X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Biskupi dyskutują o ochronie dzieci. Przyjęto nowe zasady formacji kapłańskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 07:32
Podczas trwającego w Warszawie 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi przyjęli nowe zasady formacji kapłańskiej. Zawiera je dokument zatytułowany "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". Wśród tematów dwudniowych obrad są także działania w celu ochrony dzieci i młodzieży.
Obrady 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
Obrady 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu PolskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przygotowany projekt jest adaptacją wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa, która w 2016 roku opublikowała "Ratio Fundamentalis". Dokument ten zawiera zasady dotyczące formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym. W związku z tym zaistniała konieczność zaktualizowania tych zasad także w Polsce.

Trzy lata przygotowań

Dokument jest efektem trzech lat pracy zespół do spraw przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa pod przewodnictwem biskupa Damiana Bryla.

pap stefan wyszyński 1200.jpg
"Wielka radość dla Kościoła". Abp Gądecki o zatwierdzeniu cudu kard. Wyszyńskiego

W trakcie prac konsultowano się ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki. Dokument wskazuje 3 najważniejsze sfery formacji kapłańskiej, których nie można zaniedbywać. Są to: formacja ludzka, duchowa, intelektualna, pastoralna.

"Rozeznanie dojrzałości"

Autorzy dokumentu podkreślają, że ważnymi elementami w formacji przyszłych kapłanów winno być "towarzyszenie indywidualne i kierownictwo duchowe". Jak czytamy dokumencie, "w procesie przyjmowania kandydata do seminarium lub instytutu życia konsekrowanego konieczne jest wstępne rozeznanie jego dojrzałości psychoseksualnej oraz ewentualnych trudności czy zaburzeń w tej materii. W przypadkach stwierdzenia występowania zaburzeń w sferze psychoseksualnej kandydata, nie należy go przyjmować".

Nie mogą być także przyjęci do seminarium, "ci, którzy są aktywni homoseksualnie, mają utrwalone tendencje homoseksualne lub wspierają tak zwaną kulturę gejowską". Nowy dokument formułuje kryteria do święceń, na pierwszym miejscu wymienia się zażyłą i synowską więź z Bogiem, a także zdolność do zachowania celibatu.

Decyzja Watykanu

Ostatni rozdział "Ratio Institution Sacerdotalis pro Polonia" postuluje potrzebę i określa zasady stałej formacji, jakiej powinien podlegać księża na każdym etapie swego życia, gdyż "powołanie do bycia uczniem Jezusa, Jego misjonarzem i pasterzem nigdy się nie kończy".

Dokument po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską zacznie obowiązywać w wszystkich seminariach w Polsce.

Ochrona dzieci

Jak podkreśla rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, ważnym tematem obrad biskupów są również prace Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciecha Polaka oraz Biura Delegata, które zostało powołane przez Episkopat Polski w czerwcu. Celem Biura jest wspomaganie działań Delegata KEP ds. Ochrony dzieci i Młodzieży oraz koordynowanie wdrażania w życie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony małoletnich, mające na celu dobro osób poszkodowanych. W trakcie dwudniowego zebrania - jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik - omówione zostaną też sprawy Komisji Duszpasterstwa, wśród których jest świętowanie niedzieli.

guzdek 1200.jpg
Biskup Polowy WP Józef Guzdek odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Gościem specjalnym obrad plenarnych jest abp Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego wizyta w Polsce i wystąpienie podczas obrad wiąże się z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, jakim jest październik.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad, biskupi wzięli udział w uroczystej mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze polowej WP z okazji obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ochrona dzieci, profanacje i LGBT głównymi tematami spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 07:00
Historia i przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży, profanacje obiektów sakralnych, kwestia LGBT+, pielgrzymka duchowieństwa do Dachau oraz 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - to główne tematy spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zbudź się, Europo!". Apel przewodniczących episkopatów Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 08:52
"Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie!" - zaapelowali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
rozwiń zwiń