more_horiz
Wiadomości

Transseksualny mężczyzna chce być uznany za ojca dziecka. Prawo mówi, że jest matką

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:53
Transseksualny mężczyzna, który poddał się zapłodnieniu in-vitro, chce zostać wpisany w akcie urodzenia jako ''ojciec'' lub ''rodzic''. W świetle prawa osoba, która rodzi dziecko jest matką. Mężczyzna uważa, że jest dyskryminowany i swoich praw będzie dochodził w sądzie.
Możliwe, że narodzone dziecko będzie pierwszym człowiekiem, który nie będzie miał matki
Możliwe, że narodzone dziecko będzie pierwszym człowiekiem, który nie będzie miał matkiFoto: pixabay,com

Kobieta 10 dni po zatwierdzeniu dokumentów dotyczących zmiany płci poddała się in-vitro, dzięki któremu, już jako mężczyzna, zaszła w ciąże. W świetle prawa taka osoba staje się matką dziecka.

Mężczyzna stwierdził jednak, że takie postanowienie jest dla niego krzywdzące i chce być zapisany w akcie urodzenia jako ojciec. Odwołał się do Rodzinnego Sądu Najwyższego w Londynie twierdząc, że narusza to jego ludzkie prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Przebieg sprawy nadzoruje brytyjski sędzia Andrew McFarlne. Istnieje możliwość, że dziecko będzie pierwszym człowiekiem, który nie będzie miał matki. Do tej pory zdarzało się, że transseksualni mężczyźni rodzili dzieci, ale zawsze byli wpisywani jako matki w aktach urodzenia.

Jak podaje Daily Mail, sędzia Andrew McFalrne podał do informacji, że urzędnicy państwowi pracują nad planem, który pozwoliłby klasyfikować rodziców na matki i ''męskie matki''. Sędzia został jednak poinformowany, że taki schemat byłby ''niepraktyczny''.

Jeśli mężczyzna wygra sprawę, to konieczna będzie zmiana prawa w Wielkiej Brytanii.

 


Barbara Szczypiór/ dailymail.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak