X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik PiS: wszyscy powinniśmy stanąć murem za maturzystami

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:38
- Nie ma jeszcze decyzji, kiedy Sejm zajmie się rządowym projektem noweli prawa oświatowego dot. matur. Decyzja w tej sprawie zapadnie, kiedy projekt wpłynie do Sejmu i zapoznamy się z jego uzasadnieniem - powiedziała w środę wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. 
Beata Mazurek
Beata MazurekFoto: FACEBOOK.COM/BEATA MAZUREK

W środę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego. - Mamy nadzieję, że w czwartek zmiany zostaną uchwalone - dodał. 

"My zrobimy wszystko zgodnie z procedurami"

Mazurek w środę na konferencji prasowej w Sejmie podkreśliła, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. - Będziemy o tym mówić wtedy, kiedy taki projekt wpłynie do Sejmu (...) i zapoznamy się z jego uzasadnieniem - dodała. Wskazała, że treść zmian nie jest jej znana. 

- My zrobimy wszystko zgodnie z procedurami, żeby ten projekt przeprocedować - oświadczyła wicemarszałek Sejmu. 
Podkreśliła jednocześnie, że - w jej ocenie - "każdy sposób, który doprowadzi do tego, że maturzyści spokojnie przejdą przez maturę i ją zdadzą", jest dobry. - Rząd powinien zrobić wszystko, żeby maturzyści mogli do egzaminów podejść i je zdać - podkreśliła Mazurek. 

Wyraziła też przekonanie, że wszyscy - łącznie z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem - powinni zaapelować do nauczycieli, aby dali maturzystom możliwość podejścia do matur. - Oni absolutnie nie powinni być używani jako osoby, które są przedmiotem sporu między stroną związkową a rządem - przekonywała wicemarszałek Sejmu. 

- Uważam, że wszyscy powinniśmy stanąć murem za maturzystami, nie odbierając nauczycielom prawa do strajku. Powinniśmy zaapelować, aby zawiesić strajk na czas matur, aby pomóc maturzystom przejść ten egzamin - mówiła Mazurek. 

Jak przekonywała, strona rządowa "zrobiła wszystko to, co można było w obecnej sytuacji budżetowej zrobić". - Mam świadomość, że nauczyciele chcą więcej. Rząd proponuje tyle, na ile go w tym momencie stać - podkreśliła wicemarszałek. 

Oceniła też, że zaproponowany przez premiera okrągły stół ws. zmian w oświacie jest dobrą formułą.

Decyzja premiera

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". 

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, co jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli. 

Szef Kancelarii Premiera poinformował w środę rano w TVP1, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione przez szefa rządu o godz. 15. 

O tym, że rząd przygotował projekt "ustawy maturalnej", napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennika zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. Zgodnie z proponowaną zmianą, dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury; obecnie jest to kompetencja rady pedagogicznej. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cezary Gmyz: realizacja przez ZNP strajku nauczycieli to może być obca inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 19:10
– Strajk nauczycieli, czyli realizacja przez ZNP jednego z postulatów przygotowanego przez Bartosza Kramka planu obalenia rządu, to może być w dużej mierze obca inspiracja – powiedział w "Pulsie Trójki" dziennikarz Cezary Gmyz, odnosząc się do sprawy Fundacji Otwarty Dialog, gdyż szefem jej rady jest właśnie Kramek. Tę kwestię skomentował też Mateusz Kosiński z portalu tysol.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz’15): Sławomir Broniarz koncertowo przegrał sprawę nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 08:00
- Sławomir Broniarz koncertowo przegrał sprawę nauczycieli. Granie młodzieżą, groźby że nie będzie klasyfikowna, namawianie do tego, a potem unikanie odpowiedzialności, postawiło przeciwko Sławomirowi Broniarzowi sympatię nauczycieli i uczniów - powiedział w Polskim Radiu 24. - Mam nadzieje, że Sławomir Broniarz nie będzie twarzą tego strajku. Miedzyzakładow Komitet Strajkowy siądzie do rozmów i rowiąże problem - dodał.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: państwo nie może skrzywdzić polskiej młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:00
- Państwo nie może skrzywdzić polskiej młodzieży maturalnej. Państwo zrobi wszystko, żeby matury się odbyły - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
rozwiń zwiń