Abp Depo: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę postprawdy i posthumanizmu bez Boga

2019-10-26, 13:51

Abp Depo: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę postprawdy i posthumanizmu bez Boga
Metropolita Częstochowski, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, apb Wacław Depo przewodniczy mszy świętej, 26 bm. na Jasnej Górze, w Częstochowie. Foto: PAP/Waldemar Deska

Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę postprawdy i posthumanizmu bez Boga. Nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych - mówił w sobotę na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Hierarcha, który przewodniczy także Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, odprawił mszę dla uczestników dwóch pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium: pielgrzymki dziennikarzy katolickich oraz pielgrzymki geografów polskich. 

"Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę"

Abp Depo przytoczył wypowiedziane w 1991 r. w Olsztynie słowa Jana Pawła II, który zauważył, iż "zdarza się, że człowiek mówi jakąś prawdę po to, aby uzasadnić swoje kłamstwa".

- Te słowa Jana Pawła II nie tylko powracają, ale one wprost oskarżają nas i podkreślają: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę jakiejkolwiek postprawdy i posthumanizmu bez Boga - mówił w homilii metropolita częstochowski, wskazując na dwa - jego zdaniem - "bolesne przykłady przerzucenia odpowiedzialności osobistej w sumieniu na tak zwane pola poprawności politycznej".

- Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina w każdym ze swoich listów - przypomina również posłom i senatorom - o poszanowaniu wolności sumienia w sprawie uchronienia życia osób i dzieci z wadami genetycznymi. To wynika z prawa bożego i prawa ludzkiego. To nie jest tylko sprawa konfesyjna, wyznaniowa - służyć życiu w każdym wymiarze - powiedział metropolita.

- Z kolei wobec sprzeciwu na procedurę in vitro bardzo wyraźnie podkreślamy - również w oparciu o światła rozumu, czyli światła nauki współczesnej i medycyny, a nie tylko wiary i moralności - że nie można zrównywać pragnienia posiadania dziecka z niszczeniem poczętego życia tzw. ponadliczbowych zarodków - kontynuował arcybiskup. 

Wojny kulturowo-światopoglądowe

Abp Depo skrytykował postawę Organizacji Narodów Zjednoczonych, oceniając, iż wpisuje ona prawo do aborcji i antykoncepcji w prawa człowieka. - Czyli śmierć i cywilizacja śmierci jest prawem człowieka. A wiemy, że poza Bogiem nie ma życia - jest tylko śmierć - mówił hierarcha.

Zwracając się do pielgrzymów metropolita podkreślił, że przybywają oni na Jasną Górę w poczuciu odpowiedzialności za siebie i wszystkich tych, którym służą, modląc się m.in. o odwagę i świadectwo wiary.
- Chcemy (…) prosić o odwagę wiary i świadectwo, aby nie ulec powiewom mody, oszustwa, liberalizmu i postępującej sekularyzacji, która oddziela człowieka od Boga. Nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych - mówił arcybiskup, wskazując iż kroczenie po trudnych drogach współczesności wymaga zarówno wysiłku rozumu, jak i serca.

"Wzajemna troska i odpowiedzialność - kapłan, dziennikarz"

Nawiązując do myśli Jana Pawła II abp Depo pytał, czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumienia oraz "głuchota na prawdy boże i zapomnienie o Bogu". - Zbyt wiele znaków wskazuje na to, że w naszych czasach takie zaćmienie istnieje, a przecież to sumienie stanowi o wewnętrznej godności człowieka, a zarazem o jego stosunku do Boga - powiedział metropolita częstochowski.

Dziennikarze katoliccy, skupieni w swoim stowarzyszeniu, przybyli w sobotę na Jasną Górę pod hasłem "Wzajemna troska i odpowiedzialność - kapłan, dziennikarz". Po raz drugi z pielgrzymką swojego środowiska przyjechali też do Częstochowy członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Podczas mszy modlono się m.in. w intencji geografów, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej