X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: wartości, jakie wyznają Polacy, pozwoliły przetrwać najtrudniejsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 19:35
Jak powiedział w Dubiecku (Podkarpacie) prezydent Andrzej Duda, wartości, jakie wyznają Polacy, "pozwoliły przetrwać najtrudniejsze czasy, kiedy chciano nam odebrać nasza mowę, odebrać naszą tożsamość". - Przetrwaliśmy właśnie dzięki tym wartościom, które mamy od 1050 lat - przekonywał.
Audio
  • Prezydent: historia, którą tutaj utrwalacie jest jak szaniec (IAR)
Prezydent RP podczas uroczystości upamiętniającej dubieckich ochotników w Legionach Polskich
Prezydent RP podczas uroczystości upamiętniającej dubieckich ochotników w Legionach PolskichFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent podczas uroczystości upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich, mówił o bardzo trudniej historii ziemi Podkarpacia. Podziękował za edukację historyczną władzom miasta, nauczycielom i mieszkańcom.

-  Kiedy mamy w pełni wolną, w pełni suwerenną Polskę, kiedy sami decydujemy o sobie, kiedy chodzimy do wyborów, kiedy mówimy: "żyjemy w demokratycznym kraju", kiedy to my decydujemy o naszych sprawach, ważne jest to, żeby pokazywać to młodzieży, bo ta historia, którą tutaj utrwalacie jest jak szaniec, jest skarbnicą wartości, za którą warto było kędyś oddawać życie, po to, by były te wartości trwałe, po to by można było je wyznawać, mówić o nich głośno i by można było swobodnie mówić po polsku – powiedział Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] W Trójmieście powstanie kolejny gazoport. Zapowiedź prezydenta

To są nasze wielkie wartości, o których trzeba mówić młodym, by je doceniali, by o nich pamiętali i by przenosili na swoje dzieci. Bo to one są naszą przyszłością i to one będą budowały kolejne pokolenia Rzeczypospolitej - mówił prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pałac prezydencki 1200 shutterstock.jpg
Sondaż: Andrzej Duda zdecydowanie prowadzi w wyścigu prezydenckim

"Wygraliśmy jako naród"

Mówiąc o historii regionu, prezydent wymienił też polskich Żydów, którzy zostali eksterminowani "w pobliżu Dubiecka, na ulicach miasta, ale także w obozach zagłady".

Stwierdził również, że w regionie ginęli ludzie mordowani przez UPA, "dlatego, że chcieli, żeby tu była polska ziemia ze wszystkimi wartościami, z którymi tamci się nie zgadzali, żądając czegoś, co nie było tutaj uprawnione". - Dziękuję, że o tych pomordowanych też pamiętacie, niezależnie od tego, jakie oni mieli poglądy polityczne i jaką Polskę sobie wyobrażali - podkreślił Andrzej Duda.

Dziś wiadomo, że najlepsza Polska jest taka, jaką mamy w tej chwili, która jest częścią zjednoczonej Europy, bez wewnętrznych granic, którą tak bardzo cenimy, i która stanowi emanacje wolności, której przez wszystkie lata komuny tak bardzo pragnęliśmy - ocenił prezydent.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Prezydent: trzeba przypominać o historii żołnierzy niezłomnych

Andrzej Duda pokreślił, że w okresie komuny Polacy nie pozwolili sobie nakazać, co im wolno myśleć, a co nie. - Dlatego wygraliśmy jako naród i jako społeczeństwo. To właśnie nasz protest i nasza zdecydowana postawa, mówię o ludziach Solidarności, także z Podkarpacia, spowodowała, że upadł mur berliński. To najpierw była Solidarność i najpierw było polskie zwycięstwo, a potem był upadek muru berlińskiego, jako jego efekt. Takie są fakty historyczne - stwierdził prezydent.

"Przetrwaliśmy dzięki wartościom"

Dziś, kiedy różne prądy biegną do nas z różnych stron świata - także z UE, różne prądy filozoficzne i ideologiczne, i wielu chce zburzyć, to co było, budować nowego człowieka wyprutego z danych wartości, które wielu uważa za niemodne - powiedział prezydent. 

Jego zdaniem, "my Polacy bardzo mocno musimy pamiętać, że nasze wartości może i komuś się wydają nie na czasie", niemniej "pozwalały nam i pozwoliły przetrwać najtrudniejsze czasy, kiedy chciano nam odebrać nasza mowę, odebrać naszą tożsamość, uczynić z nas innych ludzi, wcielić nas do innych społeczeństw i narodów".

– Przetrwaliśmy właśnie dzięki tym wartościom, które mamy od 1050 lat - przekonywał Andrzej Duda.

1200_Duda_TT.jpg
Prezydent: pokolenia nie doświadczyły takiej Polski jak dzisiejsza

Podziękowania za uczczenie ochotników

Podczas uroczystości upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich prezydent podkreślił, że na tej części Podkarpacia, osadzano ludzi, o których było wiadomo, że będą bronili Rzeczypospolitej.

Takie rodziny tutaj dostawały nadania ziemskie, wiadomo było, że będą gotowi stawać w obronie Polski, wiadomo było, że nie będą uciekali, że mężczyźni chwycą za broń i będą walczyli w obronie swoich domów, ale będą walczyli także w obronie Polski -  powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że ochotnicy których nazwiska znajdują się na pomniku, wierzyli w odzyskanie przez Polskę niepodległości, pomimo tego, że wielu takiej wiary nie miało. - Jednak ich dziadkowie, pradziadkowie, rodzice zaszczepiali im w duszy wiarę w to, że Polska kiedyś wróci na mapę i że warto dla Polski stawać, warto dla Polski się krwawić, warto dla Polski oddać życie. Bardzo dziękuję, że ten pomnik tu u was jest, że te nazwiska na nim są, że ich upamiętniliście - mówił prezydent.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: wierzę, że Polska stanie się jednym z zamożniejszych krajów Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 19:19
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Margonina (woj. wielkopolskie). Przekonywał ich, że "wierzy, iż w perspektywie lat staniemy się jednym z zamożniejszych państw europejskich". - Musimy tylko budować konsekwentnie i spokojnie sferę naszego bezpieczeństwa, z szacunkiem wobec sąsiadów, ale i żądając go za to, co dla Europy zrobiliśmy - wskazał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: trzeba przypominać o historii żołnierzy niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 17:30
Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkańcom Brzozowa za pamięć o żołnierzach niezłomnych. Podkreślił, że bohaterowie powojennego podziemia antykomunistycznego mają na Podkarpaciu swoje miejsca pamięci, o które dba miejscowa młodzież.
rozwiń zwiń