X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Gowin: nad Koalicją Obywatelską wisi klątwa Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:48
- To Donald Tusk wyprał PO z jakiejkolwiek ideowości, jakichkolwiek treści programowych, bo kierował się wyłącznie słupkami poparcia - powiedział w radiowej Jedynce wicepremier, minister nauki i lider Porozumienia Jarosław Gowin.
Audio
Wicepremier Jarosław Gowin
Wicepremier Jarosław GowinFoto: Grzegorz Banaszak/REPORTER

W "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce ocenił, że zbliżające się wybory parlamentarne są bardzo ważne.  - Ich stawką będzie to, czy utrwalony zostanie nowy model rozwoju Polski - strategia odpowiedzialnego rozwoju, stawianie na rozwój zrównoważony, odbudowę przemysłu, innowacyjność, a jednocześnie na szerokie programy społeczne, czy też wrócimy do tego modelu rozwoju, który znamy przed rokiem 2015, a więc przede wszystkim rozwój w oparciu o tanią siłę roboczą, czyli niskie zarobki Polaków - powiedział wicepremier.

"Pacjent ciągle chorował"

Gowin stwierdził, że na swój sposób ten wcześniejszy model się sprawdzał, gdyż gospodarka rozwijała się dobrze "tylko że pacjent nie tyle umarł, co ciągle chorował". - Polacy zarabiali bardzo mało - stwierdził.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>J. Gowin: stawką wyborów będzie utrwalenie nowego modelu rozwoju Polski

Dodał, że po znaczących podwyżkach w ostatnich czterech latach, średnio zarabiamy o 60 proc. mniej niż osoby wykonujące takie same zawody w Europie Zachodniej. - To pokazuje jak ogromną skalę zapóźnienia pod względem poziomu płac i poziomu życia mamy jeszcze do nadrobienia - powiedział Gowin.

"PO sobie nagrabiła" 

Zapytany był też o zapewnienia lidera PO Grzegorza Schetyny, że jeśli wybory wygra Koalicja Obywatelska, programy socjalne wprowadzone przez PiS nie zostaną odebrane, oraz że co jakiś czas inni politycy KO mówią o zmianach w tych programach, np. uzależnieniu przyznawania środków z programu 500+ od aktywności zawodowej. - Problem polega na tym, że w żadnej ważnej sprawie nie znam jednolitego stanowiska Koalicji Obywatelskiej. Wydaje mi się, że z tego w ogromnej mierze wynika utrwalenie braku zaufania Polaków do tej formacji - odpowiedział Gowin.

Jego zdaniem PO "nagrabiła sobie" tym, w jaki sposób rządziła. - Czyli tą tzw. polityką ciepłej wody w kranie, sprowadzającą się do zamiatania problemów pod dywan. Ale dlaczego po czterech latach liderzy PO i KO nie odzyskali zaufania Polaków? Dlatego, że w każdej sprawie mówią raz jedno, raz drugie. Czasami mówią to różni politycy, ale czasami mówią to ci sami politycy, np. Grzegorz Schetyna – dodał wicepremier.

"Nad KO wisi klątwa Tuska"

Ocenił też, że "trochę nad Koalicją Obywatelską wisi klątwa Donalda Tuska". - To on wyprał swoją partię - PO - z jakiejkolwiek ideowości, jakichkolwiek treści programowych, bo kierował się wyłącznie słupkami poparcia. Przez jakiś czas to działało, potrafił mamić dużą część polskiej opinii publicznej, a teraz wszyscy widzą, że król jest nagi – mówił Gowin.

Wicepremier odniósł się też do innej wypowiedzi Schetyny, że PiS obciąża kosztami rozdawnictwa samorządy. "Tu jestem zaskoczony, domyślam się, że Grzegorz Schetyna ma na myśli obniżenie podatków. Rzeczywiście obniżenie podatku PIT uszczupla przychody samorządów, bo one mają udział w tym podatku, ale niech Grzegorz Schetyna, liderzy KO zdecydują się także w tej sprawie - mówił.

"Utrata busoli ze strony KO"

- Zawsze głosili postulat obniżenia podatków. Jeżeli nasz rząd obniża podatki, to powinni bić nam brawo, a zamiast tego zwracają uwagę na rzeczywisty skutek uboczny, czyli uszczuplenie przychodów samorządów. Ale coś za coś, ja wolę, aby więcej pieniędzy pozostawało w kieszeniach, portfelach Polaków dlatego, że oni będą wiedzieli lepiej co zrobić z tymi pieniędzmi niż jakiś minister czy jakiś prezydent, czy burmistrz - powiedział Gowin.

gowin 1200 pap.jpg
Jarosław Gowin: po wyborach chciałbym pozostać na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Na uwagę, że PO daleko odeszła od haseł wcześniej głoszonych, Gowin stwierdził, że to przykład "utraty jakiejkolwiek busoli ze strony liderów KO". - Cokolwiek my - Zjednoczona Prawica - byśmy zrobili to opozycja, na czele z KO ma nam to za złe i wytyka jako błąd. Wydaje mi się, że w tym wszystkim liderzy opozycji zatracili nie tylko poczucie polskiej racji stanu, ale zatracili także poczucie zdrowego rozsądku i kontaktu z rzeczywistością - stwierdził Gowin.

Opozycja "mści się na Polakach"

Wicepremier skomentował również niedawną wypowiedź szefa PO, który opowiedział się za powiązaniem wypłat funduszy unijnych z oceną praworządności. - To przejaw bezsilności, przyznania się do tego, że opozycja nie ma żadnych instrumentów, aby trafić do przekonania Polakom, iż liczy się z tym, że przegra wybory i w związku z tym niejako - w cudzysłowie – mści się na Polakach głosujących na Zjednoczoną Prawicę w ten sposób, że chce uszczuplić fundusze unijne - komentował wicepremier.

Gowin ocenił też działalność lidera Wiosny, europosła Roberta Biedronia, w Brukseli. - Po nim akurat nie spodziewam się jakichkolwiek odruchów patriotyzmu, bo dowiódł już tam w Brukseli wielokrotnie, że swoje ambicje, emocje, urazy polityczne czy osobiste przedkłada nad interes Polski – powiedział. 

jj

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Semka: Donald Tusk szuka powrotu na scenę polityczną w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:10
- Donald Tusk musi zrobić to, co długo odwlekał. Musi zdecydować, czy wskoczyć do basenu polskiej polityki. A w polskiej wodzie zimno - powiedział Piotr Semka. Publicysta "Do Rzeczy" ocenił w Polskim Radiu 24 szansę na skuteczny powrót Donalda Tuska do sprawowania kluczowych funkcji politycznych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24". Wykład Donalda Tuska i support Leszka Jażdżewskiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 11:25
W piątek 3 maja na UW Donald Tusk poprowadził wykład zatytułowany "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach". Największe kontrowersje wzbudziło jednak wystąpienie Leszka Jażdżewskiego, który supportując szefa Rady Europejskiej, w ostrych słowach zaatakował polski Kościół. W Polskim Radiu 24 komentowali to politycy największych partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: stery rządów warto powierzyć Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 12:37
– Koncentrujemy się na przekonaniu Polaków, że stery rządów warto ponownie powierzyć Zjednoczonej Prawicy – powiedział prezes Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin w piątek na konferencji prasowej w Kaliszu.
rozwiń zwiń