X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: G7 chce pomóc w walce z pożarami w Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:52
Siedem najbogatszych państw świata chce pomóc w walce z gigantycznymi pożarami lasów w Amazonii. Francuski prezydent Emmanuel Macron poinformował, iż grupa G7 ustaliła wspólnie, że pomoże w walce z żywiołem i że zebrani we francuskim Biarritz liderzy są blisko porozumienia, co do sposobu pomocy.
Strażacy próbują ugasić pożar w pobliżu Rio Acre
Strażacy próbują ugasić pożar w pobliżu Rio AcreFoto: PAP/ EPA/Firefighters Acre

Nie wiadomo jednak, czy władze Brazylii przyjmą ewentualną ofertę.
Francuscy gospodarze spotkania liderów państw G7 w ostatniej chwili dołączyli do tematów rozmów w Biarritz sprawę pożarów lasów w Amazonii.

Czytaj więcej
mid-epa07789366.jpg

Oskarżenia Bolsonaro

Od kilku tygodni ogień pustoszy gigantyczne obszary w kilku brazylijskich prowincjach jak również lasy w sąsiednich Paragwaju i Boliwii. Według brazylijskich ekspertów, w ciągu ostatnich kilku dni wybuchło w sumie 10 tysięcy pożarów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że jest zgoda przywódców G7 na pomoc Brazylii, a politycy muszą jeszcze dogadać się co co formy pomocy. Nie wiadomo jednak, co na to władze Brazylii, bo populistyczny prezydent Jair Bolsonaro już wcześniej odmówił pomocy i oskarżył inne kraje o "polityczną grę".

"Płuca tych lasów są niezwykle istotne dla naszej planety"

Zaniepokojenie sytuacją wyraził też papież Franciszek. - Jesteśmy zaniepokojeni ogromnymi pożarami w Amazonii. Modlimy się, aby wraz ze wspólnym zaangażowaniem świata można było je ugasić. Płuca tych lasów są niezwykle istotne dla naszej planety - mówił Franciszek w czasie południowej modlitwy Anioł Pański.

Po naciskach ze strony Zachodu brazylijski prezydent wysłał do walki z pożarami wojsko. Jair Bolsonaro jest jednak przez ekologów i opozycję oskarżany, że przyzwolił rolnikom i dużym przedsiębiorstwom na wyjątkowo dużą wycinkę lasów i ich wypalanie.

Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem 20 procent dwutlenku węgla produkowanego na ziemi, a to on jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych etnicznie mieszkańców oraz 3 miliony gatunków roślin i zwierząt. 

dcz

Czytaj także

Emmanuel Macron na szczycie G7: pożar lasów w Amazonii to międzynarodowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 15:18
Światowi przywódcy uczestniczący w szczycie G7 zgodzili się pomóc krajom dotkniętym przez pożary lasów deszczowych Amazonii. Tuż przed szczytem siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata Emmanuel Macron oświadczył, że ogień, który trawi lasy deszczowe, to "międzynarodowy kryzys".
rozwiń zwiń