X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica zbrodni wołyńskiej. Relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 21:27
- Zawsze trzeba szukać porozumienia. Pewną okazją jest zmiana władzy na Ukrainie. W praktyce jednak nie widzę tej woli po polskiej stronie. W tej chwili coraz bardziej patrzymy w inne strony - powiedział prof. Andrzej Szeptycki z UW.
Audio
  • 11.07.2019 Andrzej Szeptycki i Wojciech Konończuk o relacjach polsko-ukraińskich
W wyniku polityki Ukrainy zmienia się spojrzenie na UPA w tym kraju
"W wyniku polityki Ukrainy zmienia się spojrzenie na UPA w tym kraju"Foto: Shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Zdaniem prof. Szeptyckiego relacje Polski z Ukrainą zawsze będą naznaczone historią - Historia jest obecna w debacie, zarówno w Polsce i na Ukrainie. - przyznał. Jak wskazał, obecny prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński wobec relacji polsko-ukraińskich przyjął strategię, która polega na tym, aby wszyscy byli zadowoleni - Zełeński chciał wszystkim dogodzić. Nie próbujemy zrozumieć drugiej strony, ale każdy wyczutuje sobie to co chce - przyznał profesor.

Jego zdaniem bardziej odpowiednie w tej sprawie było podejście byłego prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki - Poroszenko chciał pokazać, że Ukraińcy walczyli na wszystkich frontach. To podejście było bardziej racjonalne - stwierdził prof. Szeptycki.

Również Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że prezydent Zełeński przyjął taktykę, zgodnie z którą nikogo nie należy drażnić. - Polityka historyczna prezydenta Zełeńskiego doprowadzi do pewnej korekty. Będzie to polityka symetryzmu: "byliśmy za coś odpowiedzialni, ale Polacy też mają swoje na sumieniu". Zbliżenie punktu widzenia jest możliwe, ale pewne różnice będą zawsze. Trzeba spokojnie rozmawiać - zaznaczył. 

Przyznał on jednocześnie, że kwestia rzezi wołyńskiej jest dla Ukrainy tematem, na który ten kraj rozmawia niechętnie i głównie dlatego, że naciska na to strona polska - Temat Wołynia jest dla Ukrainy tematem niewygodnym i Ukraińcy nie chcieliby go zaczynać - powiedział Konończuk.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Pogorzelski

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 18:30
"Zbrodnie UPA i UON na Wołyniu trudno opisać. Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy debatowali o Rzezi Wołyńskiej. "Temat nie jest zamknięty"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 21:06
Możliwość pochówku ofiar oraz zaprzestanie szerzenia kultu UPA i OUN - to zdaniem historyków i badaczy zbrodni wołyńskiej konieczne warunki, które musi spełnić strona ukraińska by w pełni pojednać się z Polakami. Naukowcy mówili o tym w czwartek podczas debaty "Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej".
rozwiń zwiń