X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad 500 lat po śmierci Leonarda da Vinci młodzi muzycy zagrają skomponowane przez niego rebusy muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 17:00
Artyści z Polski, Argentyny i Włoch zrekonstruowali muzykę stworzoną przez geniusza z Florencji. Nie było to proste, bo zapisał je w lustrzanym odbiciu, w formie muzycznych zagadek-rebusów. W zapisie nutowym ukryte są też włoskie sentencje. Młodzi artyści wykonają XV-wieczną muzykę na kopiach dawnych instrumentów. Utwory mistrza zostaną nagrane w grudniu i powstanie z nich album.
Audio
  • Agnieszka Szwajgier o rebusach muzycznych Leonarda da Vinci (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Kiedy będzie można usłyszeć muzykę Leonarda da Vinci wykonaną przez młodych muzyków (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Kodeks Leicester  XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci
Kodeks Leicester – XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da VinciFoto: shutterstock.com/KIM JIHYUN

Żadna z kompozycji muzycznych Leonarda nie przetrwała, mimo że w wielu źródłach biografowie zgodnie opisywali da Vinciego jako wybitnego muzyka, wirtuoza liry da braccio - strunowego instrumentu, który był przodkiem dzisiejszych skrzypiec.

Fani Leonarda da Vinci z całego świata zauważyli jednak, że oprócz wielu zarysów i fragmentów traktatów w zeszytach Leonarda można znaleźć także humorystyczne rebusy, geometryczne gry i... muzyczne zagadki, pisane w lustrzanym odbiciu.

- Te "gry muzyczne" nie były tylko zapisem nutowym, ale - po wnikliwym odczytaniu - tworzyły aforyzmy - mówi Gustavo Gargiulo, Argentyńczyk, który do tej pory zrekonstruował dwie muzyczne zagadki Leonarda.

Żeby przekazać w nutach tekst, Leonardo wykorzystał metodę solmizacji stworzoną przez Guido z Arezzo (990-1050), w której każda nuta ma przypisaną nazwę - "ut" (później zastąpione lepszym do wymówienia "do"), "re", "mi", "fa", "sol", "la", "si". Układał nuty tak, by łączyły się w zdania. Przykładem jest jeden z rebusów, który można przetłumaczyć jako: "Tylko miłość sprawia, że pamiętam, że patrzę na świat po raz wtóry".

nuty.jpg

- To bardzo urokliwa sentencja, nawiązująca do wielokrotnie opisywanego przez Leonarda samego procesu twórczego i naukowego zachodzącego w głowie - dodaje Agnieszka Szwajgier, reporterka Trójki i kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej Alta z Polski. - Ten proces, czyli myślenie i zdolność do refleksji, według Leonarda nie byłby możliwy bez miłości. Tak jakby chciał powiedzieć: "Tylko miłość sprawia, że mój umysł działa" - podkreśliła.

Zgodnie ze zwyczajem wykonywania XV-wiecznej muzyki, która w dużej mierze była improwizowana, Leonardo nie zapisał pełnych wersji swoich utworów. Zaproponował jednak szkic głównej melodii i zarys utworu. To na jego podstawie, z wykorzystaniem traktatów opisujących praktykę komponowania i wykonywania muzyki w XV i XVI wieku, muzycy z Polski, Argentyny i Włoch podjęli się rekonstrukcji muzycznych rebusów włoskiego geniusza renesansu.

Utwory te zostaną wykonane i nagrane na kopiach dawnych instrumentów, używanych w czasach Leonarda, takich jak lira da braccio, kornety, pomorty, lutnie i flety. Zabrzmi także instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci - viola organista - którego projekt znajduje się w Codice Atlantico, największym zbiorze notatek Leonarda z lat 1489-1492. Instrument ten nigdy nie został zbudowany przez twórcę. W 2012 roku na podstawie zapisów zrekonstruował go Polak Sławomir Zubrzycki, wprowadzając go na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie.

Muzykę genialnego Leonarda da Vinci będziemy mogli usłyszeć już w grudniu tego roku. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek, Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzący: 
Marcin ŁukawskiPatrycjusz Wyżga
Gość:  Agnieszka Szwajgier (reporterka Trójki i kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej Alta)
Data emisji: 18.06.2019
Godzina emisji: 7.42, 16.13

mr/IAR/materiały prasowe/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500 lat temu zmarł Leonardo da Vinci. Prezydenci Francji i Włoch oddali hołd artyście

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 17:35
Prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z prezydentem Włoch Sergiem Mattarellą oddali hołd Leonardowi da Vinci w 500 rocznicę jego śmierci. Odwiedzili znajdujący się w Amboise w departamencie Indre i Loara we Francji grób artysty. Ich wizyta miała charakter prywatny.
rozwiń zwiń