X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Iskra Pamięci" - zapal znicz dla ofiar zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 07:00
Pierwsze znicze w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej zapłonęły na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji akcji "Iskra Pamięci". To wspomnienie polskich obywateli, żołnierzy wojska polskiego i policji, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w lesie katyńskim.
Audio

Zdaniem niektórych uczestników wydarzenia, wciąż za mało mówi się o zbrodni katyńskiej, na przykład na lekcjach historii.

- Jeden z moich wujków zginął w Katyniu. Muszę dbać o pamięć - podkreślił jeden z mężyczyzn.

- Ważne to jest dla przyszłych pokoleń i dla utrwalenia historii Polski. To są sprawy patriotyzmu - dodała starsza kobieta, która przyszła na Plac Piłsudskiego w Warszawie.

Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny przetrwała do dziś. Podczas wydarzenia będą się odbywać koncerty, spotkania z kombatantami, będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych.

ISKRA pamieci.jpg
20 tys. zniczy zapłonie, by upamiętnić walczących o wolną Polskę

Po zmroku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie rozpalonych 20 tys. zniczy, tworzących kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. W taki sposób uczestnicy "Iskry Pamięci" będą mogli oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak podkreślił, że w wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy 14 września będą w Warszawie lub w Zamościu. W obu tych miastach odbędą się bliźniacze imprezy.

- Zapalmy wspólnie znicze dla ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolną Polskę - zapraszał prezes spółki.

"Rachunek wdzięczności"

Piotr Woźniak dodał, że "Iskra Pamięci" jest elementem szerszej akcji pt. "Rachunek wdzięczności", której koordynatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

- W ramach "Rachunku wdzięczności" zwolniliśmy z opłat za gaz ponad 500 osób, w tym Powstańców Warszawskich oraz rodziny osób strajkujących w kopalni "Wujek". W tym roku najprawdopodobniej obejmiemy też tą akcją kombatantów II wojny światowej - tłumaczył.

Warszawa i Zamość

"Iskra Pamięci" odbywa się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w godzinach 14.00 - 21.00. Do wieczora stołeczny Plac Piłsudskiego wypełni się w sumie dwudziestoma tysiącami świateł. To liczba symboliczna, upamiętniająca dwudziestu tysięcy polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. recytowanie listów wywiezionych do lasu katyńskiego żołnierzy, które napisali do swoich rodzin.

Podobne wydarzenie odbędzie się tego samego dnia na rynku Zamościu.

Inicjatywie patronuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Paweł Kurek/PolskieRadio24.pl/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20 tys. zniczy zapłonie, by upamiętnić walczących o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:32
Równolegle w dwóch miejscach w Polsce 14 września zapłonie „Iskra Pamięci”. Wydarzenie ma upamiętnić ofiary radzieckich represji i walk o wolność Polski. Organizatorzy wydarzenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, zaprezentowali jego program i cel.
rozwiń zwiń