X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska Akademia Nauk była partnerem paryskiej konferencji z udziałem Grossa, Engelking i Grabowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 15:30
Dwie jednostki Polskiej Akademii Nauk były partnerami odbywającej się w Paryżu konferencji "Nowa polska szkoła historii i Holocaustu" z udziałem m.in. prof. Jana Grabowskiego, prof. Barbary Engelking i prof. Jana Tomasza Grossa.
Jan Tomasz Gross, Lublin, 5.10.2018
Jan Tomasz Gross, Lublin, 5.10.2018Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Konferencja odbyła się w dniach 21-22 lutego w Paryżu. Wzięli w niej udział m.in. Jan Grabowski, Barbara Engelking (redaktorzy i współautorzy książki "Dalej jest noc"), Jan Tomasz Gross (m.in. autor książki "Sąsiedzi" o sprawie Jedwabnego), Jacek Leociak, Joanna Tokarska-Bakir, Agnieszka Haska, publicystka "Gazety Wyborczej" Anna Bikont. Organizatorem konferencji jest francuska Szkoła Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych (EHESS) oraz Fundacja Pamięci o Holokauście.

Dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że książki "Dalej jest noc" nie można traktować jako pracy naukowej ze względu na ogromną  skalę nadużyć naukowych dokonanych poprzez reinterpretację źródeł, wycinanie faktów i fragmentów zdań.

- Cały system okupacyjny jest opisany w sposób wręcz skandaliczny - podkreśla dr Gontarczyk. - Takie przypadki, gdzie np. Żyda odprowadzono na posterunek żandarmerii są traktowane jako decyzje Polaków. Tymczasem było tak, że np. sołtys był informowany o tym, że gdy niemieccy okupanci odnajdą Żyda we wsi, wieś zostanie spalona. Ludzie wydawali Żydów przerażeni o własne życie - stwierdził dr Gontarczyk

Posłuchaj całej rozmowy (lub przeczytaj tekst) z dr Piotrem Gontarczykiem z IPN:

Konferencja w Paryżu

19 lutego br. Eryk Mistewicz, dziennikarz i medioznawca, powiadomił na swoim koncie twitterowym, że partnerem konferencji jest Polska Akademia Nauk. Informacja wywołała dyskusję w mediach społecznościowych na temat tego, czy Polska Akademia Nauk powinna finansować wydarzenie dotyczące tak delikatnej kwestii, w którym biorą udział naukowcy, których rzetelność badawcza jest kwestionowana m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej.

Partnerstwo tych dwóch jednostek Polskiej Akademii Nauk polega na tym, że w konferencji biorą udział badacze z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, które działa w ramach Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. PAN nie finansuje organizacji konferencji - podkreślał prof. Maciej Forycki, dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu.

Zapytany o dobór prelegentów, prof. Maciej Forycki podkreśla, że ta kwestia pozostawała po stronie francuskich organizatorów.

- Należy zaznaczyć, że konferencja została otwarta przez wykład, w którym jasno przedstawiono kwestię niemieckiej nazistowskiej odpowiedzialności za Zagładę Żydów. W mojej opinii treść pozostałych prelekcji pierwszego dnia konferencji nie zawierały skrajnych treści. Organizatorem konferencji były francuskie Szkoła Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych (EHESS) oraz Fundacja Pamięci o Holokauście. Nie mieliśmy wpływu na wybór prelegentów. Stacja PAN w Paryżu zdecydowała się być partnerem wydarzenia z uwagi na to, że naszym zdaniem jest ono krokiem w stronę prowadzenia dyskusji o trudnych doświadczeniach okupacji na ziemiach polskich - wskazywał prof. Forycki.

Dyrektor Stacji Naukowej PAN odniósł się też do niedopuszczenia przedstawicieli organizacji polonijnej Polish Media Institute do głosu podczas panelu dyskusyjnego. 

- Na dyskusję przewidziano ograniczony czas, chętnych do zadawania pytań jest bardzo wielu. Z tego powodu nie wszyscy mają możliwość zabrania głosu, o czym decydują - jak zwykle na konferencjach naukowych - moderatorzy poszczególnych paneli - wyjaśniał prof. Forycki. 

Protest organizacji polonijnych

Odwołania konferencji domagały sie organizacje polonijne, m.in. Polish Media Issues, Światowe Porozumienie Polskich Patriotów, Polonia Institute oraz Coalition of Polish Americans.

W liście otwartym sygnatariusze napisali: "Jako potomkowie Polaków, którzy masowo walczyli i umierali w walce przeciw Niemcom hitlerowskim na wszystkich frontach, ginęli w obozach koncentracyjnych, tracili zdrowie jako robotnicy przymusowi w Trzeciej Rzeszy, nie możemy zaakceptować faktu, że prestiżowa EHESS użycza swojego autorytetu naukowego antypolskim, nierzetelnym postaciom ze świata nauki".

"Jesteśmy także poruszeni niedoborem transparentności w fazie organizacji konferencji i jednostronną selekcją prelegentów, a szczególnie faktycznym wykluczeniem wybitnych ekspertów prezentujących wyniki badań i oceny różniące się od kierunku reprezentowanego przez ww. badaczy, w tym przedstawicieli tak prestiżowych instytucji jak Muzeum Auschwitz, Instytut Pileckiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne" - dodają organizacje polonijne.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak