X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cyberatak podczas eurowyborów? Kamil Basaj: zagrożenie jest i będzie rosło

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 21:22
- Cyberprzestrzeń obecnie jest bardzo dynamicznym środowiskiem. Tego typu ataki nie są zawsze atakami realizowanymi przez wyspecjalizowane grupy czy pojedyncze osoby - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Basaj (projekt Info Ops Polska). Czy eurowybory są narażone na hakerski atak, który mógłby wpłynąć na ich wynik?
Audio
  • 23.05.2019 Nisztor Pyta: grozi nam wyborczy atak hakerów?
Eurowybory w Holandii
Eurowybory w HolandiiFoto: PAP/EPA/BART MAAT

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Głosowania w pierwszych krajach już się rozpoczęły, a zakończą właśnie w niedzielę, 26 maja. Wezmą w nich udział obywatele z wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej. Czy wynik wyborów może być zagrożony ze strony hakerów?

Kamil Basaj powiedział, że "proces manipulowania postrzeganiem faktów, w oparciu o które wyborcy podejmują decyzję, jest działaniem długofalowym". - W kontekście zagrożeń dla systemów teleinformatycznych, to niewątpliwie takie zagrożenia są stale - mówił. 

Gość PR24 wskazał, że aby odpowiedzieć na pytanie czy wybory mogą zostać zmanipulowane przez ingerencję z zewnątrz, "musielibiśmy mieć wiedzę, czy materiały, które mogłyby się okazać zasobami kompromitującymi dla kandydatów czy ugrupowań, są w posiadaniu ośrodków, które chciałyby się nimi posłużyć". Dodał jednak, że "mamy zdecydowanie podniesioną świadomość i stopień bezpieczeństwa ze strony struktur państwowych".

Ilość ataków hakerskich rośnie. W 2018 roku było ich ponad 6 tys. - Zagrożenie było, jest i będzie rosło. Cyberprzestrzeń stanowi obecnie coraz większą rolę w funkcjonowaniu państwa, gospodarki, relacji społecznych, tak więc ten wymiar wirtualny stanowi coraz większy udział w funkcjonowaniu państwa jako całości  - mówił Kamil Basaj na antenie PR24.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/msz

------------------------------------

Data emisji: 23.05.2019

Godzina emisji: 20:06

 

Czytaj także

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego. Pierwsi głosują Brytyjczycy i Holendrzy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 10:16
Europa ruszyła dziś do wyborów. Jako pierwsi do urn poszli mieszkańcy Holandii i Wielkiej Brytanii, by wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W obu krajach silni są eurosceptycy. 
rozwiń zwiń