, powiedziała podczas spotkania opłatkowego, że "wspólnie można naprawdę bardzo wiele dobrego zrobić dla naszego kraju i obywateli". Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, mówił natomiast, że warto się zastanowić, czy podziały, które się tworzą, nie są zbyt głębokie.
rozwiń zwiń