X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolonizacja Marsa coraz bardziej realna. NASA odkryła wodę na Czerwonej Planecie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 11:00
Woda w postaci lodu znajduje się na dość sporej przestrzeni Czerwonej Planety, zaledwie 2,5 cm pod jej powierzchnią. Odkrycie może okazać się kluczową informacją w kontekście amerykańskich planów powrotu astronautów na Księżyc w 2024 roku, i docelowo lądowanie ludzi na Marsie.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/PHOTOCREO Michal Bednarek

Występowanie lodu pod powierzchnią planety może okazać się najważniejszym wyznacznikiem miejsc, w których należy zaplanować lądowanie. NASA nazywa tę koncepcję "wykorzystaniem zasobów in situ" i w jednym z takich właśnie miejsc powstanie pierwsza marsjańska stacja badawcza.

 

Autorzy artykułu na ten temat, opublikowanego w magazynie "Geophysical Research Letters"  wykorzystują dane z dwóch statków kosmicznych, NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) i Mars Odyssey Orbiter, aby zlokalizować lód, który potencjalnie mógłby być w zasięgu astronautów.

 

 – Nie potrzebujesz koparki do wykopania tego lodu. Możesz użyć łopaty – powiedział główny autor artykułu, Sylvain Piqueux z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

Marsjański lód jest ukryty pod ziemią na średnich szerokościach geograficznych planety. Te regiony w pobliżu biegunów. Opublikowana na stronach NASA mapa ujawnia szczególnie płytkie złoża, które przyszli planiści misji mogą analizować bardziej szczegółowo.


Duża część regionu zwanego Arcadia Planitia jest najbardziej kuszącym celem na półkuli północnej. Mapa pokazuje dużo niebieskiego i fioletowego w tym regionie, reprezentujące lód mniej niż jedną stopę (30 cm) pod powierzchnią; ciepłe kolory mają głębokość ponad dwóch stóp (60 cm).

Sylvain Piqueux planuje stałe badania lodu w różnych porach roku, obserwując, jak zmienia się obfitość tego zasobu w czasie.

 

PolskieRadio24/IAR/PAP/nasa.gov/DoS

 

Czytaj także

Pierwszy spacer kosmiczny samych kobiet. Gratulacje od prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 21:34
Po raz pierwszy w historii doszło do spaceru kosmicznego z udziałem samych kobiet. Amerykańskie astronautki Jessica Meir i Christina Koch wyszły na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby dokonać prac serwisowych. Do astronautek zatelefonował prezydent Donald Trump.
rozwiń zwiń