Akcja CBA. Unieważniono przetarg na sprzedaż 41,8 ha w Jarocinie

2019-06-14, 07:16

Akcja CBA. Unieważniono przetarg na sprzedaż 41,8 ha w Jarocinie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: CBA/ materiały dla mediów

Centralne Biuro Antykorupcyjne w wyniku własnych czynności analityczno-informacyjnych doprowadziło do unieważnienia przetargu na sprzedaż 41,8 ha nieruchomości w Jarocinie - dowiedziała się PAP. Przetarg miał być przeprowadzony niezgodnie z przepisami prawa. 

Działania CBA pozwoliły ustalić, że teren przeznaczony w studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta na obszar z przewagą obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz prowadzenie usług i z wyłączeniem aktywności związanych z produkcją rolniczą i obsługą rolnictwa miał być sprzedany jako nieruchomość rolna w drodze przetargu pisemnego ograniczonego. 

Oznaczało to, że mogą w nim brać udział - zgodnie z ustawą o sprzedaży nieruchomości rolnych - jedynie rolnicy z terenu miasta i gminy. Cenę wywoławczą wyznaczono na poziomie 8 zł za m kw. - w sumie 3 mld 335 mln zł. Zgodnie z ustawą nabyć taką ziemię mogą tylko rolnicy, którzy od pięciu lat mają już jakąś nieruchomość rolną w danej gminie. 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP, że funkcjonariusze wydziału postępowań kontrolnych poznańskiej delegatury CBA udali się na ogłoszenie przetargu, w którym oferty składano na piśmie w zamkniętych kopertach. 

Otwarte koperty, złamanie zasady niejawności

- Okazało się, że koperty zawierające oferty zostały już wcześniej otwarte przez pracowników urzędu miejskiego - powiedział Brodowski. Przewodniczący komisji tłumaczył, że oferty otwarto wcześniej, aby sprawdzić, czy uczestnicy spełniają warunki przetargowe i kwalifikują się do niego, jednak takie działanie urzędników było niezgodne z prawem - wyjaśnił. 

Funkcjonariusze CBA ocenili, że złamano zasadę niejawności ofert przed momentem ich otwarcia w części jawnej przetargu. Mogło też dojść do ujawnienia ceny zawartej w ofercie, co godzi w zasadę uczciwej konkurencji i daje bezprawną możliwość wywierania wpływu na jego wynik. 

- W tych warunkach można było manipulować przebiegiem postępowania np. przez skorygowanie treści oferty lub sprofilowanie jednej z nich pod kątem konkurencyjnym - powiedział Brodowski. 

Delegatura CBA w Poznaniu, po ustaleniu swoich funkcjonariuszy, wystąpiła do burmistrza Jarocina o unieważnienie przetargu. Kilka dni później - pod koniec maja burmistrz unieważnił przetarg dotyczący sprzedaży nieruchomości położonej w obrębie ewidencyjnym Bogusław - Kopernika w Jarocinie.

koz

Polecane

Wróć do strony głównej