X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Znamy nazwiska laureatów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 09:00
6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, którzy występowali w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. W tym roku uhonorowano Raula Wallenberga, Arsienija Borisowicza Rogińskiego i Ewelinę Lipko-Lipczyńską. 
Ewelina Lipko-Lipczyńska
Ewelina Lipko-LipczyńskaFoto: Archiwum Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza

Tytułem Sprawiedliwego mogą być uhonorowane jedynie osoby nieżyjące. Przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie, prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza zaznaczył, że honorowane są postacie z różnych krajów, epok i momentów historycznych.

- Parlament Europejski uznał, by przywoływać te wszystkie wcześniejsze pokolenia ludzi, którzy zostawili po sobie dobry ślad w stosunku do zła - mówił Zbigniew Gluza.

Miejsce Ogrodu Sprawiedliwych jest szczególne, ponieważ znajduje się na terenie byłego getta warszawskiego, czyli miejsca, które po wojnie zostało prawie całkowicie zniszczone.

- My nie honorujemy tylko Polaków czy obywateli polskich, którzy reagowali na różne wymiary wojny, totalitaryzmu i zbrodni masowych. Otwieramy się na różne przestrzenie doświadczenia historycznego. To sprawia wrażenie, że Warszawa staje się oknem na Sprawiedliwość - podkreślił Zbigniew Gluza.

Dodał, że takie miejsca pamięci jak Ogród Sprawiedliwych dają ludziom nadzieję.

Szwedzki dyplomata, polska polonistka i rosyjski historyk 

Tegorocznymi Sprawiedliwymi, dla których prawa człowieka były i są ważniejsze od racji narodu czy ideologii, ogłoszonymi wczoraj zostali:

Arsienij Borisowicz Roginski - rosyjski historyk i działacz polityczny badający zbrodnie stalinowskie, przewodniczący Stowarzyszenia "Memoriał";

Ewelina Lipko-Lipczyńska - nauczycielka polskiego, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów, a w 1968 roku jawnie sprzeciwiała się antysemickiej nagonce władz PRL; 

Raul Wallenberg - szwedzki dyplomata, który w czasie wojny uratował od eksterminacji kilkadziesiąt tysięcy węgierskich Żydów.

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest obchodzony od 2012 roku, w rocznicę śmierci urodzonego w Polsce Mosze Bejskiego - inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcy definicji Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Idea Sprawiedliwych 

Sprawiedliwy jest pojęciem szerszym w stosunku do przyznawanego przez Jad Waszem tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata - honorowego odznaczenia nadawanego przez państwo Izrael osobom nieżydowskiego pochodzenia za pomoc okazaną Żydom podczas II wojny światowej.

Sprawiedliwi, poza obroną godności człowieka w czasie Zagłady, sprzeciwiali się ludobójstwu Ormian, udzielali pomocy ofiarom wojny w Rwandzie, Kambodży czy w czasie czystek etnicznych w byłej Jugosławii oraz występowali w obronie wolności w reżimach totalitarnych.

Wiosną sadzone są drzewa Sprawiedliwych - pierwszy taki ogród powstał w Polsce w 2014 roku na warszawskiej Woli. Dotychczas uhonorowani zostali między innymi Witold Pilecki, Jan Karski i Anna Politkowska.

Decyzja o powołaniu Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych została podjęta przez Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych.

iar/bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. "Ich dobre czyny dają wiarę w lepszy świat"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 04:19
- Wiem, że ryzykuję życiem swoim i mojej rodziny, ale nie mogę odmówić pomocy. Jestem wysłannikiem Boga - powiedział Ewie Turzyńskiej w czasie II wojny światowej ksiądz Mikołaj Ferenc. Na wniosek rodziny ocalonych duchowny został odznaczony nagrodą "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA o Polakach ratujących Żydów: byliście światłem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 10:14
- Polscy Sprawiedliwi ryzykowali życie, żeby ratować innych - mówił ambasador USA w Polsce Stephen Mull w niedzielę podczas spotkania z Polakami - Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata - którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
rozwiń zwiń