X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Syberia: świętowano 30 lat nauki języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:39
W Wierszynie na Syberii świętowano 30-lecie nauczania języka polskiego w miejscowej szkole. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiego MSZ oraz kapłani diecezji irkuckiej.
Audio
  • W Wierszynie zakończyły się uroczystości polonijne. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Odsłonięcie w Wierszynie tablicy upamiętniającej przybycie pierwszych osadników w 1910 roku.
Odsłonięcie w Wierszynie tablicy upamiętniającej przybycie pierwszych osadników w 1910 roku.Foto: M. Jastrzębski/Polskie Radio

Z inicjatywy proboszcza wierszyńskiej parafii została także odsłonięta tablica upamiętniająca przyjazd pierwszych polskich osadników - założycieli wioski. Polacy założyli Wierszynę w 1910 roku. Przez kilkanaście lat w miejscowej szkole nauczano dwóch języków: polskiego i rosyjskiego. W latach 30-tych XX wieku, w okresie stalinowskich represji zakazano nauki naszego języka ojczystego.

Dopiero w 1989 roku Polakom z Wierszyny udało się uzyskać zgodę na wznowienie lekcji polskiego. Dziś dzieci pochodzące z polskich rodzin uczą się historii Polski, a także czytać i pisać po polsku.

Język polski w oficjalnym programie nauczania

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w USA

W całej Rosji nauczaniem języka polskiego zajmują się organizacje polonijne. W każdym regionie prowadzone są kursy, a w kilku ośrodkach, w tym w Wierszynie, Tomsku, Petersburgu i Moskwie język polski został oficjalnie wpisany do programu nauczania miejscowych szkół i uczelni.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji irkuckiej. W homilii ksiądz biskup Cyryl Klimowicz przypomniał, że jednym z pierwszych budynków, który został wzniesiony przez pionierów zakładających Wierszynę był drewniany kościół.

- Oni szukali chleba, żeby przeżyć i jako Polacy, jeszcze nie mając domów, już wybudowali kościół, czym dali prawdziwe świadectwo wiary - podkreślił irkucki duszpasterz. W trakcie uroczystej mszy świętej zostały przekazane dary dla kościoła w Wierszynie przygotowane przez ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Wiesława Meringa. Są to między innymi ręcznie malowana kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, złoty ornat i kielich mszalny.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: współpraca z Polonią jest priorytetem polskiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 19:22
Premier Mateusz Morawiecki napisał w liście do uczestników V Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" Europy Zachodniej, że współpraca z Polonią jest priorytetem polskiego rządu. "Zależy nam na wzmacnianiu pozycji polskiej społeczności za granicą" - podkreślił szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

New Britain: prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią z USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 16:00
- Dziękuję, że tak pięknie nas reprezentujecie - mówił prezydent Andrzej Duda do Polonii w New Britain w amerykańskim stanie Connecticut. Spotkanie z tamtejszymi Polakami to pierwszy punkt programu pięciodniowej wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Przyjechało na nie kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń