X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Semka: za te słowa Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:04
- Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku na Westerplatte było jednym wielkim ostrzeżeniem przed tolerowaniem retoryki siły. Za te słowa prezydent Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
Prezydent Polski Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej w Tbilisi (2008 rok)
Prezydent Polski Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej w Tbilisi (2008 rok)Foto: PAP/Jacek Turczyk

Lech Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski. Prezydent Rzeczypospolitej, prezes NIK, prezydent Warszawy, minister sprawiedliwości i działacz opozycji w okresie PRL. Lech Kaczyński był postacią budzącą różne emocje. Zarówno przeciwnicy polityczni, jak i zwolennicy byłego prezydenta RP są jednak zgodni: był wielkim polskim patriotą. Lech Kaczyński zginął w katastrofie smoleńskiej, pełniąc urząd prezydenta Polski.

Jakub Popławski, PolskieRadio24.pl: "Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj, na Polskę" - tak mówił w atakowanej przez rosyjskie wojsko Gruzji Lech Kaczyński w 2008 roku. Czy ziściła się wizja polityki międzynarodowej, przed którą przestrzegał w Tbilisi polski prezydent?

Wizje Lecha Kaczyńskiego niestety się ziściły w bardzo groźnym wydarzeniu, jakim była agresja wojsk na Ukrainę i aneksja Krymu. Ostrzeżenie polskiego prezydenta zostało zlekceważone przez dwa główne państwa Unii Europejskiej: Niemcy i Francję. Słowa z Tbilisi powinny także wywołać większe zaangażowanie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w sprawy Europy Zachodniej oraz skutkować dozbrojeniem Ukrainy. Już wtedy trzeba było również poważniej zastanowić się nad obecnością wojsk NATO w krajach bałtyckich i w Polsce. Gdyby ostra reakcja Zachodu nastąpiła już w 2008 roku, to może Władimir Putin nie uznałby agresji wobec Gruzji za udany eksperyment, który można powtórzyć na Ukrainie.

Przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji 5 sierpnia 2008 roku:

Lech Kaczyński wygłosił podobny apel również w 2009 roku na Westerplatte. Podczas oficjalnych obchodów z okazji 70. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej wypowiedział w stronę kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina kolejne znamienne słowa: "Nie wolno ustępować imperializmowi".

Przekaz Lecha Kaczyńskiego był skierowany szczególnie w kierunku Władimira Putina. Był to wielki apel, w którym polski prezydent podkreślił, że 1939 rok jest wielkim ostrzeżeniem przed biernością wobec agresji. Była to również puenta powojennej historii Europy i pokazanie braku zmian polityki wobec Rosji, która po agresji na Gruzję powinna być traktowana jako zagrożenie dla europejskiego ładu i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej
lkaczynski 1200.jpg
Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

Czy słowa prezydenta Kaczyńskiego nie były przełamaniem niepisanej ugodowości polskich polityków wobec Rosji?

- Można mieć pretensje do polskich i zachodnich polityków o to, że nie zrozumieli, iż wydarzenia w Gruzji całkowicie zmieniły warunki współpracy z Rosją w Europie. Politycy Platformy Obywatelskiej chcieli jednak nawet ukarania polskiego prezydenta za to, że jak najszybciej chciał pojawić się w Tbilisi i zdecydował się na lądowanie w warunkach zagrożenia. Lech Kaczyński tymczasem bał się wtedy, że cała misja prezydentów państw bałtyckich skończy się niepowodzeniem, a Rosja zajmie stolicę Gruzji jeszcze przed przybyciem zagranicznych delegacji.

Przemówienie Lecha Kaczyńskiego podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte:

Polska klasa polityczna bardzo mocno w 2008 roku skrytykowała postawę Lecha Kaczyńskiego i jego wsparcie Gruzji.

Najgorszą cechą Platformy Obywatelskiej już wtedy było przenoszenie konfliktu wewnętrznego na politykę międzynarodową. Dezawuowali oni również decyzje prezydenta poprzez działania rządowe. Później była słynna awantura o samolot, która przyniosła hańbę. Wszystkie te działania doprowadziły finalnie do rozdzielenia wizyt w Smoleńsku i do tego, że Rosjanie do przylotu Lecha Kaczyńskiego nie przywiązywali szczególnej wagi. Wpłynęło to negatywnie na zdolność obsługi lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj i właściwego prowadzenia samolotu w warunkach, jakie panowały 10 kwietnia 2010 roku.

Z Piotrem Semką rozmawiał Jakub Popławski, PolskieRadio24.pl

Silna Polska oparta na historycznej pamięci, aktywnie i suwerennie działająca na arenie międzynarodowej - to filary prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Z pierwszą wizytą zagraniczną Lech Kaczyński udał się w styczniu 2006 roku do Stolicy Apostolskiej. Podczas spotkania z papieżem Benedyktem XVI rozmawiał m.in. o planowanym przyjeździe Ojca Świętego do Polski, do którego doszło w maju.


Źródło: KPRP Źródło: KPRP

Dużą wagę przywiązywał do współpracy i sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem doświadczenia historyczne, zaangażowanie USA w obie wojny światowe i walkę z komunizmem uczyniły z Ameryki sojusznika krajów Europy Wschodniej.

19 września 2006 roku wystąpił na forum Debaty Generalnej 61. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, poruszając kwestię reformy ONZ oraz globalnej solidarności państw jako odpowiedzi na negatywne skutki globalizacji. Podkreślił także zaangażowanie Polski w misje stabilizacyjne i pokojowe w Kosowie, Afganistanie, Demokratycznej Republice Konga oraz w Libanie i Iraku, sygnalizował również potrzebę umacniania przyjacielskich stosunków z sąsiadami - Niemcami i Rosją.

Popierał starania Gruzji i Ukrainy o akcesję do NATO (także podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku).

Czytaj więcej
Serwis Smoleńsk baner 1200.jpg
Katastrofa smoleńska

W sierpniu 2008 roku, w obliczu ataku wojsk rosyjskich na Gruzję, był inicjatorem podróży prezydentów Ukrainy, Litwy, Estonii i premiera Łotwy do Gruzji, gdzie wspólnie uczestniczyli w wiecu politycznym w Tbilisi, udzielając poparcia prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu. Był zdecydowanie przeciwny agresywnym rządom Władimira Putina. Zorganizowana przez Lecha Kaczyńskiego demonstracja solidarności przywódców krajów Europy Środkowej i Wschodniej z zaatakowaną przez Rosjan Gruzją jest jednym z najważniejszych dokonań jego prezydentury.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ustępujmy imperializmowi". Zobacz archiwalne wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:19
- Nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym - mówił Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Uroczystość z 2009 roku przypomniała Europie o jej błędach, które przyczyniły się do rozpętania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda Ambasador Gruzji: Lech Kaczyński jest u nas bohaterem narodowym

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:34
- Postać pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest naprawdę czczona. Jest on bohaterem narodowym Gruzji i dla każdego obywatela Gruzji to nazwisko ma szczególne znaczenie - mówiła na antenie radiowej Jedynki Tamriko Lordkipanidze, Młoda Abasador Gruzji w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: obecność wojsk USA realizacją testamentu Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 16:32
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nie tylko jest w NATO, ale i NATO jest w Polsce. Świadczy o tym obecność w naszym kraju amerykańskich żołnierzy. 
rozwiń zwiń