X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Media w całym kraju podały nieprawdziwą informację o śmierci Adama Słodowego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:22
- Informacja o śmierci Adama Słodowego jest nieprawdziwa - powiedział radiu Poznań Maciej Rozbicki, wnuk siostry Adama Słodowego. Media w całej Polsce podały, że popularny prezenter telewizyjny zmarł dziś w wieku 95 lat.
Adam Słodowy
Adam SłodowyFoto: PAP/Jan Morek

- Na pewno jest to fałszywa informacja - powiedział Maciej Rozbicki. Wyjaśnił, że jego mama rozmawiała z żoną Adama Słodowego, więc - jak powiedział - jest to pewne. - Jeśli wiem od małżonki wuja, że wszystko jest w porządku, to musi być fake news - podkreślił wnuk siostry Adama Słodowego. 

Adam Słodowy - twórca kultowego programu telewizyjnego "Zrób to sam", pasjonat i popularyzator majsterkowania oraz autor scenariusza do kreskówki "Pomysłowy Dobromir".

Przez ponad 20 lat był związany z TVP. Do telewizji trafił pod koniec lat 50., gdzie początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenicznych. Własny program dostał po tym, jak skrytykował "Program politechnizacyjny" za zbyt nudną formułę. W odpowiedzi polecono mu napisać własny scenariusz do programu o majsterkowaniu. Taka była geneza nadawanego w latach 1959-1983 programu "Zrób to sam". Audycja była częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka". Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

W latach 1961-1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983 roku przeszedł na emeryturę. 

Tytan pracy

Adam Słodowy znany był przede wszystkim jako prowadzący popularnego programu dla młodzieży "Zrób to sam" i autor scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Dzieciom przekazywał swoją maksymę: "Nie ma ludzi zdolnych i niezdolnych, są tylko cierpliwi i niecierpliwi".

Wymyślił także ponad 60 urządzeń scenicznych, które wykorzystywano do realizacji programów telewizyjnych. Był też autorem książek (tłumaczonych m.in. na język węgierski i czeski), które rozeszły się w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. 

Był tytanem pracy. - Bywało, że zbudowałem przepiękną zabawkę, budowałem ją trzy dni, a pod koniec widziałem, że to jest nietelewizyjne, że jest zbyt szare, może za mało efektowne. I zaczynałem od nowa - mówił w programie TVP z cyklu "Mój ślad w telewizji". 

Na wniosek dzieci 21 marca 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie nad Notecią, w dzisiejszym województwie wielkopolskim. 

Podczas II wojny światowej wstąpił jako ochotnik do artylerii. W latach 50. pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. 

IAR

Zobacz więcej na temat: telewizja PRL TVP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak