X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 21:29
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.
Konferencja PKW
Konferencja PKWFoto: PAP/Rafał Guz
  • PKW podała dane ze wszystkich obwodów do głosowania: PiS - 43,59 proc., KO - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., Konfederacja - 6,81 proc.
  • Zjednoczona Prawica posiada 235 mandatów w Sejmie, co umożliwia samodzielne rządy
  • W wyborach do Senatu wygrało PiS, ale 48 senatorów nie daje stabilnej większości
  • Frekwencja w wyborach parlamentarnych była rekordowa i wyniosła 61,74 proc.

- Warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów spełniły następujące listy kandydatów: lista nr 1 zgłoszona przez komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, lista nr 2 zgłoszona przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, lista nr 3 zgłoszona przez Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, lista nr 4 zgłoszona przez Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, lista nr 5 zgłoszona przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska: PO .N iPL Zieloni, lista nr 10 zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka - powiedział Wiesław Kozielewicz.

Czytaj więcej
Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: otrzymaliśmy legitymację, by kontynuować dobrą zmianę

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy

Poinformował, że w wyborach do Sejmu: KW PiS zdobył 235 mandatów, KKW KO - 134, KW SLD - 49, KW PSL - 30, KW Konfederacja - 11, KW Mniejszość Niemiecka - jeden mandat.

Podał, że w podziale mandatów nie uczestniczyły: lista KW Prawica, lista KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, lista KKW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy oraz lista KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, gdyż nie przekroczyły progu wyborczego.

Zwycięstwo PiS w Senacie

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz podał również, że w wyborach wybrano 100 senatorów.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska PO N. IPL ZIELONI - 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 3, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 2.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wybory parlamentarne 2019. Znamy wyniki do Senatu

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

Zjednoczona Prawica na czele

PKW poinformowała, że w przypadku komitetów, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy, na listę nr. 1 (PSL) oddano 1 mln 578 tys. 523 głosów (8,55 proc.), na listę nr. 2 (PiS) oddano 8 mln 51 tys. 935 głosów (43,59 proc.), na listę nr. 3 KW SLD oddano 2 mln 319 tys. 946 głosów (12,56 proc.), na listę nr. 4 Konfederacja Wolność i Niepodległość - 1 mln 256 tys. 953 (6,81 proc.), na listę nr. 5 KO PO .N IPL Zieloni oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów (27,40 proc.).

Czytaj więcej
duda pap 1200.jpg
Prezydent o zwycięstwie wyborczym PiS: takiego wyniku jeszcze nie było

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wyniki wyborów do Sejmu. PiS z samodzielną większością [ZAPIS RELACJI]

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz wyjaśnił również, że w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2015 roku wyborcy oddali 394 tys. 664 nieważnych głosów, co stanowiło 2,53 proc. wszystkich głosów.

Dodał, że głosów nieważnych z powodu postawienia znaku "x" przy dwóch lub więcej kandydatach było 1 mln 128 tys. 553. Pustych kart było 79 tys. 194, a głosów ważnych - 18 mln 470 tys. 710, co stanowiło 98,89 proc. ogólnej liczby głosów.

Rekordowa frekwencja

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 61,74 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz. Przedstawiając oficjalne wyniki wskazał, że to najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych w ostatnich 30 latach.

Podał, że w wyborach wzięło udział 18 mln 678 tys. 457 Polek i Polaków. - To jest 61,74 proc. uprawnionych do głosowania - poinformował.

Czytaj więcej
pap wybory 2019 1200.jpg
Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych 2019

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Piotr Müller o wyniku wyborczym PiS: największy w historii wynik do Sejmu

Dotychczas najwyższą frekwencję w wyborach parlamentarnych - jak zauważył - zanotowano w 2007 r.; wyniosła ona wówczas 53,88 proc.

- Jest wielu ojców tego naszego wspólnego osiągnięcia. Przede wszystkim to rodacy, którzy tak tłumnie udali się do lokali wyborczych, aby aktywnie uczestniczyć w święcie demokracji. Nie bez znaczenia dla osiągnięcia tego rezultatu była profrekwencyjna kampania wszystkich komitetów wyborczych, mobilizujące wskazania płynęły również ze świata mediów - ocenił.

jp

Czytaj także

Łukasz Młyńczyk: zwycięstwo PiS zamyka w Polsce dyskusję polityczną

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 09:31
- Zwycięstwo PiS zamyka w Polsce dyskusję co do rzeczywistości politycznej, z którą mamy do czynienia. Bardzo radykalnym podsumowaniem jest to, że mamy dysfunkcjonalną opozycję, co w tak dużym i demokratycznym kraju jest sporym problemem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: będziemy starali się przekonywać, że warto głosować na PiS

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:24
- Cieszymy się z naszego wyniku i dziękujemy za poparcie. To przepustka do tego, aby kontynuować dobrą zmianę. Także tych, którzy zagłosowali inaczej będziemy starali się przekonywać do tego, że warto głosować na PiS - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Suski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: Polacy chcą, żeby PiS rządziło samodzielnie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 14:17
Po przeliczeniu głosów z 99,49 proc. obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach do Sejmu 43,76 procent głosów. Podobny wynik (43,6 proc.) wskazywał sondaż exit-poll opublikowany równo z zakończeniem ciszy wyborczej. - Jesteśmy pierwszym ugrupowaniem po 1989 r., które potwierdziło silny mandat wyborczy - stwierdziła Joanna Lichocka w wieczorze wyborczym Polskiego Radia. Politykę PiS komentował też Marcin Kulasek z Lewicy, który wskazywał, że choć nie we wszystkim się zgadzają, "potrafią chwalić PiS".
rozwiń zwiń