X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Gontarczyk: rząd Jana Olszewskiego sformułował fundamentalne kierunki państwa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:35
- Wielka szkoda, że rząd Jana Olszewskiego funkcjonował zaledwie ponad pół roku. Trzeba pamiętać, że ten gabinet sformułował pewne fundamentalne kierunki państwa - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl historyk dr Piotr Gontarczyk.
Były premier Jan Olszewski  nie żyje
Były premier Jan Olszewski nie żyjeFoto: PAP/Janusz Mazur

Piotr Gontarczyk podkreślił, że całe życie Jana Olszewskiego było ciężką pracą dla Polski. - To był bardzo chwalebny i godny podziwu życiorys od konspiracji w czasie wojny, poprzez działalność w opozycji - ocenia historyk, dodając, że były premier był adwokatem w bardzo ważnych sprawach sądowych ludzi z podziemia, w tym między innymi Zofii i Zbigniewa Romaszewskich.

- To, że Jan Olszewski był w latach 1991-1992 premierem rządu utworzonego po pierwszych wyborach demokratycznych w Polsce, jest pewnym ukoronowaniem jego wcześniejszej kariery i zasług - ocenił historyk. 

Dr Piotr Gontarczyk podkreślił, że w czasie rządów Olszewskiego wytyczono kierunki rozwoju Polski. - Wstąpienie do NATO, otwarcie na Zachód. Wcześniej to było rozmyte i nie było wiadomo, czy to będzie PRL bis - wylicza ekspert, podkreślając też, że dzięki pracy ówczesnego rządu wiadomo było, iż "lustracji nie da się zamieść po dywan". - To w tych czasach ministrem MSW był Antoni Macierewicz a Jan Parys zajmował się sprawami wojskowymi - przypomina.

Historyk przyznał też w rozmowie z nami, że miał szczęście poznać Jana Olszewskiego osobiście. - Ja go zawsze odbierałem jak pana Bogusława Nizińskiego, czyli człowieka który miał "konstrukcję" jeszcze z II Rzeczpospolitej. Reprezentował etos obywatelski, etos pracy, służby publicznej w każdym calu. Spotkanie takich ludzi, to było dla mnie dotknięcie tego, jaka Polska powinna mniej więcej być - mówi.

- Charakteryzował go zawsze wielki dystans, spokój, kultura, klasa i praca dla Polski - kończy dr Piotr Gontarczyk wspominając byłego premiera Jana Olszewskiego.

rozmawiał Paweł Kurek

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak