X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Uroczysta premiera filmu "Piłsudski". Borys Szyc: ten człowiek miał odwagę

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:43
W poniedziałek odbędzie się w Warszawie premiera filmu "Piłsudski". W rolę jednego z architektów polskiej niepodległości wcielił się Borys Szyc. Reżyser Michał Rosa wskazał, że interesowała go zawiłość losów Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Uroczysta premiera filmu "Piłsudski". Relacja Witolda Banacha (IAR)
Kadr z filmu Piłsudski. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys Szyc
Kadr z filmu "Piłsudski". W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys SzycFoto: mat. promocyjne / Next Film / fot. Jarosław Sosiński

Film jest opowieścią o losach Józefa Piłsudskiego, "Ziuka", który po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego w 1901 roku ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego i z determinacją dąży do odzyskania niepodległości przez Polskę.

>>>[HISTORIA] Józef Piłsudski - Marszałek z ludzką twarzą [WIDEO]

Reżyser dzieła, Michał Rosa, powiedział, że kiedy zagłębił się w biografię Józefa Piłsudskiego, zrozumiał, że jest to wyjątkowy bohater, którego zmienność losów jest "solą filmu". Michał Rosa podkreślił, że choć jest to przede wszystkim film o niezwykłym człowieku, to jest to również opowieść o trudzie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

niepodległa.jpg
Józef Piłsudski. Serwis specjalny

"Ten człowiek miał odwagę"

W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys Szyc. Według aktora, na ekranie zobaczymy między innymi proces kształtowania się idei Piłsudskiego, którego celem życia stała się walka o odzyskanie niepodległości Polski.

- Interesowało nas, co było u zarania, co go ukształtowało, ile razy mógł być złamany, a mimo tego, nie był i się pozbierał - powiedział Borys Szyc. Podkreślił, że na ekranie zobaczymy człowieka, który miał momentami poczucie, że zdobędzie świat, a później zderzał się z rzeczywistością.

>>>[JEDYNKA] Zesłanie na Syberię ukształtowało Józefa Piłsudskiego

Najbardziej bolało go to, że sami Polacy nie do końca chcieli tych zmian. - Ten człowiek miał odwagę, mówił zawsze to, co myślał i płacił za to ogromną cenę - był przede wszystkim samotnikiem - powiedział aktor.

Aleksandra Szczerbińska, czyli "kobieta niezwykła"

W rolę Aleksandry Szczerbińskiej - nie tylko wielkiej miłości Józefa Piłsudskiego, ale też jego towarzyszki w walce - wcieliła się Maria Dębska, która podkreśliła, że była to kobieta niezwykła.

- Była wychowana w patriotycznym duchu; nie zgadzała się na to, że nie może mówić w szkole po polsku; od najmłodszych lat ryzykowała życie i całe swoje życie poświęciła temu, żeby Polska była niepodległa - powiedziała aktorka.

Przypomniała, że Aleksandra Szczerbińska prowadziła składy broni i zarządzała nimi, poza tym Piłsudski przydzielił jej żeński oddział strzelecki, którym dowodziła.

Pierwszy marszałek

Józef Klemens Piłsudski był działaczem społecznym i niepodległościowym, żołnierzem, politykiem. Od 1892 roku członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódcą, tworzył Organizację Bojową PPS i Polską Organizację Wojskową.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
101ae91b-9f30-45ff-8853-c920e98f15b3.jpg
"Piłsudski jakim go znałem i widziałem" - wspomnienia świadków historii

Od 11 listopada 1918 roku sprawował funkcję naczelnego wodza Armii Polskiej, w latach 1918-1922 naczelnika państwa. Był pierwszym marszałkiem Polski i dwukrotnym premierem. Dowodzone przez Piłsudskiego wojska zwyciężyły w wojnie polsko-bolszewickiej.

Film "Piłsudski" pojawi się w kinach 13 września.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak