X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Pogrzeb Jana Kobuszewskiego. Ostatnie pożegnanie "zmarnowanego Chaplina polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:28
O godz. 11.00 w kościele św. Stanisława Kostki rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Jana Kobuszewskiego. Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek zmarł w sobotę, 28 września 2019. Miał 85 lat. 
Audio
  • Jan Kobuszewski: z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie (IAR)
  • Jan Kobuszewski o swoich pasjach niezwiązanych z aktorstwem. (PR, 16.01.2004)
  • Rozmowa Anny Retmaniak z Janem Kobuszewskim w audycji "Portret słowem malowany". (PR, 26.12.1974)
Jan Kobuszewski
Jan KobuszewskiFoto: PAP/Waldemar Deska

Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia w 1934 roku w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Dorastał na ul. Śliskiej, w miejscu, na którym obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 roku Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę.

- Do matury byłem dzieckiem chorowitym. Szkoła aktorska dobrze mi zrobiła. Zawód aktorski wymaga jednak pewnej sprawności fizycznej - wspominał Kobuszewski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". 

W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie. W latach 1964-69 występował w Teatrze Narodowym. W latach 1976-2013 był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

Wystąpił w ponad 2 tys. programów

Występował także w telewizji - zarówno w filmach, jak i serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternatywach 4". W telewizji wystąpił po raz pierwszy w 1955 roku, by pojawić się w ponad 2 tys. programów rozrywkowych. Z Janem Kociniakiem był współgospodarzem pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu "Wielokropek". Występował w "Kabarecie Starszych Panów". W jednej z audycji Polskiego Radia, Jan Kobuszewski mówił, że im dłużej pracuje w zawodzie, tym większa jest jego odpowiedzialność za pracę.

- Z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie. Młody aktor bierze wszystko, co wpadnie mu w ręce i nie wywiązuje się z tego tak, jak należałoby się wywiązać. Natomiast my, staruszkowie, powoli chcemy robić mniej, bo zdrowie i siły już nie takie, ale z większą odpowiedzialnością - podkreślał.

Jan Kobuszewski, choć był tytanem pracy, podkreślał, że stara się oddzielać życie prywatne od aktorstwa. Jego największą pasją było majsterkowanie. Jak przyznawał w rozmowie w "Czterech porach roku", przez szereg lat naprawiał swoje samochody sam. Posłuchaj rozmowy.

Wielokrotnie odznaczany

Jan Kobuszewski często wcielał się w komediowe role, ujawniając ogromne poczucie humoru. Mawiał, że w codziennym życiu kieruje się natomiast rozwagą.

- Staram się być poważnym w wykonywaniu swoich domowych obowiązków. Ale uważam, że nie należy stronić od radości i śmiechu. Wszystko to jest dla ludzi, tylko trzeba umieć mądrze z tego korzystać - zaznaczał.

Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 roku przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 roku - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 roku - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

IAR/PAP/bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak