more_horiz
Wiadomości

Piotr Gontarczyk: rząd Jana Olszewskiego sformułował fundamentalne kierunki państwa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:35
- Wielka szkoda, że rząd Jana Olszewskiego funkcjonował zaledwie ponad pół roku. Trzeba pamiętać, że ten gabinet sformułował pewne fundamentalne kierunki państwa - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl historyk dr Piotr Gontarczyk.
Były premier Jan Olszewski  nie żyje
Były premier Jan Olszewski nie żyjeFoto: PAP/Janusz Mazur

Piotr Gontarczyk podkreślił, że całe życie Jana Olszewskiego było ciężką pracą dla Polski. - To był bardzo chwalebny i godny podziwu życiorys od konspiracji w czasie wojny, poprzez działalność w opozycji - ocenia historyk, dodając, że były premier był adwokatem w bardzo ważnych sprawach sądowych ludzi z podziemia, w tym między innymi Zofii i Zbigniewa Romaszewskich.

- To, że Jan Olszewski był w latach 1991-1992 premierem rządu utworzonego po pierwszych wyborach demokratycznych w Polsce, jest pewnym ukoronowaniem jego wcześniejszej kariery i zasług - ocenił historyk. 

Dr Piotr Gontarczyk podkreślił, że w czasie rządów Olszewskiego wytyczono kierunki rozwoju Polski. - Wstąpienie do NATO, otwarcie na Zachód. Wcześniej to było rozmyte i nie było wiadomo, czy to będzie PRL bis - wylicza ekspert, podkreślając też, że dzięki pracy ówczesnego rządu wiadomo było, iż "lustracji nie da się zamieść po dywan". - To w tych czasach ministrem MSW był Antoni Macierewicz a Jan Parys zajmował się sprawami wojskowymi - przypomina.

Historyk przyznał też w rozmowie z nami, że miał szczęście poznać Jana Olszewskiego osobiście. - Ja go zawsze odbierałem jak pana Bogusława Nizińskiego, czyli człowieka który miał "konstrukcję" jeszcze z II Rzeczpospolitej. Reprezentował etos obywatelski, etos pracy, służby publicznej w każdym calu. Spotkanie takich ludzi, to było dla mnie dotknięcie tego, jaka Polska powinna mniej więcej być - mówi.

- Charakteryzował go zawsze wielki dystans, spokój, kultura, klasa i praca dla Polski - kończy dr Piotr Gontarczyk wspominając byłego premiera Jana Olszewskiego.

rozmawiał Paweł Kurek

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak