X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Semka: za te słowa Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:04
- Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku na Westerplatte było jednym wielkim ostrzeżeniem przed tolerowaniem retoryki siły. Za te słowa prezydent Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
Prezydent Polski Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej w Tbilisi (2008 rok)
Prezydent Polski Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej w Tbilisi (2008 rok)Foto: PAP/Jacek Turczyk

Lech Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski. Prezydent Rzeczypospolitej, prezes NIK, prezydent Warszawy, minister sprawiedliwości i działacz opozycji w okresie PRL. Lech Kaczyński był postacią budzącą różne emocje. Zarówno przeciwnicy polityczni, jak i zwolennicy byłego prezydenta RP są jednak zgodni: był wielkim polskim patriotą. Lech Kaczyński zginął w katastrofie smoleńskiej, pełniąc urząd prezydenta Polski.

Jakub Popławski, PolskieRadio24.pl: "Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj, na Polskę" - tak mówił w atakowanej przez rosyjskie wojsko Gruzji Lech Kaczyński w 2008 roku. Czy ziściła się wizja polityki międzynarodowej, przed którą przestrzegał w Tbilisi polski prezydent?

Wizje Lecha Kaczyńskiego niestety się ziściły w bardzo groźnym wydarzeniu, jakim była agresja wojsk na Ukrainę i aneksja Krymu. Ostrzeżenie polskiego prezydenta zostało zlekceważone przez dwa główne państwa Unii Europejskiej: Niemcy i Francję. Słowa z Tbilisi powinny także wywołać większe zaangażowanie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w sprawy Europy Zachodniej oraz skutkować dozbrojeniem Ukrainy. Już wtedy trzeba było również poważniej zastanowić się nad obecnością wojsk NATO w krajach bałtyckich i w Polsce. Gdyby ostra reakcja Zachodu nastąpiła już w 2008 roku, to może Władimir Putin nie uznałby agresji wobec Gruzji za udany eksperyment, który można powtórzyć na Ukrainie.

Przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji 5 sierpnia 2008 roku:

Lech Kaczyński wygłosił podobny apel również w 2009 roku na Westerplatte. Podczas oficjalnych obchodów z okazji 70. rocznicy niemieckiej agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej wypowiedział w stronę kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina kolejne znamienne słowa: "Nie wolno ustępować imperializmowi".

Przekaz Lecha Kaczyńskiego był skierowany szczególnie w kierunku Władimira Putina. Był to wielki apel, w którym polski prezydent podkreślił, że 1939 rok jest wielkim ostrzeżeniem przed biernością wobec agresji. Była to również puenta powojennej historii Europy i pokazanie braku zmian polityki wobec Rosji, która po agresji na Gruzję powinna być traktowana jako zagrożenie dla europejskiego ładu i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej
lkaczynski 1200.jpg
Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

Czy słowa prezydenta Kaczyńskiego nie były przełamaniem niepisanej ugodowości polskich polityków wobec Rosji?

- Można mieć pretensje do polskich i zachodnich polityków o to, że nie zrozumieli, iż wydarzenia w Gruzji całkowicie zmieniły warunki współpracy z Rosją w Europie. Politycy Platformy Obywatelskiej chcieli jednak nawet ukarania polskiego prezydenta za to, że jak najszybciej chciał pojawić się w Tbilisi i zdecydował się na lądowanie w warunkach zagrożenia. Lech Kaczyński tymczasem bał się wtedy, że cała misja prezydentów państw bałtyckich skończy się niepowodzeniem, a Rosja zajmie stolicę Gruzji jeszcze przed przybyciem zagranicznych delegacji.

Przemówienie Lecha Kaczyńskiego podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte:

Polska klasa polityczna bardzo mocno w 2008 roku skrytykowała postawę Lecha Kaczyńskiego i jego wsparcie Gruzji.

Najgorszą cechą Platformy Obywatelskiej już wtedy było przenoszenie konfliktu wewnętrznego na politykę międzynarodową. Dezawuowali oni również decyzje prezydenta poprzez działania rządowe. Później była słynna awantura o samolot, która przyniosła hańbę. Wszystkie te działania doprowadziły finalnie do rozdzielenia wizyt w Smoleńsku i do tego, że Rosjanie do przylotu Lecha Kaczyńskiego nie przywiązywali szczególnej wagi. Wpłynęło to negatywnie na zdolność obsługi lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj i właściwego prowadzenia samolotu w warunkach, jakie panowały 10 kwietnia 2010 roku.

Z Piotrem Semką rozmawiał Jakub Popławski, PolskieRadio24.pl

Silna Polska oparta na historycznej pamięci, aktywnie i suwerennie działająca na arenie międzynarodowej - to filary prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Z pierwszą wizytą zagraniczną Lech Kaczyński udał się w styczniu 2006 roku do Stolicy Apostolskiej. Podczas spotkania z papieżem Benedyktem XVI rozmawiał m.in. o planowanym przyjeździe Ojca Świętego do Polski, do którego doszło w maju.


Źródło: KPRP Źródło: KPRP

Dużą wagę przywiązywał do współpracy i sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem doświadczenia historyczne, zaangażowanie USA w obie wojny światowe i walkę z komunizmem uczyniły z Ameryki sojusznika krajów Europy Wschodniej.

19 września 2006 roku wystąpił na forum Debaty Generalnej 61. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, poruszając kwestię reformy ONZ oraz globalnej solidarności państw jako odpowiedzi na negatywne skutki globalizacji. Podkreślił także zaangażowanie Polski w misje stabilizacyjne i pokojowe w Kosowie, Afganistanie, Demokratycznej Republice Konga oraz w Libanie i Iraku, sygnalizował również potrzebę umacniania przyjacielskich stosunków z sąsiadami - Niemcami i Rosją.

Popierał starania Gruzji i Ukrainy o akcesję do NATO (także podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku).

Czytaj więcej
Serwis Smoleńsk baner 1200.jpg
Katastrofa smoleńska

W sierpniu 2008 roku, w obliczu ataku wojsk rosyjskich na Gruzję, był inicjatorem podróży prezydentów Ukrainy, Litwy, Estonii i premiera Łotwy do Gruzji, gdzie wspólnie uczestniczyli w wiecu politycznym w Tbilisi, udzielając poparcia prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu. Był zdecydowanie przeciwny agresywnym rządom Władimira Putina. Zorganizowana przez Lecha Kaczyńskiego demonstracja solidarności przywódców krajów Europy Środkowej i Wschodniej z zaatakowaną przez Rosjan Gruzją jest jednym z najważniejszych dokonań jego prezydentury.

Czytaj także

"Nie ustępujmy imperializmowi". Zobacz archiwalne wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:19
- Nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym - mówił Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Uroczystość z 2009 roku przypomniała Europie o jej błędach, które przyczyniły się do rozpętania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda Ambasador Gruzji: Lech Kaczyński jest u nas bohaterem narodowym

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:34
- Postać pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest naprawdę czczona. Jest on bohaterem narodowym Gruzji i dla każdego obywatela Gruzji to nazwisko ma szczególne znaczenie - mówiła na antenie radiowej Jedynki Tamriko Lordkipanidze, Młoda Abasador Gruzji w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: obecność wojsk USA realizacją testamentu Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 16:32
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nie tylko jest w NATO, ale i NATO jest w Polsce. Świadczy o tym obecność w naszym kraju amerykańskich żołnierzy. 
rozwiń zwiń