X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wicepremier o oświadczeniu pierwszej prezes SN: próba wpływania na zachowania sędziów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 15:40
Wicepremier Jacek Sasin w Polskim Radiu 24 powiedział, że wezwanie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf aby sędziowie Izby Dyscyplinarnej wstrzymali się od orzekania jest jawnym uderzeniem w niezawisłość sędziowską.
Małgorzata GersdorfJacek Sasin
Małgorzata Gersdorf/Jacek SasinFoto: PAP/Leszek Szymański/Radek Pietruszka

Wicepremier Jacek Sasin w Polskim Radiu 24 powiedział, że wezwanie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf aby sędziowie Izby Dyscyplinarnej wstrzymali się od orzekania jest jawnym uderzeniem w niezawisłość sędziowską.

PAP Małgorzata Gersdorf 1200.jpg
Gersdorf do sędziów Izby Dyscyplinarnej: powstrzymajcie się od orzekania

Prezes Gersdorf, powołując się na wyrok z 5 grudnia, napisała, że kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi "poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce".

"Jawne uderzenie w niezawisłość sędziowską"

W ocenie wicepremiera wezwanie to jest też próbą wpływania na to, jak sędziowie izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mają się zachowywać. - Pani prezes Gersdorf, jak rozumiem, nie uznaje obowiązującego w Polsce systemu prawnego. Przypomnę, że system prawny w Polsce tworzy polski parlament. Pani prezes, jak rozumiem, nie uznaje prawa, które jest stanowione przez polski Sejm. To jest pierwsza skandaliczność tej wypowiedzi. A druga to jest jawne uderzenie w niezawisłość sędziowską. To próba wpływania na zachowania sędziów. To próba odbierania im prawa do wykonywania funkcji, do której zostali powołani przez prezydenta - mówił Jacek Sasin.

Dodał, że Małgorzata Gersdorf godzi również w dwie fundamentalne zasady polskiej konstytucji. - Po pierwsze w prerogatywę prezydenta do powoływania sędziów, a po drugie w konstytucyjnie zagwarantowaną niezależność sędziowską. Jako pierwsza prezes Sądu Najwyższego kompromituje się tą wypowiedzią. Moim zdaniem sama sobie odbiera kompetencje do tego, żeby tę funkcje pełnić - podkreślił Jacek Sasin.

W ubiegłym tygodniu Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego orzekła, że izba nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Była to reakcja na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

mg

Zobacz więcej na temat: Jacek Sasin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Gersdorf skierowała prośbę do Adama Bodnara. Chodzi o sprawę sędziego K. Zaradkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 15:07
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf skierowała prośbę do rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie działań prowadzących do umorzenia postępowania przed TK ws. pytań zadanych przez sędziego Kamila Zaradkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: chcemy, by Marian Banaś odszedł. Opozycja chce, by został

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 14:37
- My widzimy problem z Marianem Banasiem. Słyszymy ze strony opozycji, że ich ta sprawa nie interesuje. Po deklaracjach opozycji mogę powiedzieć tyle - to oni dzisiaj nie chcą zmiany na stanowisku prezesa NIK - powiedział w Polski Radiu 24 Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spychalski o wezwaniu Gersdorf: Izba Dyscyplinarna działa i będzie działać

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 13:56
- Jednym podmiotem, który może w naszym kraju weryfikować czy dane obowiązujące w Polsce prawo jest zgodne z konstytucją czy nie, jest Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie trzech sędziów Sądu Najwyższego, takiego przymiotu nie posiada - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski w reakcji na wezwanie prezes SN, aby sędziowie izby dyscyplinarnej wstrzymali się od orzekania.
rozwiń zwiń