X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

15 lat temu narodził się Facebook. Poznaj historię imperium Zuckerberg’a

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:24
Gdy 20-letni Mark Zuckerberg zakładał Facebook’a, nie mógł spodziewać się, że jego portal społecznościowy stanie się biznesową potęgą, a on sam zostanie miliarderem. Dziś Facebook warty jest ponad 165 miliardów dolarów, Zuckerberg znajduje się na 5 miejscu najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek wyceniany jest na 61 miliardów dolarów.
Mija 15 rocznica powstania najpopularniejszego serwisu społecznościowego jakim jest Facebook
Mija 15 rocznica powstania najpopularniejszego serwisu społecznościowego jakim jest FacebookFoto: shutterstock.com

4 lutego 2014 roku świat poznał ''theFacebook''. Mało kto wie, że najpopularniejszy dziś portal społecznościowy powstał pierwotnie dla studentów Harvardu. Facebook narodził się w obliczu skandalu, bo Zuckerberg w zasadzie wykorzystał pomysł swoich kolegów ze studiów, braci Winklevoss. Na mocy ugody z 2008 roku, bliźniacy otrzymali 65 milionów dolarów odszkodowania.

Pomysł portalu społecznościowego okazał się strzałem w dziesiątkę i w zawrotnym tempie podbił środowisko akademicko-uczniowskie w Stanach Zjednoczonych. W rezultacie, jeszcze przed drugimi urodzinami Facebooka, serwis skupiał już 6 milionów aktywnych użytkowników.

20 września 2005 roku ''theFacebook'' został zmieniony na funkcjonującą do dnia dzisiejszego nazwę ''Facebook'', a niespełna rok później, czyli w sierpniu 2006 roku, każdy mógł do niego dołączyć i stać się częścią tej międzynarodowej społeczności. W cztery miesiące liczba członków portalu wzrosła do 12 milionów aktywnych użytkowników.

Po 15 latach działalności, Facebook może pochwalić się liczbą 1,45 mld aktywnych użytkowników dziennie oraz 2,2 mld użytkowników aktywnych w skali miesiąca.

Na zdjęciu Mark Zuckerberg - twórca Facebook'a (fot. shutterstock.com) Na zdjęciu Mark Zuckerberg - twórca Facebook'a (fot. shutterstock.com)

Genialne dziecko

Zuckerberg talent do komputerów objawiał od dziecka - już w wieku 11 lat stworzył komunikator dla swojego ojca. ''ZuckNet'' pozwalał na prostą komunikację pomiędzy komputerem w domu, a w pracy.

W późniejszych latach, już na dobre zafascynowany komputerami i siecią, Zuckerberg podjął decyzję o zapisaniu się na kursy programowania w ramach studiów na Harvardzie. Jego pierwszy, głośny projekt ujrzał światło dzienne w 2003 roku. Był to odtwarzacz Synapse Media Player, którego zaletą było dostosowanie listy odtwarzania do preferencji słuchającego. Program Zuckerberg'a został uznany za niesamowicie innowacyjny i zwrócił na siebie uwagę Microsoftu i AOL, którzy chcieli wykupić aplikację za milion dolarów. Zuckerberg odrzucił propozycje i udostępnił program całkowicie za darmo.

W 2003 roku Zuckerberg stworzył również ''Face mash'', coś w rodzaju strony internetowej, na której można było przeglądać zdjęcia kolegów i koleżanek z uczelni. Pomysł zyskał wielką popularność, bo po pierwszych czterech godzinach strona miała już 22 tysiące wyświetleń. Niedługo potem ''Face mash'' został zamknięty, bo wykorzystywane zdjęcia pochodziły z bazy danych uczelnianej administracji, do których program nie miał praw.

Uczelnia ukarała Zuckerberg'a, ale nie wyrzucono go ze studiów. W międzyczasie Zuckerberg pracował nad ''theFacebook'', którego oficjalnie uruchomił 4 lutego 2014 roku.

Oskarżenia o kradzież pomysłu

Zaledwie 6 dni po starcie strony ''theFacebook'', bracia Winklevoss i kilku innych studentów twierdziło, że dysponują umową podpisaną przez Zuckerberg'a, z której wynikało, że uczniowie mieli wspólnie stworzyć portal HarvardConnection.com, oskarżając go przy tym o kradzież pomysłów i wykorzystanie do realizacji własnych celów. Ostatecznie podpisano ugodę, na mocy której bracia Winklevoss otrzymali 65 milionów dolarów odszkodowania. Taka liczba nie robi wrażenia, biorąc pod uwagę dzisiejszą wartość Facebooka, którą wycenia się na ponad 165 miliardy dolarów.

W 2013 roku wyszło na jaw, że sporą cześć pieniędzy od Zuckerberg'a bliźniacy zainwestowali w bitcoiny. Co ciekawe, trafili ostatnio na czwarte miejsce w rankingu ''Forbesa'' pokazującego najbogatszych inwestorów kryptowalut.

Facebook w liczbach

  • w Polsce z Facebooka korzysta ok. 16 mln użytkowników
  • na całym świecie Facebook ma 2,2 mld użytkowników
  • obecne notowania Facebooka na giełdzie: 165 mld dolarów
  • majątek Zuckerberg'a szacowany jest na 61 mld dolarów
  • w 2015 roku Zuckerberg postanowił przeznaczyć 99 proc. posiadanych akcji Facebooka na cele charytatywne (około 45 mln dolarów)
  • biorąc pod młody uwagę wiek i majątek Zuckerberg'a, można powiedzieć, że twórca Facebooka dziennie zarabia ok. 4 mln dolarów

Barbara Szczypiór/dailymail.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak