X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hanna Shen: nie rozumiemy w Polsce, jakie jest zagrożenie ze strony Chin

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 11:27
- Nie rozumiemy, że Nowy Jedwabny Szlak to nie jest tylko współpraca gospodarcza. Za tym może przyjść armia chińska. Z chińskimi inwestycjami przychodzą pożyczki, które uzależniają dane państwo - powiedziała Hanna Shen, korespondentka polskich mediów w Azji.
Audio
  • 19.06.2019 Hanna Shen: tam gdzie wchodzi Huawei, wchodzi agentura

Hanna Shen mówiła o kooperacji Chin i Rosji. Jej zdaniem oba kraje "zacieśniają swój sojusz dokładnie w tych sferach, w których Polska zaczyna współpracować ze Stanami Zjednoczonymi". Wskazała w tym kontekście na wspólne działania w polityce międzynarodowej, ale też wymianę gospodarczą czy wspólne ćwiczenia wojskowe obu wschodnich mocarstw. 

W opinni Hanny Shen w związku z dobrymi relacjami Rosji i Chin "wszystkie projekty, które serwują nam Chińczycy, powinniśmy traktować nie jako projekty, które będą nas rozwijać, dają nam szansę". - To jest projekt na ekspansję. Wejście w chińską, a tym samym rosyjską, strefę wpływów, kolonizację. Uważam, że w Polsce jest niezrozumienie chińskiego zagrożenia - podkreśliła gość PR24.

"Tam, gdzie wchodzi Huawei, wchodzi też agentura"

W opinii Hanny Shen "nie rozumiemy, że Nowy Jedwabny Szlak to nie jest tylko współpraca gospodarcza". Jej zdaniem bliskie relacje z Chinami mogą uzależnić państwo. - Brakuje mi patrzenia na to, co już się dzieje w innych krajach, które weszły na większą współpracę z Chinami. Nie analizujemy tego, nie widzimy, jakie te kraje mają problemy - podkreśliła Hanna Shen.

- Tam, gdzie wchodzi Nowy Jedwabny Szlak, Huawei, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, wchodzi też ogromne zadłużenie, ogromne wpływy polityczne oraz niestety agentura i korupcja - mówiła korespondentka na antenie PR24. 

"Huawei to gałąź chińskiej armii"

Hanna Shen wskazała, że nie można bagatelizować zagrożenia ze strony wywiadu z Chin. - W Szwecji złapano chińskiego szpiega, który działał w społeczności tybetańskiej. Okazało się, że raportował w Warszawie, tak więc tutaj jest jakaś filia agentury, do której zapewne z tego regionu spływają wiadomości - powiedziała.

Gość Polskiego Radia 24 mówiła również o popularności w Polsce produktów Huawei, "firmy, która należy wojska" - To jest gałąź Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej - zaznaczyła. - Fakt, że Huawei zajmuje tak dużą pozycję na rynku polskim, jest szokujący - oceniła. Wskazała, że niesie to za sobą zagrożenie, że wywiad Państwa Środka będzie mieć dostęp do wrażliwych informacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Hanna Shen mówiła o protestach w Hongkongu. Jej zdaniem, jeśli Chiny całkowicie przejmą kontrolę nad tym regionem, "następnym krokiem będzie pewnie Tajwan".

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/msze

-------------------------

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny: cenzorzy blokują informacje o protestach w Hongkongu. "Boją się reakcji łańcuchowej"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 17:02
Chińscy cenzorzy internetu starają się blokować i usuwać z sieci nieautoryzowane przez władze informacje o protestach przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego w Hongkongu, podczas gdy wśród mieszkańców Chin kontynentalnych zainteresowanie tematem rośnie.
rozwiń zwiń