X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego. Jego wydobycie okupione jest śmiercią zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 12:42
Przez produkcję oleju palmowego populacja orangutanów zmniejszyła się o 150 tysięcy, czyli praktycznie o połowę. Dzień Bez Oleju Palmowego to święto, które ma skupić uwagę na problemie rosnącego zagrożenia dla lasów deszczowych, wynikającego z masowej produkcji oleju palmowego. 
Przez ostatnie pół wieku, ponad 74 miliony hektarów indonezyjskich lasów zostało wyciętych, spalonych lub zdegradowanych w inny sposób. To powierzchnia dwa razy większa od terytorium Niemiec.
Przez ostatnie pół wieku, ponad 74 miliony hektarów indonezyjskich lasów zostało wyciętych, spalonych lub zdegradowanych w inny sposób. To powierzchnia dwa razy większa od terytorium Niemiec.Foto: shutterstock.com

Dzień bez oleju palmowego powstał po to, by zwrócić uwagę na katastrofę ekologiczną, której przyczyną jest nadmierny popyt na produkcję tego składnika, który znajduje się w wielu produktach znajdujących się na sklepowych półkach. Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej rocznie zjada go 3-4 kg, często nawet o tym nie wiedząc.

Pod plantacje olejowe wypalane i karczowane są ogromne obszary lasów tropikalnych, głównie w Indonezji i Malezji. Na skutek rabunkowej gospodarki w tych rejonach, zagrożone wyginięciem jest wiele gatunków zwierząt, takich jak: orangutany, pantery mgliste czy tygrysy malajskie.

Orangutan sumatrzański jest sklasyfikowany jako krytycznie zagrożony, może być pierwszą małpą naczelną, która za naszych czasów stanie się gatunkiem wymarłym. Orangutan sumatrzański jest sklasyfikowany jako krytycznie zagrożony, może być pierwszą małpą naczelną, która za naszych czasów stanie się gatunkiem wymarłym.

Największe siedlisko orangutanów wycięte w pal

Populacja orangutanów żyjących na Borneo, w ciągu ostatnich 16 lat, zmniejszyła się o 150 tysięcy, czyli praktycznie o połowę. Przyczyną tej dramatycznej zmiany jest przede wszystkim wypalanie i wycinanie lasów, w których żyją pod produkcje oleju palmowego. 

W poruszającym nagraniu opublikowanym przez międzynarodową organizację zajmująca się ratowaniem dzikich zwierząt ''International Animal Rescue'' możemy zobaczyć jaki los spotyka orangutany z Boreno. W filmie widać  ostatnie drzewo, jakie ocalało z wycinki, na którym siedzi przerażony orangutan. Zwierzę przytula się do pnia i umiera z głodu.

Ostatnio głośno było również na temat jednej z firm zajmującej się wydobyciem oleju palmowego, która zrównała z ziemią 70 tysięcy hektarów lasów deszczowych mieszczących się na terenie Indonezji, by założyć tam jego plantacje. Wśród tych 70 tysięcy hektarów, 25 hektarów było naturalnym siedliskiem orangutanów. 

Razem możemy pomóc

Każdy  z nas może pomóc w zatrzymaniu tej ekologicznej katastrofy poprzez kupowanie produktów bez oleju palmowego lub takich, które oznaczone są symbolem RSPO, który świadczy o tym, że olej palmowy pochodzi z certyfikowanych upraw.

Barbara Szczypiór